Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплатите на учителите продължават да растат

Снимка: Архив

В последните дни на предходната година синдикатите и Министерството на образованието и науката подписаха нов Колективен трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование, който ще е валиден за две години. В него могат да бъдат очертани три важни акцента - подобряване на условията на работа на учителите, продължаване тенденцията за повишаване на възнагражденията на работещите в системата и регламентиране на обезщетенията, които се изплащат на педагогическите и непедагогическите специалисти при пенсиониране. Това обясни Светла Димитрова, председател на синдикат "Образование" във Враца. 

"Отдавна се говори и тенденцията вече е започнала - и реално трябва да стъпи в действие, да се намалят и да се ограничат броят на децата в групите в детските градини и в паралелките в училище. Това, което от 10 години, от 2014 година, се започна - да се балансират нормативите и минималните норми на преподавателска работа за различните културно-образователни области. Във втората група вече е увеличаването на работните заплати. Сега тенденцията е да се достигне, с новия Колективен трудов договор, увеличаването на средствата за образование на не по-малко от 5% от Брутния вътрешен продукт в Закона за държавния бюджет. Министерство на образованието и синдикатите отстояват ръст на работните заплати, така че увеличението на заплатите на педагогическите специалисти да бъде не по-малко от 125% спрямо средната брутна месечна работна заплата за страната..."

С новия Колективен трудов договор минималната работна заплата за учител става 1853 лв. Регламентира се и увеличение на трудовите възнаграждения на помощник-възпитателите, както и на други, непедагогически специалисти в учебните заведения. Синдикатите и Министерството на образованието се споразумяха още на педагогически специалисти, които през последните 10 години от трудовия си стаж са заемали длъжност на педагогически специалист в държавна или общинска институция на бюджетна издръжка от системата на предучилищното и училищното образование, да се изплаща обезщетението в размер на 11,5 брутни работни заплати при пенсиониране, а на работници и служители, които в последните 20 години са придобили при същия работодател 10 години трудов стаж, да се изплаща обезщетение в размер на 8,5 брутни работни заплати.

На този фон професията на учителя става по-привлекателна за младите хора, но съвсем не всички проблеми в системата на образованието са решени, особено що се отнася до възнагражденията на т.нар. базови учители, отбеляза Светла Димитрова, която е и методист към филиала на Великотърновския университет във Враца и работи със студентите, които учат педагогика:

"Напоследък заплащането оказва своето въздействие за привличането на младите хора и най-вече на студентите. Има една друга негативна тенденция, която е свързана със заплащането на базовите учители. Много трудно намираме учители, които да се наемат с този наистина възрожденски труд, за да предадат своя опит на младите хора и на студентите... Заплащането на лекторския час при работа със студенти е 5 лева, а в училище е малко повече от 10 лева вече по новия Колективен трудов договор, тоест двойно повече. Но това е не само защото заплащането е много ниско на базисния учител, а и защото учителят е много натоварен - бумащината, допълнителните часове, всичко това е допълнителна работа и учителят е много, много изморен." 

Светла Димитрова отбеляза, че подкрепя мнението, че паралелно с повишаване на заплатите трябва да се завишат и критериите за специалистите, които влизат в образователната система: 

"Определено мога да кажа, че критериите трябва да бъдат завишени при приемането на един педагогически специалист и назначаването му на учителско работно място. Но имайте предвид, че директорите осъществяват изключително качествен - по-голямата част от директорите, вътрешноучилищен контрол. Съгласна съм, че трябва да влязат добри педагози, но искам да ви кажа, че вече пет години работя със студенти и моят опит показва, че в училище влязоха добрите студенти - тези, които бяха добри в текущата учебна практика. А тези, които се усещаше, че не им е тяхната професия това и че са влезли, за да завършат някакво образование, те в други сфери работят, в съвсем друго направление."

В заключение Светла Димитрова отбеляза, че за да се подобрят резултатите на учениците са необходими не само мотивирани и добре заплатени учители, но и ангажирани с образователни процес родители и общество като цяло. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 20 февруари 2025 слушаме албума Burning for Buddy: A Tribute to the Music of Buddy Rich 1994

Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..

публикувано на 20.02.25 в 09:00

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00