Младежки хакатони, еко идеи и любопитни прототипи. Всичко това е част от работата на природозащитната организация WWF от 2020 г. насам. Panda Labs е младежката програма на WWF за зелени иновации. Тя дава възможност на млади хора от цялата страна да се включат в борбата с едни от най-належащите екологични проблеми в заобикалящата ни среда. Програмата насърчава ученици и студенти да разгърнат своя потенциал и с помощта на изявени ментори да се превърнат в природозащитници, иноватори, инженери и предприемачи.
С кампанията си "Подари природа. За нашето бъдеще" WWF разказва повече за Panda Labs.
Повече от 500 младежи са преминали през Panda Labs само за няколко години в опит да намерят решение на наболели казуси като тези:
Ø Разхищението на храна – данните сочат, че 40% от храната, произведена в световен мащаб, се изхвърля;
Ø Летните жеги в градска среда – според експертите големите градове обичайно са с до 10-15 градуса по-горещи от заобикалящите ги райони, което застрашава живота на хората и предизвиква икономически щети;
Ø Ограничаването на разпространението на микропластмаса, която откриваме във водата, която пием, и храната, която ядем.
По време на програмата участниците имат подкрепата на предишни финалисти, научни експерти и опитни предприемачи, които им помагат да развият и представят своите идеи. В рамките на два дни и половина те изследват проблема от всички гледни точки: търсят неговите корени, последиците за природата и хората и начина, по който бизнесът може да помогне. Най-добрите отбори получават възможността да прекарат една седмица, изпълнена с обучения. Колкото по-оригинални, ефективни и изпълними са те, толкова по-голям е шансът да бъдат отричени с голямата награда – стартово финансиране от 7000 лева, за първоначални тестове на тяхната бизнес идея и създаване на прототип.
Макар естеството на проблемите да изглежда много по-мащабно от ученическите възможности, отборите в Panda Labs не разочароват с решения. Най-интересните от тях включват:
· Отбор SmartFood, които създадоха биоразградима опаковка за яйца, изработена от изхвърлени по Черноморието водорасли;
· Отбор КафЕко, които превърнаха утайка от кафе в екологична алтернатива на дървата за огрев;
· Отбор BioFoam, които успяха да съставят формула за пестицид, създаден изцяло от натурални съставки като коприва и чесън;
· Отбор Амазия, които разработиха система за озеленяване на фасади в градска среда, която намалява нуждата и разходите за климатизация.
Вдъхновено от Panda Labs, младежкото въображение роди още много други софтуерни, технологични и артистични решения като хляб от бира, електрификация на ретро автомобили, ремонтиране на пътища с преработена пластмаса, охлаждане на покривните пространства в градовете и т.н.
"Предизвикателството на Panda Labs привлича ученици и студенти от всички краища на България: от София през Пловдив, Варна и Бургас, до по-малките, но пълни с талант градове като Русе, Сандански, Велинград, Кюстендил и още над 30 населени места у нас. И най-важното е, че участието в програмата не приключва с последната презентация и оценката на журито. Наличието на стартов капитал и мрежа от хора, готови да отделят от времето си, за да насърчават и подкрепят участниците, означава че приключението в света на предприемачеството тепърва започва", сподели Виктория Табакова, експерт "Младежка ангажираност и младежки политики" във WWF.
Младите хора и справедливия преход
За да подпомогне борбата с климатичните промени, които оказват ежедневно влияние върху начина ни на живот, Panda labs проведе ексклузивен семестър посветен на бъдещето на енергията и развитието на въглищните райони у нас. Освен в България той се състоя едновременно в още три Балкански страни – Северна Македония, Сърбия и Черна гора. Той провокира небивал интерес:
Ø 766 ученици и студенти, живеещи във въгледобивните региони на четирите държави, взеха участие в поредица от обучения, хакатони, мрежови събития и международни срещи, в които обменяха добри практики и споделяха опит;
Ø Те генерираха 55 идеи за преход от въглища към възобновяеми енергийни източници;
Ø 150 активни млади хора бяха включени в конкретни дейности, свързани с изготвянето на политики за застъпничество на местно ниво.
"Преходът към възобновяема и достъпна енергия вече е в ход и засяга особено силно въглищните региони на България. Този преход трябва да бъде справедлив – както за работниците във въглищната индустрия, така и за младите хора. Те заслужават шанс за достоен и щастлив живот, като подкрепят местната икономика и помогнат за възстановяването на щетите от въгледобива", коментира Апостол Дянков, ръководител програма "Климат и енергия" във WWF.
В България програмата получи сериозна подкрепа от над 15 партньорски организации и институции, включително и от община Перник – важен център на един от двата въгледобивни района у нас.
Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели.
секи може да стане част от каузата на WWF като се включи в кампанията "Подари природа. За нашето бъдеще". Вижте как тукВ..
Приключи общото събрание на протестиращите жители на три села в община Ружинци , което бе свикано по повод проекта за изграждане на фотоволтаични системи върху общинска земя. "Макар и със засилено полицейско присъствие срещата премина нормално", каза за Радио Видин народният представител от "Възраждане" Вера Александрова ,..
Млад мъж е в болница с тежки наранявания след катастрофа между автомобил и конска каруца във Врачанско. Инцидентът е станал снощи около 18 часа на пътя между Кнежа и оряховското село Селановци, съобщиха от ОД на МВР. Лек автомобил "Шкода Октавия", зад волана на който бил 34-годишен оряховчанин, блъснал от дясната страна неправилно излизаща от земен път..
Шофьор на тир, пренощува в ареста, след като обърна големия камион с товара си тази нощ край врачанското село Бели извор. Заради ПТП-то трафикът по международния път Е-79 остана блокиран за 3 часа, а движението между София и Видин беше отбито през Криводол, съобщиха от полицията във Враца. Инцидентът е станал към 22 часа снощи и при все още неизяснени..
Днес отбелязваме Световния ден на думата "благодаря“ - символ на признателност и добрина. Тази дата ни напомня за силата на простия жест на благодарност. Думата „благодаря“ обединява култури и езици по света, като носи топлина и позитивност. Колко често казват благодаря видинчани и важно ли е за тях да я получават от другите: "Работя като..
Ски влека на пистата под връх Ком в Берковския балкан ще бъде пуснат днес за първи път този сезон. Над 50 сантиметра е снежната покривка. Влекът, тип "котва" ще качва желаещите, които могат да се пускат по пистата. Съоръжението ще работи от 9.30 до 16.30 часа през почивните дни. Пистата под връх Ком е дълга около 800 метра. Освен от скиори има..
Очаква се приютът за кучета във Враца да отвори врати през месец февруари. Сградата вече е въведена в експлоатация и е оборудвана, но още не е пусната в действие, тъй като липсва лиценз за работа по Закона за ветеринарно-медицинската дейност. Няма и конкретен ползвател на обекта, която да го стопанисва според изискванията на общинската управа. Но..
Процедура за приватизация на 70% от дяловете на Многопрофилна болница за активно лечение "Проф. д-р Георги Златарски" ще бъде открита след решение на Общинския съвет в Белоградчик. Решението е взето по предложение на кмета на общината Боян Минков, който се мотивира с лошото финансово състояние и реалната опасност от фалит и затваряне на лечебното..