Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Димитър Симеонов: По-хубава страна от България няма!


"България е толкова различна, толкова пъстра, няма такава прекрасна държава! Трябва да  опознаем държавата, себе си и тогава да можем да сравняваме, обратното води до изкривяване. Географията е начин на мислене, свобода, наука за различията", това е мнението на госта ми в "Калейдоскоп" проф. Димитър Трифонов Симеонов- български учен, географ и преподавател във Великотърновския университет "Свети Свети Кирил и Методий".

Родът му е от ломското село Дондуково, в което днес с много обич и вълнение се завръща. Иначе е роден в Карлово, където родителите му преди години се местят да живеят. Днес Димитър Симеонов живее във Велико Търново, преподава в университета, който той е завършил. Също там учи неговият по-голям син. 

Научните му интереси са в областите на социалната и икономическа география на България, медицинската география, регионалното развитие и туристическо райониране в България, културен туризъм, география на населението и селищната мрежа в България.

Роден е на 1 октомври 1976 г. През 1995 г. завършва средното си образование в Техникум по механотехника  "Братя Евлоги и Христо Георгиеви" - Карлово. Има желание да стане лекар, но "случайно" записва "История и география" и не съжалява. 

През 2000 г. завършва висше образование в Историческия факултет на Великотърновския университет, специалност "История и география". Веднага след завършването известно време работи като  учител в село Каравелово, по-късно като учител по история и география във Варна.

От 2012 г. е доктор в специалност "Икономическа и социална география" с тема на дисертационния труд "Аспекти на пространствената диференциация на социално-географските процеси в област Велико Търново". 
Професионалният му път е свързан с преподавателска дейност, като в периода 2002 - 2014 г. е съответно асистент, старши асистент и главен асистент, от 2014 г. е редовен доцент с тема на научния труд  "География на общественото здраве в България. Социални аспекти", а от октомври 2022 г. е и професор в катедра  "География" на ВТУ. Член е на УС на Българското географско дружество и на Българското дружество по медицинска география.


Проф. Димитър Симеонов има множество издадени публикации, статии и доклади, свързани със социално-икономическите аспекти на географията, както и монография, обвързана с общественото здраве.
Убеден е, че в България има много положителни и стойностни неща. Страната ни се нарежда сред страните в първата третина  по едно от най-добрите качества на въздуха, на климата, на брутния вътрешен продукт, на земята, на собствеността. Изключение прави демографията. 

"Дигитална раница- Моята България" е проектът, с който проф. Симеонов и неговият екип се гордеят. Проект, който се създава за неделните училища за българските деца зад граница. Това е събирателен дигитален учебник между история, география и български език. 

Проф. Симеонов беше във Видин за участие в националната научна конференция "Демографски проблеми през вековете - измервания и перспективи" .

ДОНДУКОВО 
"Всяка последна седмица на месеца пътувахме от Карлово до село Дондуково с моите родители, за да помогнем на баба и дядо. Това беше много интересно. А моето детство през летните месеци, спомените ми са прекрасни, от река Лом, от това, което можеше да видиш - един честен обикновен селски живот, който в този край е много характерен. Хората много работят, но никога не са богати. Така беше тогава... На село прочетох най-много книги, и другото нещо - читалището имаше кино и гледахме интересни филми, които идваха в село... Пътувахме до Видин, Белоградчик... Не всички познават духа на Северозапада, този край остана един от най-запазените заедно с родопския край, глобализацията ги засегна най-малко... Поддържаме си двете къщи в името на дедите ни да не паднат и да не се разрушават, но за съжаление малкият ми син почти няма спомени за село, но ще ги заведа на село..."

КАЧЕСТВОТО НА ЖИВОТ 
"За професурата си се насочих след 10 години работа към качеството на живот - теоретико-методологични и социо-географски проекции,  тоест, тематика, с която много малко хора в географските среди се занимават. А качеството на живот се оказа нещо, което е много  характерно за днешното време, за Северозапада, за Видин. Защото, поднасяйки субективните показатели, оказа се, след моите проучвания, че България винаги е в първата третина на света, в най-добрата трета - качество на въздуха, качество на  климата, качество на брутния вътрешен продукт, качество на земя, качество на  собственост. Изключение прави демографията. Оказва се, че държавата ни е положителна, а ние винаги казваме, че живеем най-зле... Не всичко е лошо, първо да погледнем позитивното и след това да обърнем внимание и на грешките си. "

ДЕМОГРАФСКАТА КРИЗА 
"Остаряването и застаряването са два различни процеса. Застаряването е свързано с годините... Но остаряването е процес, който може да засегне и хора на 20, 30 и повече години, това е остаряването по дух, по манталитет е доста по-страшно от това, че застарява населението. Аз смятам, че съм умерен, тоест вярвам, че България няма да изчезне -  по никакъв начин! 
Вярвам и моята вяра се основава на това, че работя с млади хора. Защо да емигрираме? Аз посещавам много държави и по-хубава от България - няма!
Как да се преодолее? Първо, ние в България, нямаме проблем с раждаемостта към момента, ние имаме средна европейска раждаемост, нашият проблем е във високата смъртност и във влошената ни здравна система.
Какво да се направи? На първо място, инфраструктурата, не да я чакаме 30 години, а да  я направим за 3 години, на второ място, държавна или общинска политика за стимулиране на населението - освобождаване от данъци и на трето място - не можем да си заравяме главата в пясъка и да не привличаме емигранти."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18