Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще запълнят ли безплатните учебници дупките в образователната ни система?

Снимка: Радио ВИДИН



Учебниците ще са безплатни за всички ученици от 1-ви до 12-и клас. Промяната, която влиза в сила от тази година, стана възможна, след като депутатите единодушно гласуваха промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от БСП. 

Може би това ще бъде стъпка към едно по-добро образование, на каквото всички се надяваме, но ще запълнят ли безплатните учебници дупките в образователната ни система? 

Една група хора в България постоянно се сблъсква с различни проблеми на родителите. А както знаете, именно родителите усещат най-много промените в образователната система. Тази група хора обича да пита, да знае и да следи. Това са хората от Асоциация "Родители". Именно затова потърсихме Яна Алексиева, директор на организацията. 

"Продължавам да съм на мнение и чудене, не само аз, но и екипът ми, колегите, с които обсъждаме, до колко това е чудесна новина. Разбира се - новина е. Със сигурност е усилие, така, редно усилие, дори не бих го нарекла по друг начин, от страна на институции и на държава, да осигурят максимално равен достъп до образование на всички ученици и да, за съжаление, цената на един комплект учебници и всичко покрай него не е никак малко и е проблем за семействата, които нямат наистина възможност, а те не са никак малко. Но от друга страна, дойдоха новите резултати от PISA, непрекъснато говорим за тази тема в образованието - то да стане интересно, любопитно, привличащо, модерно, съвременно за нашите деца и тук идва този момент, в който по-скоро май ни се иска на всички, които се занимаваме с тази тема, да говорим повече за свободата на учителя, какви ресурси да ползва, свободата на децата да могат да експериментират и наистина учебникът, в този му вид, както в момента е от едно издателство, две или три, с едно конкретно учебно съдържание, се превръща просто в един ресурс от хиляди други, които има. В момента имаме вече и дигитална раница, която е вече активна и работи, и толкова много ресурси има, че може би ни се иска на всички да има достъпност и може би свобода към различни ресурси, които подкрепят и училището, и учителите, но най-вече децата да имат достъп до какво ли не, защото това също е предизвикателство, да можеш."

Според Яна Алексиева, трябва да се следва всичко съвременно, което се случва. Тя открои плюсовете на ковид пандемията, в която децата се обучаваха онлайн и посочи, че и към момента доста от учителите предпочитат да ползват различни платформи и презентации, за да поднесат по интересен начин материала на своите ученици. По думите ѝ вече има много достъпни начини за информираност и често пъти децата изненадват не само учителите си, но и родителите си.

"За мен със сигурност това е едната крачка, със сигурност и вярвам, че с такава мисъл е направена - към качество и достъпност, които не са никак за пренебрегване... Но мисля, че всички виждаме, че когато имаме резултати, които продължават да ни страхуват и плашат и те не са само на PISA, те са на националните ни външни оценявания, те са в елементарни разговори с децата понякога, особено с по-големите. Това са все "лампи", които ни казват, че образованието ни има нужда от това наистина да бъде интересно и полезно за децата. И образованието не е само ученето по учебника, а и всичко друго, което пък за нас е важно като психично здраве, емоции, човешки отношения, умения. Децата ни трябва да имат тези дигитални умения, които на никой не трябва да звучат страшно в ерата на изкуствения интелект и на всичко друго, това да мислиш критично, да имаш умения, да знаеш какво правиш, това са все неща, които през тези 8 часа в училище трябва да имат място..."

По груби сметки, според Яна Алексиева, стойността на комплект с учебници за горните класове е около 300 лева. 

За първата учебна година необходимите средства за безплатни учебници от 8-и до 12-и клас за учениците в страната са около 80 млн. лв. 


*Повече може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15

Мария Спасова с ново музикално пътешествие -"Ела с мен"

Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..

публикувано на 21.04.25 в 15:30

Светлата седмица - празник на вярата, надеждата и новото начало

Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..

публикувано на 21.04.25 в 15:00

"Неделник" от 20 април 2025 година

Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..

публикувано на 20.04.25 в 13:00

Пасхално слово на свети Йоан Златоуст

Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..

публикувано на 20.04.25 в 08:00

Къде попадат „Корабокрушенците от „Глен Кариг“

Когато добрият кораб „Глен Кариг“ потъвав началото на ХVIII век някъде в южните морета, сякаш извън всички познати морски карти, оцелелите мъже от екипажа му успяват само да се качат на две спасителни лодки с известно количество провизии, без никаква представа къде се намират и накъде да плават, за да стигнат до твърда земя. До която и да било..

публикувано на 18.04.25 в 17:05