Минусовите температури и снега не изплашиха младите мъже в Кула, които по стар народен обичай на 19 и 20 януари – Йордановден и Ивановден по стар стил, изпълняват ритуала "Къпачи".
„ Легендите разказват, че на 19 януари- по стар стил Йордановден, късно през нощта, в 12.00 часа, се събира група от млади мъже, ергени, чиито брой трябва да е нечетно число- 7, 9 или 11. Тази година „къпачите" бяха 9 на брой. От тази група един е облечен като младоженец, а друг като булка. Останалите са "къпачи", защото тяхната задача е да къпят хората за здраве. Младоженецът винаги стои до булката, за да я пази. Всички "къпачи" по време на ритуала не говорят, а мълчат, за да не ги разпознаят по гласа хората. Булката е главният "къпач"- този, който къпе. Тя носи котле, пълно със светена вода. Булката къпе за здраве всички, които носят името: Йордан, Йорданка, Иван, Иванка и всички, които са били младоженци през изминалата година. През нощта "къпачите" обикалят къщите на всички именяци, а през деня на Ивановден – 20 януари до 12 часа на обяд обикалят из целият град. Интересното е, че винаги има приемственост къпачите са къпачи, защото техните бащи и дядовци също са били къпачи. Костюмите на къпачите не се шият, те са автентични, и това прави обичая наистина оригинален, защото кабаниците, навущата, бревенеците, с които са облечени, се предават от дядовци на внучета, от прадядовци", разказа за Радио Видин Силвия Христова от НЧ "Просвета 1882" .
И тази година имаше схватка между къпачите и населението на града. Тези, които проявявиха желание да разпознаят булката бяха изкъпани на градския кладенец. На групата "къпачи" се дават пуканки, месо, суджуци, вино и пари- за здраве. "Къпачите" обикалят града и звънят със звънци, за да плашат злите духове.
Последните години градът се посещава от много туристи, за да се докоснат до тайнството на обичая. Организатори на събитието са Народно читалище "Просвета 1882" в града и Община Кула.
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..