Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обучението на полигон отново може да стане част от шофьорските курсове

Снимка: Радио ВИДИН

Полигоните за безопасно шофиране да станат част от обучението на водачите. Предложението е на министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, който поясни, че държавата разполага с подходящи терени, където могат да се изградят този тип полигони. Според Пламен Петков, автоинструктор от Видин, подобни полигони биха били от полза за кандидат-водачите, особено в началото, когато курсистът все още няма никакъв практически опит. Той коментира още, че преди полигоните са били задължителна част от изпита, като на тях са изпълнявани 6 упражнения, в момента тези елементи се упражняват в градски условия. 

"Първоначалните умения на един млад шофьор започват от първия урок, запознаване с автомобила... И в същото време трябва да е на по-спокойно място, където няма движение, няма други участници, за да може максимално да се отпусне, да не е напрегнат. Всеки колега първия урок го провежда на такава площадка. Преди полигонът беше задължителен като част от изпита, имаше 6 упражнения, които трябва да се изпълнят. Даже имаше и скоростна отсечка... Ние също си ги провеждаме тези неща, паркираме, перпендикулярно, успоредно на тротоара, правим го това същото нещо на живо в градски условия, по крайните квартали, тесните улички, те лавират, вземат тези маневри... Това беше едно такова заучено упражнение, което отнемаше около 10 ч. В такъв случай, трябва да се увеличат още часовете, за да успеем, защото сега се набляга много на градското шофиране, което в днешни условия е много интензивно..."

Задължителната подготовка на курсистите на полигон у нас отпадна преди близо 3 десетилетия. Все пак шофьорите, с които разговаряхме, смятат, че подобни места за практически упражнения ще са от полза и трябва да бъдат възстановени. 

"Ние на полигони сме взели изпити и книжки. На полигона те учат да паркираш, скоростни отсечки, всичко, което може да е пред теб в градски условия. Полезни бяха, разбира се... Това е облекчение, а не затруднение. Аз като съм започнала курсове първото качване беше там на "Нора Пизанти" да обикаляш, да не си в градската среда да удариш някой... Не е лошо там някой друг час да ги обучат. Аз съм изкарал направо категория "C" и полигона беше съвсем друг тогава... Аз съм за, карал съм на полигон, считам това за абсолютно необходимо. Не само паркирането, карането между колчета, същото време тръгване с ръчна спирачка от височина, това аз не знам за какво е отпаднало... За младите шофьори не е лошо да го има, какъв шофьор ще стане ако не премине през полигона..." 

Финансирането за изграждането на полигоните, може да се осигури по линия на фондовете за пътна безопасност, допълни още министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18