Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биволовъдството- нерешими проблеми или липса на мисъл за сектора

Снимка: Радио ВИДИН


Добре развит сектор в миналото, днес за биволовъдството никой не мисли, а заради проблемите и неглижирането на сектора все повече стопани разпродават стадата си. Това каза в "Земята, която ни храни" доц. Марина Цанкова, председател на Асоциацията на биволовъдите в България. За проблемите говорим ден след Карамановден, който по стар стил се отбелязва на 15 януари:

"До 1989 година имаше 18 обществени ферми, след това тези ферми се закриха, за жалост голяма част от животните бяха изклани, а друга част преминаха в частния сектор. Една порода не се създава от днес за утре. Работата по нейното създаване започна 1962 година и продължи повече от 40 години, докато създадем породата Българска мура, която е една от най-млечните породи и е на едно нива с изходната порода- Индийска мура и още преди да бъде утвърдена като порода през 2002 година, тя намери приложение в четири континента и над 12 страни... 

...В момента цялото животновъдство отива надолу, ще дойде момент, когато ще го търсим само в зоологическата градина... 

...Непрекъснато се обявяват животни за продан, а хората, които отглеждат биволи, ги отглеждат с голяма любов и привързаност, но само любовта не е достатъчна... В последните години и природата беше срещу фермерите, цените хвръкнаха нагоре- на фураж, ток, на вода. Изкупната цена върви   надолу- в момента се движи около 1,30...  Не стига, че цената е никаква, ами не се и изкупува от мандрите... Какво да правят фермерите с издоеното мляко- да го плиснат, да го дадат на свинете ли?" 

Заради неуредиците в сектора и липсата на адекватна държавна политика, през последната година са закрити две големи ферми в Северна България с над 500 животни, продават се животните и от малки семейни ферми. Сред ппроблемитге са и постоянно променящите се изисквания, липсата на пасища и на работна ръка, посочи доц. Марина Цанкова:

"Не е факторът плащане, няма ферма, в която да се плаща по-малко от 1000 лева. Просто няма хора, които да работят... Взеха пасищата, сложиха тези панели... Скоро ще загубим това, което е постигнато с толкова труд... Въведоха една електронна система, която често не се отваря- това възпрепятства работата на фермерите... Освен това, днес едно се публикува, на следващия ден съвсем друго- фермерите това не могат да го следят постоянно... не могат да си гледат пряката работа..." 

Биволовъдството е най-неглижираният животновъден сектор, заради това и все все по-малко са хората, които отглеждат биволи. За работата си те получават няколко вида помощи, които са крайно недостатъчни, освен това зависят и от подпомагането за обвързана подкрепа- ако то не е изпълнено, отпадат всякакви други плащания, което е крайно несправедливо, посочва доц. Марина Цанкова. 

Заради многото проблеми, липсата на държавна политика и мисъл за сектора, все повече животновъди разпродават стадата си. Ако през 1905 година у нас са се отглеждали над 400 000 бивола, днес под контрола на Асоциацията са 8902- 7766 биволици и 1136 женски малачета и малакини. Те се отглеждат в 143 ферми в 81 населени места в 21 области. В северозападния регион общата бройка е 2837- 36,53 % от биволите у нас. Над 2000 са отглежданите биволи във врачанското село Габаре, каза доц. Марина Цанкова:

"Там има ферми с над 100 животни, хората си ги гледат, доят ги... Не всички могат да направят мандри и да затворят кръга, една малка мандра струва около 150 000 лева- хората откъде да ги вземат... Не могат и да се обединяват... Въпроса за животновъдството стои на дневен ред, но върху него няма поглед... Никой не се вслушва в конкретните искания на животновъдите..."

Биволовъдството е проспериращ отрасъл в миналото, но днес е набутано в ъгъла. Въпреки всички проблеми, които съпътстват сектора, има един ден в годината, когато биволовъдите празнуват, за да отдадат почит към тези благородни животни, прославили страната ни на 4 континента. По стар стил на 15 януари се отбелязва Карамановден, в миналото празникът е бил много по-пищен от днес. 

Въпреки липсата на перспектива и надежда за сектора, Марина Цанкова поздрави биволовъдите и им пожела:

"Здраве и дано тази любов към животните да ги крепи и да съхрани животновъдството..." 


Огромна е любовта към биволите на Пламен Методиев, който е все още ученик, но се грижи за семейното стадо биволи, просто защото ги обича и не иска да бъдат продавани. Семейството му има ферма в монтанското село Владимирово, отглеждат овце и около 20 биволи. Пламен завършва селскостопанската гимназия във Владимирово, но е израсъл сред животните, затова и ще продължи да се грижи за тяхчуйте го в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Иван Аспарухов: Работим за подобряване на жизнената среда и съхраняване на културната идентичност на Мездра

На Гергьовден своя празник отбелязва град Мездра . По този повод кметът Иван Аспарухов каза в "Цветовете на деня", че за ръководството на Мездра е важно да продължи да работи за благоустрояване и подобряване на жизнената среда, но и за съхраняване на културната идентичност на града. "Този мандат започнахме сериозна инвестиционна програма..

публикувано на 06.05.24 в 16:54

Стартира Националната кампания "Зелено четене" - 2024

4 тура, 4 специални събития и 4 томболи в четвъртото издание на Националната кампания "Зелено четене". Тя стартира днес, когато е и един от най-хубавите български празници, Гергьовден и за поредна година обединява български автори, издателства и любители на книгите.  Кампанията обхваща 4 града - това са Враца, Балчик, Габрово и Пещера...

публикувано на 06.05.24 в 09:10

Христос възкръсна!

Днес Христовата църква празнува Възкресението на нашия Господ и Спасител Иисус Христос. Няма в историята на човечеството събитие, по-велико от възкресението на нашия Спасител Иисус Христос! Велико е, защото е необяснимо и немислимо, защото за нас, хората с нашите технически свръхвъзможности не е възможно да върнем някого към живот след..

публикувано на 05.05.24 в 09:00

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55