Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Контейнерите за едрогабаритни отпадъци във Видин се ползват и за битова смет

Снимка: Радио ВИДИН



Общо 120 контейнера за едрогабаритни отпадъци бяха разположени във Видин и селата от общината в началото на 2023 година. Четирикубиковите контейнери бяха поставени около съдовете за смет на определени места в града и в началото и края на малките населени места, припомни Емилиян Евтимов, директор на Общинско предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство":

"Поставените контейнери във Видин са около 40. Те се сменят ежедневно, защото някои се извозват, други се връщат обратно, покриват цялата територия на град Видин. Имаме и в някои от селата. Планираме и в краткосрочно бъдеще да разположим във всичките села по два контейнера минимум - единият в началото на селото, другият в края."

Използването на тези контейнери е безплатно за гражданите. Те са поставени, за да бъде предотвратено образуването на нерегламентирани сметища, тъй като до този момент хората си оставяха едрогабаритните отпадъци до съдовете за смет. 

"Община Видин взе решение да поставим безплатни контейнери на всички точки, където се образуват за едрогабаритния отпадък. Под едрогабаритен отпадък ние имаме предвид стари неща от бита - мебели, малки ремонти, мивки, тоалетни чинии, матраци - всичко, което не може да влезе в контейнера. Идеята ни беше, за да направим оптимизация на разходите, за намаляване на движението на машините, тъй като гражданите знаят, че преди това сме ги събирали нещата с фадрома, плюс самосвал. Обикаляхме града, в момента продължаваме да обикаляме, но е много по-малко, отколкото със самите контейнери. Второ, идеята беше самите граждани да знаят къде да могат регламентирано да изхвърлят малките неща от бита, които казах, примерно да си изчистят мазето - имат дивани, фотьойли и абсолютно всякакви неща, които са едрогабаритни. Лошото е, че за тази година и половина забелязваме, че тези контейнери не ги ползват по предназначение, а ги използват за общия битов отпадък."

Контейнерите за едрогабаритен отпадък могат да се използват и за строителни материали.

"Когато си правиш някакъв малък ремонт във вас, можеш да го изхвърлиш там, да речем, че сте си счупили, например, старата кухня и от тази стара кухня, всичките материали, които са и строителният, и дървеният, могат да отидат в тези контейнери, но пак казвам - те не са за общ битов отпадък, един вид, пликчето, което ви е в кофата вкъщи да го изхвърляте в тези контейнери."

За онези, които правят основен ремонт на дома си, съществуват други контейнери, които са предназначени за строителни отпадъци, които могат да се наемат срещу заплащане. Услугата, която се предлага в редица общини в България беше нова за Видин до миналата година. Контейнерите са същите по вместимост с другите, безплатните - 4 кубика, но условието е да посочите вашия адрес и впоследствие наетият от вас контейнер ще се транспортира до Регионалното депо за отпадъци, това обясни още Емилиян Евтимов. 

"40 контейнера имаме платени, които са за нуждите, когато вече се прави по-голям ремонт и самият контейнер се доставя на адрес, който си стои там три дни, срещу съответното заплащане... Обаждат се много, дори миналата година имахме казус, че не можехме да смогнем и давахме контейнери, имахме заявки и ние можехме да ги изпълним чак след седмица, седмица и нещо, защото и шофьорите бяха натоварени и нямахме свободни контейнери, и нямаше как да ги даваме."

Ето какво казаха видинчани по темата:

"Рядко ги има. В повече случаи ги ползват по предназначение, но винаги има някой, който да си хвърли битов отпадък, боклуци от кофата и т.н... Има ги на няколко места в града, поне аз където минавам и мисля, че са удобни за това, за което са ги сложили, но ние злоупотребяваме, като слагаме и другия боклук... Всичко е въпрос на култура, кой както е свикнал. Вижда някъде дупка или кош и започва да хвърля... Виждал съм всякакви отпадъци в тях, не само строителни отпадъци. Мисля, че това е елементарна липса на култура."

Правилното използване на контейнерите във Видин отразява нашата обществена култура. Ако не сме способни да се отнасяме към общественото пространство с уважение и отговорност, трудно можем да претендираме, че живеем в цивилизована европейска държава.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25