Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампания помогна за нов микробус за комплекс за социални услуги в Роман

От Националното сдружение на сираците в България, които обявиха инициативата, апелират за ангажимент на държавата

Снимка: Комплекс за социални услуги за деца и семейства - гр. Роман

Над 100 000 лева са събрани от благотворителна кампания за микробус за Комплекса за социални услуги за деца и семейства в град Роман. Необходим е за да бъдат превозвани децата до дневния център, където те получават специализирана помощ, каза директорът на комплекса Ивет Симеонова. Микробусът, който до сега ползвали, вече е повреден. Той също преди години бил дарен на комплекса. 

"За да обявим кампанията, тя е изключително целенасочена, тъй като микробусът ни е дарен 2008-ма година, а ние сме едно голямо социално заведение с 50 потребители. 4 са социалните услуги, три от които за  30 деца, отглеждани в социални услуги за резидентна грижа, т.е. това е постоянният им дом. Други 20 деца са от местната общност, които приемаме в Дневен център за деца с увреждания. Именно транспортът на тези дечица от територията на цялата община се осъществява три пъти на ден, за да бъдат взети децата или от домовете, или от училищата, в които учат и да бъдат докарани в дневния център за специализирана помощ - за работа с логопед, рехабилитатор, специални педагози. Така че превозното средство ни свърши чудесна работа през всичките тези години, но амортизациите са големи. Микробусът буквално ръждяса. Няма как да се движи по пътя и съвсем целенасочено беше обявена тази кампания."

Сумата, която е събрана надвишава в пъти очакваната, каза директорът на комплекса. Предстои да бъде обявена обществена поръчка за превозното средство. 

Благотворителната кампания е обявена от Националното сдружение на сираците в България. От неправителствената организация разбират за необходимостта от превозно от директора на комплекса. 

"Това са инцидентни ситуации. С директорката на дома в Роман г-жа Ивет Симеонова проведохме разговор, в който тя сподели, че техният микробус рухнал. Отново е на ремонт в София. Чудеше се откъде да намери четири, пет хиляди лева за ремонта на този бус и аз я помолих да изпрати снимки, за да видя за какво става въпрос... Изглеждаше в окаяно състояние. Тогава спонтанно реших и предложих на директорката, ако няма нищо против, ние да популяризираме чрез медиите, както и чрез социални платформи, нуждата от нов микробус за социалния център. Тогава тя с притеснение прие подобен тип подкрепа, защото сподели, че изобщо не може да си мечтае за чисто нов микробус," обясни председателят на Националното сдружение на сираците в България Слави Михайлов.

За по-малко от два месеца от Комплекса за социални услуги за деца и семейства в Роман успяват да съберат средства за ново превозно средство, но е нужно държавата да има механизъм, по който да реагира в подобни ситуации, коментира Слави Михайлов.

"След като този социален център предлага такъв тип услуга - дневна грижа и има деца от различни населени места, как не е помислено и регламентирано откъде да дойдат средства за такъв тип транспорт.  До сега те са използвали транспорт, който е дарение отново, подчертавам. Нито социалното министерство, нито фонд "Социална закрила" нямат заложени такива средства за транспорт, който да се закупи  не само за този социален център, може би за всички социални центрове. Как е възможно ние всички да чакаме на подаяния, за да може да решаваме държавни политики, което е ненормално според мен."

Слави Михайлов каза още, че се надява кампанията, мобилизирала хора не само от страната, но и от чужбина, да е ясен знак за политиците, които да намерят решение за ситуации като тази с осигуряването на транспорт за социалното заведение в Роман. Според него би могло да се помисли както се предоставят автобуси за училищата, да има осигурен транспорт и за социалните центрове, които също извозват деца от различни населени меса.

Кампанията в подкрепа на комплекса в Роман е само една от много, с които Националното сдружение на сираците в България се ангажира.  Неправителствената организация е единствената, която се ръководи от  възпитаници на социални домове. Една от причините да бъде създадена е, че политиките по отглеждане и възпитание на деца се изготвят от хора, които дори нямат представа къде се намира даден социален дом, обясни Слави Михайлов. Това често ги прави некомпетентни за реализирането на качествена грижа за децата. Има много проблеми както за децата, настанени в социални заведения, така и за служителите там, които все още не са уредени нормативно.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51