Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Радовенски - щастлив в журналистическото си поприще

Снимка: личен архив


В "Калейдоскоп" ни гостува Кирил Радовенски- журналист и писател. Определя се като щастлив човек, защото цял живот е работил това, за което е мечтал и това, в което е успял да се реализира. 

Обича родния си северозападен край и има възможността да живее и твори именно тук. Щастлив e от факта, че свързва живота си със съдбите на хората в този край. 

Роден е в мездренското село Царевец през 1948 година. Спомня си с много любов и носталгия за родното село, за бабите, които го отглеждат, за хора́та, които са се виели на площада, за големия войнишки паметник, за двете църкви, които са построени от местните хора с любов и преклонение пред Бог. По-старата - "Свети Никола" е от 14 век, с каменен олтар и ремонтирана от жителите през 17 век. 

През 1957 година семейството му се премества в Мездра. Това е тъжен момент за малкия Кирил, който е свикнал със свободата на селото и родния си дом. Сега, след години живот в Мездра, споделя, че обича този град, в който успява да се реализира като журналист, успява да създаде семейство и да отгледа дъщеря си и внуците си. Споделя, че може да няма пари, но има деца, а те са богатството му - двама внука на 17 и 15 години и внучка, втори клас. 

През 1967 г е приет за студент в  Софийския университет "Свети Климент Охридски", специалност "Педагогика". Още преди да се дипломира е поканен да работи в окръжния вестник "Отечествен зов" във Враца. Така започва неговата журналистическа  кариера. 

Първата му дописка е публикувана и оценена от тогавашните журналисти. Продължава да им сътрудничи, когато учи в Строителния техникум и по-късно, когато е в казармата. Съдбата като че ли е благосклонна към него, защото още като ученик успява да публикува дописка в местния вестник и така го забелязват. По-късно това му помага при търсене на работа. Започва да работи като коректор и постепенно минава през всички степени в журналистиката- стажант-репортер, репортер, редактор, завеждащ отдел, завеждащ и член на редколегията. 

През 1988 година става завеждащ Отдел "Писма на читатели" във вестник "Септемврийско дело" в Михайловград, а година по-късно става отговорен секретар на ежедневника. Известно време работи като кореспондент на вестник "Народна младеж". 

Като журналист пише най-вече критични материали, опитва се да бъде в помощ на хората, които го търсят. Казва, че не е лесно да отстояваш принципите си, можеш и да загубиш работата си, но честността, почтеността  и отговорността са над всичко. "След 1989 година всичко се срути в прекия и преносния смисъл", с тъга допълва журналистът.

Казва, че ако отново трябва да избира професия, не би я заменил с друга. Той е един от хората, които вярват в социалистическите идеи, защото социализмът дава много социални  права и равенства на хората. Вярва, че и в България някога ще бъде изградено социално справедливо общество. Като човеколюбец би искал да няма бедни хора, хора, които да ровят в кофите за боклук. 

Издава уникална книга - сборник с разкази, миниатюри и публицистика "Упорит кон в пустинята". В нея авторът не си служи с измислици, допустими ситуации и предположения, а разказва естествено, сърдечно и на разбираем език за нещата от живота.

И до днес продължава да работи в Общинския вестник на Мездра. Казва, че не може да се раздели с печатарското мастило. Обича не само Мездра, но и Видин, откъдето е неговата съпруга, както и белоградчишкото село Боровица, откъдето е тъща му. 


ПИСМА НА ЧИТАТЕЛИТЕ 
"Моята любима работа беше "Писма на читателите", във Враца получавахме 1200 писма, в Михайловград не по-малко също получавахме. Хората ни търсеха, много писма, много отговори, много критика имаше... Помагал съм, без да се хваля, на много хора. Интересното е, че след всяка публикация ръководителите ни отговаряха писмено, имаше респект към печатните издания, към радиото и телевизията... Тогава имаше и обратна връзка и всякаква критика, имаше респект от това, сега не е така, сега е пълна анархия, безотговорност ли, културното ниво спадна доста, приемат се на работа неграмотни хора, сравнението не може да се направи, всичко е толкова лошо сега..."


ОБЩИНСКИ ВЕСТНИК 
"Нашият вестник не се занимава с жълти новини, каквото напишем, това е истината, това е нашият принцип до ден днешен от 2002 година до днес, докато има такива издания, които такива лъжи бълват... Съсипват се хора, хвърлят се обвинения и неистини... Аз много се ядосвам...."


Повече за живота на Кирил Радовенски може да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 5 януари 2025 година

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..

публикувано на 05.01.25 в 13:30

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00