Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ива Гаврилова: Меланомът в ранен стадий е лечим

Снимка: Българска асоциация по дермато-онкология


Най-новите постижения в областта на меланома и кожната онкология бяха представени на провелата се наскоро трета конференция "Академия Меланом". Обсъден бе целият спектър на заболяванията, включително епидемиология, превенция и ранно откриване, диагностика, стадиране и терапия. Сред акцентите бяха новите терапевтични възможности за пациентите с кожен меланом във втори B и втори С стадии, които вече са достъпни за българските пациенти, обясни д-р Ива Гаврилова, хирург онколог в Клиниката по дерматология към Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология.

"В България и в цяла Европа разполагаме с лечение за по-ранни стадии за пациентите с меланом... Това лечение е имунотерапия, което е подсигурително, вливане на антитела, продължава 1 година, след като туморът вече е отстранен и е с много добри перспективи при овладяване в дългосрочен план на заболяването. С него целим да предотвратим бъдещи инциденти и тласъци на самото заболяване, ако можем да излекуваме напълно пациентите...  Интересен момент беше и представянето на нова възможност в метастатичен стадий - нов вид имунотерапия с нова молекула, много по-ниско токсична за пациентите. Терапията крие рискове за автоимунни реакции, а в случая те са доста по-слабо изразени... Хубава новина и за пациенти с очната форма на меланом. При половината от пациентите дава разсейки, но от тази година вече има нова молекула, която е с много обещаващи резултати. Догодина очакваме да бъде и в реимбурсация в страната. В момента има възможност за включване на пациенти в пациентски програми..."   

Качеството на живот на пациентите с меланом бе друга от темите, поставени във фокуса на конференцията, обясни д-р Гаврилова. 

"Този път имахме специална сесия, която разчупи представата ни за качество на живот, участваше психолог, който обърна внимание на различни аспекти от комуникацията с пациента, начина, по който трябва да подкрепяме емоциите на нашите пациенти и да ги консултираме в правилната посока... Имахме и психотерапевт..."

Всеки човек трябва поне веднъж да бъде прегледан от дерматолог, за да може специалистът да установи има ли рискови образувания, съветва онкологът д-р Гаврилова. 

"Колкото на по-ранна възраст се случи това, толкова по-добре, за да може специалист да му каже кои са рисковите образувания по кожата или бенки, дали трябва да бъдат проследявани, как да се грижим за кожата си- това са специфики, които специалист трябва да очертае... Съветвам родителите- в процеса на израстване на техните деца започват да се образуват бенки, в момента, в който забележат повечко бенки или пигментни родилни петна, е хубаво да бъдат консултирани с дерматолог, за да обърне внимание особено за слънцезащита и детска грижа. Няма възраст за такъв преглед, всеки трябва поне веднъж да го направи... Превенцията е другият изключително важен момент и подценяван. Слънцезащитата трябва да бъде целогодишна, интензивна в летния период или при зимни спортове, но не трябва да забравяме, че в слънчвите месеци на лятото, когато сме наваън, трябва кожата ни да бъде защитена и не трябва да допускаме слънчеви изгаряния, те са много вредни... Солариумите са рисков фактор, в много от цивилизованите страни вече са забранени със закон под 18-годишна възраст. Аз съветвам изобщо да не се посещават солариуми, освен ако няма медицинска причина... Солариумите не носят никакъв позитив, преди време имаше меланинови инжекции, с които се стимулира тен- те също са изключително опасни, всякакви манипулации по кожата в дерматологичен или козметичен център в зона с образувания, които не сме уточнили дали могат да бъдат третирани или не, биха били рискови... Не трябва лековерно да се подлагаме на лазерни, фото и други видове терапии, химически пилинги, без да сме се консултирали... Съветвам и тези манипулации да се извършват само от дерматолози..." 

Използването на различни мазила от народната медицина е опасно при неразпознат тумор, може да доведе и до химически увреждания, каза още д-р Гаврилова.   

В звуковия файл чуйте още съвети и повече за опита на университетската специализирана болница по онкология в лечението на меланом. 

Д-р Ива Гаврилова,  е сред екипа лекари от Университетската СБАЛ по Онкология в София, които обединиха научните си търсения и опит в прилагането на сентинелна биопсия - най-прецизният в света метод за определяне стадия на меланом и
Меркел-клетъчен карцином.

Заедно с д-р Лидия Чавдарова-Иванова и д-р Венелин Георгиев, са създали протокол за диагностика и лечение на ранен меланом и други редки кожни тумори, описан в единствения по рода си интердисциплинарен труд, обединяващ три монографии на тема: "Съвременна диагностика и възможности да лечение на редките злокачествени кожни тумори".


Работата на тримата учени получи признание за принос в развитието и прецизирането на техниката, усъвършенствайки различни етапи от извършването на сентинелната биопсия и може да бъде ползвана като учебно помагало за поведение при меланом и други карциноми. Формулираният от авторите диагностичен протокол е стъпка към въвеждането на държавен стандарт за поведение при редки злокачествени тумори.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10