Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво ни пречи да сме щастливи

Проучване ни нареди на последно място по щастие в Европейския съюз

Снимка: Радио Видин


Българите са най-нещастната нация в Европейския съюз (ЕС). Това показва ново проучване, което се провежда всяка година от "Евростат". Според проучването на ЕС, скалата за оценки е от 0, което е абсолютно неудовлетворение от живота в страната, до 10, което показва, че нещата няма как да са по-добре. България е единствената страна от 27-те в Европейския съюз, чиито граждани са дали оценка по-малко от 6 върху цялостното си задоволство от живота. 

Видинчани коментират, че ниските доходи на населението у нас и политическата обстановка са сред главните причини за това да сме недоволни от живота като цяло. Все пак някои от тях посочват, че не се смятат за нещастни. 

"Значи, ако кажа, че съм доволен от всичко ще излъжа. Трудя се, изкарвам си колкото да поддържам семейството. Не ми харесва политиката на държавата, която се води и оттам ще дойдат всички бели според мен. Това е незаслужено, българинът да работи, за да оцелява. Това мисля, че го няма никъде... Общо взето намираме кусури непрекъснато на всичко, иначе не сме толкова зле. Политиците направиха така, че хората се настроиха за всичките тези неща. Ниските доходи, които водят до някакво мизерно съществуване е една от причината да се чувствам недоволна от живота... Нещастни? Има грешка, ние сме християнска държава, ние сме щастливи хора, по принцип България е най-красивата държава... Според сме нещастни поради цялата бъркотия, с която всеки ден се сблъскваме. Неуредиците в живота, неправдите, които ги виждаме всеки ден... Каква щастлива нация, с тия пари... Ние сме нещастни, защото самите управляващи ни правят нещастни. Това е една от основните причини... Все пак знаете, че всичко опира до средства, като отидеш до магазина, за да напазаруваш, за да платиш сметките, са нужни средства. Дори за здравеопазване. Да си пожелаем най-вече да сме здрави и ще си живеем и нещастни."   

Интересното е, че според проучването на института "Рейнголд", съседна Румъния се нарежда в топ 3 на най-щастливите нации след Австрия и Полша. Изследването посочва, че парите не са най-важният критерий за щастие. Сред факторите за щастие са - възраст, образователна степен и семейни отношения. Изследването показва още, че най-щастливи са домакинствата, в които има дете. Най-нещастни са тези, които живеят сами. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10