Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обучението на полигон отново може да стане част от шофьорските курсове

Снимка: Радио ВИДИН

Полигоните за безопасно шофиране да станат част от обучението на водачите. Предложението е на министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, който поясни, че държавата разполага с подходящи терени, където могат да се изградят този тип полигони. Според Пламен Петков, автоинструктор от Видин, подобни полигони биха били от полза за кандидат-водачите, особено в началото, когато курсистът все още няма никакъв практически опит. Той коментира още, че преди полигоните са били задължителна част от изпита, като на тях са изпълнявани 6 упражнения, в момента тези елементи се упражняват в градски условия. 

"Първоначалните умения на един млад шофьор започват от първия урок, запознаване с автомобила... И в същото време трябва да е на по-спокойно място, където няма движение, няма други участници, за да може максимално да се отпусне, да не е напрегнат. Всеки колега първия урок го провежда на такава площадка. Преди полигонът беше задължителен като част от изпита, имаше 6 упражнения, които трябва да се изпълнят. Даже имаше и скоростна отсечка... Ние също си ги провеждаме тези неща, паркираме, перпендикулярно, успоредно на тротоара, правим го това същото нещо на живо в градски условия, по крайните квартали, тесните улички, те лавират, вземат тези маневри... Това беше едно такова заучено упражнение, което отнемаше около 10 ч. В такъв случай, трябва да се увеличат още часовете, за да успеем, защото сега се набляга много на градското шофиране, което в днешни условия е много интензивно..."

Задължителната подготовка на курсистите на полигон у нас отпадна преди близо 3 десетилетия. Все пак шофьорите, с които разговаряхме, смятат, че подобни места за практически упражнения ще са от полза и трябва да бъдат възстановени. 

"Ние на полигони сме взели изпити и книжки. На полигона те учат да паркираш, скоростни отсечки, всичко, което може да е пред теб в градски условия. Полезни бяха, разбира се... Това е облекчение, а не затруднение. Аз като съм започнала курсове първото качване беше там на "Нора Пизанти" да обикаляш, да не си в градската среда да удариш някой... Не е лошо там някой друг час да ги обучат. Аз съм изкарал направо категория "C" и полигона беше съвсем друг тогава... Аз съм за, карал съм на полигон, считам това за абсолютно необходимо. Не само паркирането, карането между колчета, същото време тръгване с ръчна спирачка от височина, това аз не знам за какво е отпаднало... За младите шофьори не е лошо да го има, какъв шофьор ще стане ако не премине през полигона..." 

Финансирането за изграждането на полигоните, може да се осигури по линия на фондовете за пътна безопасност, допълни още министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10