Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ни пречи да сме щастливи

Проучване ни нареди на последно място по щастие в Европейския съюз

Снимка: Радио Видин


Българите са най-нещастната нация в Европейския съюз (ЕС). Това показва ново проучване, което се провежда всяка година от "Евростат". Според проучването на ЕС, скалата за оценки е от 0, което е абсолютно неудовлетворение от живота в страната, до 10, което показва, че нещата няма как да са по-добре. България е единствената страна от 27-те в Европейския съюз, чиито граждани са дали оценка по-малко от 6 върху цялостното си задоволство от живота. 

Видинчани коментират, че ниските доходи на населението у нас и политическата обстановка са сред главните причини за това да сме недоволни от живота като цяло. Все пак някои от тях посочват, че не се смятат за нещастни. 

"Значи, ако кажа, че съм доволен от всичко ще излъжа. Трудя се, изкарвам си колкото да поддържам семейството. Не ми харесва политиката на държавата, която се води и оттам ще дойдат всички бели според мен. Това е незаслужено, българинът да работи, за да оцелява. Това мисля, че го няма никъде... Общо взето намираме кусури непрекъснато на всичко, иначе не сме толкова зле. Политиците направиха така, че хората се настроиха за всичките тези неща. Ниските доходи, които водят до някакво мизерно съществуване е една от причината да се чувствам недоволна от живота... Нещастни? Има грешка, ние сме християнска държава, ние сме щастливи хора, по принцип България е най-красивата държава... Според сме нещастни поради цялата бъркотия, с която всеки ден се сблъскваме. Неуредиците в живота, неправдите, които ги виждаме всеки ден... Каква щастлива нация, с тия пари... Ние сме нещастни, защото самите управляващи ни правят нещастни. Това е една от основните причини... Все пак знаете, че всичко опира до средства, като отидеш до магазина, за да напазаруваш, за да платиш сметките, са нужни средства. Дори за здравеопазване. Да си пожелаем най-вече да сме здрави и ще си живеем и нещастни."   

Интересното е, че според проучването на института "Рейнголд", съседна Румъния се нарежда в топ 3 на най-щастливите нации след Австрия и Полша. Изследването посочва, че парите не са най-важният критерий за щастие. Сред факторите за щастие са - възраст, образователна степен и семейни отношения. Изследването показва още, че най-щастливи са домакинствата, в които има дете. Най-нещастни са тези, които живеят сами. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18