Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На разходка в парка с кокошките Сонка и Юлия и петела Соник

Снимка: личен архив



Днешната история за домашните любимци е меко казано любопитна. Чували сме, че хората си отглеждат какви ли не видове животинки, но все още не бяхме чували за някой, който е отглеждал кокошки в дома си. Не на двора, а в апартамента. Алекс от Видин обожава пернатите още от много малък. Той не може да живее без домашен любимец. Имал е какво ли не - котка, зайци, но не декоративни и какво ли още не. След което започва да гледа пиленца.

"Първоначално гледах зайци. След това пробвах с пилета. Излизам събота на пазара и пилета - навсякъде... Взех четири и къде ще ги гледам? Вкъщи ще ги гледам. Аз ги гледам в кашонче, не са пуснати. Да уточним, те са декоративни... просто са дребни. Тези пилета живяха около три или четири седмици тук, във Видин, след което ги закарахме на село. След тях взех други и тях ги гледах вкъщи, пак ги закарах на село и всяка година така се случва. Реално тези, които праснаха, съм си ги оставил на село, но малките си ги гледам. Новите, които вземам, във Видин ги държа, като в карантина, защото ако имат някаква болест, да може да не заразят другите."

Начинът, по който Алекс отглежда своите пиленца е повече от отличен. 

"Аз обичам да ги гледам от- до - хигиена, всичко им гледам. Хората ги гледат, както се казва, през пръсти... Не обръщат толкова внимание, аз се старая всичко да е като по конец - да им е чистичко."

Първото пиле на Алекс е било от Раброво. 

"Взех го за кокошка. Като ми го донесе човекът, беше една рунтава топка, мръсна, кална - те са с тип гащи, пера по краката. Беше страшно мръсен, подрязах перата, почистих краката с мокри кърпички, със спрей, дезинфекцирам, хапчета за вътрешни паразити..."

Алекс имал лека дилема, дали това всъщност не е петел, струвало му се, че сякаш му пониква гребен, но майка му на Алекс казала, че няма нищо подобно според нея и си е кокошка. Докато една сутрин в 6:30 часа Алекс чул от хола: кукуригууууу! 

"Както се казва на диалект "запупавел" - не се полагат грижи за него и то си остава такова ситно, малко като изтърсак. При мен петлето си се разви, порасна му гребен, опашка. За Коледа го носехме на село. То си знаеше, като домашен любимец, спеше в кашонче и вечер като се стъмнеше, петлето беше пуснато по двора и като се стъмваше, идваше, качваше се на пейката и си влизаше в кашончето."

Алекс кръщава петлето Соник. Той го е извеждал на разходка в парка.

"Много го харесваха. Петлето си стоеше до мен. Аз примерно отида до една пейка и го пусна по поляната, но стоя до него и като видя да идва от някъде куче си го взимах. То беше свикнало, не беше диво. Самата порода са си такива, да могат да се отглеждат като домашни и те си свикват с човека, като куче. То се кефи като му обръщаш внимание, търси внимание. Даже то като сега си отида на село, то обожава  да му обръщаш внимание, идва при теб. От баба ми бяга, нищо че тя го гледа, то си знае, че аз съм го отгледал, то се кефи и подскача. В парка имаше един човек, който много го харесваше, той сядаше на пейката и петлето се качваше и то и отиваше при него. И той си го гали и му се радва." 

Алекс не спира до тук, след това взима и още пилета. 

"След Соник, следваше да му взема жени. От Градец на два пъти ми докараха пак такива декоративни кокошки, с тях обаче беше малко по-сложно, те бяха по-диви. Едната не съм я изкарвал в парка, а другата я изкарах с конец за крака, понеже смятах, че може да избяга и така и стана - пуснах я и после не можах да я хвана, благодарение на две момченца след половин час гонене я хванахме." 

Първите дни Соник не е приел неговите жени - Сонка и Юлия. 

"В началото първите дни има като борба, понеже не се познават, после си свикват. Той си знае, че те са му жени и си ги пази." 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10