Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обучението на полигон отново може да стане част от шофьорските курсове

Снимка: Радио ВИДИН

Полигоните за безопасно шофиране да станат част от обучението на водачите. Предложението е на министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, който поясни, че държавата разполага с подходящи терени, където могат да се изградят този тип полигони. Според Пламен Петков, автоинструктор от Видин, подобни полигони биха били от полза за кандидат-водачите, особено в началото, когато курсистът все още няма никакъв практически опит. Той коментира още, че преди полигоните са били задължителна част от изпита, като на тях са изпълнявани 6 упражнения, в момента тези елементи се упражняват в градски условия. 

"Първоначалните умения на един млад шофьор започват от първия урок, запознаване с автомобила... И в същото време трябва да е на по-спокойно място, където няма движение, няма други участници, за да може максимално да се отпусне, да не е напрегнат. Всеки колега първия урок го провежда на такава площадка. Преди полигонът беше задължителен като част от изпита, имаше 6 упражнения, които трябва да се изпълнят. Даже имаше и скоростна отсечка... Ние също си ги провеждаме тези неща, паркираме, перпендикулярно, успоредно на тротоара, правим го това същото нещо на живо в градски условия, по крайните квартали, тесните улички, те лавират, вземат тези маневри... Това беше едно такова заучено упражнение, което отнемаше около 10 ч. В такъв случай, трябва да се увеличат още часовете, за да успеем, защото сега се набляга много на градското шофиране, което в днешни условия е много интензивно..."

Задължителната подготовка на курсистите на полигон у нас отпадна преди близо 3 десетилетия. Все пак шофьорите, с които разговаряхме, смятат, че подобни места за практически упражнения ще са от полза и трябва да бъдат възстановени. 

"Ние на полигони сме взели изпити и книжки. На полигона те учат да паркираш, скоростни отсечки, всичко, което може да е пред теб в градски условия. Полезни бяха, разбира се... Това е облекчение, а не затруднение. Аз като съм започнала курсове първото качване беше там на "Нора Пизанти" да обикаляш, да не си в градската среда да удариш някой... Не е лошо там някой друг час да ги обучат. Аз съм изкарал направо категория "C" и полигона беше съвсем друг тогава... Аз съм за, карал съм на полигон, считам това за абсолютно необходимо. Не само паркирането, карането между колчета, същото време тръгване с ръчна спирачка от височина, това аз не знам за какво е отпаднало... За младите шофьори не е лошо да го има, какъв шофьор ще стане ако не премине през полигона..." 

Финансирането за изграждането на полигоните, може да се осигури по линия на фондовете за пътна безопасност, допълни още министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04