Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инициативен комитет търси подкрепа за отбелязване на годишнина от въстанието в Северозападна България

Да бъде възстановена историческата памет за въстанието срещу османската власт в Северозападна България от 1850 година и да се организира подобаващото му честване през 2025 година, когато ще се отбележат 175 години от избухването и потушаването на бунта. Акцентът да бъде насочен към българските ученици, като целта е те да научат повече исторически факти за това въстание и да бъдат горди с делата на предците си.

Това са задачите, които си поставя създаденият инициативен комитет за отбелязването на годишнината от въстанието, който работи напълно безвъзмездно и на добра воля. 

В групата ентусиасти се включва Маша Викторова, учител по история и цивилизации, Иван Божинов от село Дондуково, човек, който е съпричастен към всички исторически събития, свързани с героизма на хората от нашия край, Бисерка Ангелова от Динково, Йорданка Велева от Василовци, както и Ивайло Иванов от патриотичен клуб "Бдинци". 

Към момента са посетени 8 училища от общините Лом, Медковец и Брусарци. 

Групата ентусиасти се сблъсква и с трудности поради факта, че не са представители на определена институция. Затова те призовават да им бъде оказана помощ от читалищата и от регионалните управления на образованието в Северозападна България, казва Маша Викторова:

"Изпитваме трудности, които са свързани с координацията... Необходимо е да бъде координирано посещението в училището и възможностите за хората, които да посещават училището. Аз съм историк, пътувам аз, пътува Иван Божинов, Ивайло Иванов е доброволец и има лична колекция оръжия, която представя, има представители на патриотичен клуб "Бдинци". Не ни стига времето... Бяхме вече в общините Лом, Медковец, Брусарци... Чест им прави на директори и учители за това, че инициативата да влезем в училищата не е наша, а тяхна. Учителите сами са стигнали до извода, че това е хубаво да се случи в училището им.  

Предстои това - да се включат и самите институции - да се представя въстанието пред учениците от даден регион... Предстои това да се случи във Видинския, Врачанския регион... Защото има местна памет за това въстание. Важно е да се включат читалищата, които имат възможностите и моралното право да направят общо честване."

Предвижда се да разпространява информацията за въстанието от 1850 година във вид на презентации, материали, изложби и филми, както и да бъдат организирани ученически конкурси за популяризирането му. 

Видинското въстание или още - Белоградчишкото въстание, е най-масовият и организиран бунт, който се организира не от най-богатите българи, а от официалната българска власт, от кнезовете, които са избрани от османците. 

Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00