Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Димитър Симеонов: По-хубава страна от България няма!


"България е толкова различна, толкова пъстра, няма такава прекрасна държава! Трябва да  опознаем държавата, себе си и тогава да можем да сравняваме, обратното води до изкривяване. Географията е начин на мислене, свобода, наука за различията", това е мнението на госта ми в "Калейдоскоп" проф. Димитър Трифонов Симеонов- български учен, географ и преподавател във Великотърновския университет "Свети Свети Кирил и Методий".

Родът му е от ломското село Дондуково, в което днес с много обич и вълнение се завръща. Иначе е роден в Карлово, където родителите му преди години се местят да живеят. Днес Димитър Симеонов живее във Велико Търново, преподава в университета, който той е завършил. Също там учи неговият по-голям син. 

Научните му интереси са в областите на социалната и икономическа география на България, медицинската география, регионалното развитие и туристическо райониране в България, културен туризъм, география на населението и селищната мрежа в България.

Роден е на 1 октомври 1976 г. През 1995 г. завършва средното си образование в Техникум по механотехника  "Братя Евлоги и Христо Георгиеви" - Карлово. Има желание да стане лекар, но "случайно" записва "История и география" и не съжалява. 

През 2000 г. завършва висше образование в Историческия факултет на Великотърновския университет, специалност "История и география". Веднага след завършването известно време работи като  учител в село Каравелово, по-късно като учител по история и география във Варна.

От 2012 г. е доктор в специалност "Икономическа и социална география" с тема на дисертационния труд "Аспекти на пространствената диференциация на социално-географските процеси в област Велико Търново". 
Професионалният му път е свързан с преподавателска дейност, като в периода 2002 - 2014 г. е съответно асистент, старши асистент и главен асистент, от 2014 г. е редовен доцент с тема на научния труд  "География на общественото здраве в България. Социални аспекти", а от октомври 2022 г. е и професор в катедра  "География" на ВТУ. Член е на УС на Българското географско дружество и на Българското дружество по медицинска география.


Проф. Димитър Симеонов има множество издадени публикации, статии и доклади, свързани със социално-икономическите аспекти на географията, както и монография, обвързана с общественото здраве.
Убеден е, че в България има много положителни и стойностни неща. Страната ни се нарежда сред страните в първата третина  по едно от най-добрите качества на въздуха, на климата, на брутния вътрешен продукт, на земята, на собствеността. Изключение прави демографията. 

"Дигитална раница- Моята България" е проектът, с който проф. Симеонов и неговият екип се гордеят. Проект, който се създава за неделните училища за българските деца зад граница. Това е събирателен дигитален учебник между история, география и български език. 

Проф. Симеонов беше във Видин за участие в националната научна конференция "Демографски проблеми през вековете - измервания и перспективи" .

ДОНДУКОВО 
"Всяка последна седмица на месеца пътувахме от Карлово до село Дондуково с моите родители, за да помогнем на баба и дядо. Това беше много интересно. А моето детство през летните месеци, спомените ми са прекрасни, от река Лом, от това, което можеше да видиш - един честен обикновен селски живот, който в този край е много характерен. Хората много работят, но никога не са богати. Така беше тогава... На село прочетох най-много книги, и другото нещо - читалището имаше кино и гледахме интересни филми, които идваха в село... Пътувахме до Видин, Белоградчик... Не всички познават духа на Северозапада, този край остана един от най-запазените заедно с родопския край, глобализацията ги засегна най-малко... Поддържаме си двете къщи в името на дедите ни да не паднат и да не се разрушават, но за съжаление малкият ми син почти няма спомени за село, но ще ги заведа на село..."

КАЧЕСТВОТО НА ЖИВОТ 
"За професурата си се насочих след 10 години работа към качеството на живот - теоретико-методологични и социо-географски проекции,  тоест, тематика, с която много малко хора в географските среди се занимават. А качеството на живот се оказа нещо, което е много  характерно за днешното време, за Северозапада, за Видин. Защото, поднасяйки субективните показатели, оказа се, след моите проучвания, че България винаги е в първата третина на света, в най-добрата трета - качество на въздуха, качество на  климата, качество на брутния вътрешен продукт, качество на земя, качество на  собственост. Изключение прави демографията. Оказва се, че държавата ни е положителна, а ние винаги казваме, че живеем най-зле... Не всичко е лошо, първо да погледнем позитивното и след това да обърнем внимание и на грешките си. "

ДЕМОГРАФСКАТА КРИЗА 
"Остаряването и застаряването са два различни процеса. Застаряването е свързано с годините... Но остаряването е процес, който може да засегне и хора на 20, 30 и повече години, това е остаряването по дух, по манталитет е доста по-страшно от това, че застарява населението. Аз смятам, че съм умерен, тоест вярвам, че България няма да изчезне -  по никакъв начин! 
Вярвам и моята вяра се основава на това, че работя с млади хора. Защо да емигрираме? Аз посещавам много държави и по-хубава от България - няма!
Как да се преодолее? Първо, ние в България, нямаме проблем с раждаемостта към момента, ние имаме средна европейска раждаемост, нашият проблем е във високата смъртност и във влошената ни здравна система.
Какво да се направи? На първо място, инфраструктурата, не да я чакаме 30 години, а да  я направим за 3 години, на второ място, държавна или общинска политика за стимулиране на населението - освобождаване от данъци и на трето място - не можем да си заравяме главата в пясъка и да не привличаме емигранти."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Малките добринки на дядо Пешо от Ослен Криводол

Кът за отдих за своите съселяни създава собственоръчно 70-годишният Пешо Петков от Ослен Криводол . Пейките са  поставени по пътя от гарата до врачанското село.  По своя инициатива възстановява в училището детската пързалка, люлките и изработва нова въртележка. Освен това се включва във всички дейности, които са свързани с облагородяването на..

публикувано на 07.05.24 в 16:00

Петокласник от Видин подреди самостоятелна изложба

Никалъс Венелинов  от Школа "Дъга" при Народно читалище "Цвят 1870" във Видин  подреди самостоятелна изложба с рисунки .  Единайсетгодишният Никалъс учи в СУ "Петко Рачов Славейков". Интересът му към рисуването се проявява от ранна детска възраст. Всъщност това е втората изложба с негови авторски творби, като първата е била в СУ..

публикувано на 07.05.24 в 15:00

Ученик от Лом с първо място в Национална ученическа конференция

Дванайсетокласникът Стоян Антов от СУ "Димитър Маринов" в град Лом спечели първо място  със своя разказ в десетото издание на Националната ученическа конференция по гражданско образование на тема "Семейство-училище-общество", провела се в Добрич. Във форума се състезаваха и ученици с есета, презентации и филми. Стоян Антов вече е издал две..

публикувано на 07.05.24 в 14:00

Иван Аспарухов: Работим за подобряване на жизнената среда и съхраняване на културната идентичност на Мездра

На Гергьовден своя празник отбелязва град Мездра . По този повод кметът Иван Аспарухов каза в "Цветовете на деня", че за ръководството на Мездра е важно да продължи да работи за благоустрояване и подобряване на жизнената среда, но и за съхраняване на културната идентичност на града. "Този мандат започнахме сериозна инвестиционна програма..

публикувано на 06.05.24 в 16:54

Стартира Националната кампания "Зелено четене" - 2024

4 тура, 4 специални събития и 4 томболи в четвъртото издание на Националната кампания "Зелено четене". Тя стартира днес, когато е и един от най-хубавите български празници, Гергьовден и за поредна година обединява български автори, издателства и любители на книгите.  Кампанията обхваща 4 града - това са Враца, Балчик, Габрово и Пещера...

публикувано на 06.05.24 в 09:10

"Неделник" от 5 май 2024 година

Христос Воскресе. На Великден, като на Великден. Всъщност всеки път на Великден има „Неделник“, защото е неделя. И днес ни има. Започвам с това, че в понеделник при голям успех в София се състоя премиерната прожекция на филма „Гераците“ на роденият във Видин режисьор Максим Генчев. Филма тръгна по кината от 3 май, а идеята на Максим Генчев..

публикувано на 05.05.24 в 14:10

Христос възкръсна!

Днес Христовата църква празнува Възкресението на нашия Господ и Спасител Иисус Христос. Няма в историята на човечеството събитие, по-велико от възкресението на нашия Спасител Иисус Христос! Велико е, защото е необяснимо и немислимо, защото за нас, хората с нашите технически свръхвъзможности не е възможно да върнем някого към живот след..

публикувано на 05.05.24 в 09:00