Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитекти вдъхват нов живот на четири емблематични паметника във Видин

Снимка: Радио Видин, колаж

Четири екипа архитекти създадоха проекти за нов живот и нови функции на четири паметника на културата във Видин: Османската отбранителна система, Военният клуб, Земеделската банка и Дизеловата електроцентрала. Проектите са резултат от работата на участниците в деветото издание на курса "Шайо" за опазване на недвижимото културно наследство, организиран от френската висша школа "Шайо" и Националния институт за недвижимо културно наследство. През миналата година архитектите работиха и на терен във Видин, а преди дни представиха резултатите от своя труд. Със защитата на проектите приключи шестмесечната работа на "Ателие Видин", фокус на третия семестър от специализираното обучение за архитекти. 

Целта на този специализиран курс е да научи вече завършили и работещи архитекти на отношение и методи за опазване на недвижимите културни ценности, като се използва опитът на една от най-добрите школи в света - френската, обясни ръководителят на курса от българска страна архитект Рада Стефанова от Националния институт за недвижимо културно наследство:

"Идвайки във Видин, градът ни впечатли с няколко неща, които всъщност наклониха везните да бъде избран Видин... Във Видин имаме единствената запазена в България османска фортификационна система, която е от XVIII век, с няколко капии... Във Видин видяхме добри образци на следосвобожденската еклектична българска архитектура и в същото време видяхме един прекрасен пример за сгради, свързани с индустриализацията на държавата в първото двайсетолетие на XX век. Това всъщност наклони везната Видин да бъде избран. И не на последно място, ентусиазмът, който показва вашият кмет - д-р Ценков. Той беше толкова убеден, че ателието трябва да бъде във Видин, защото Видин предоставя възможности да се работи и Видин има нужда от това нещо, че този ентусиазъм се предаде на всички..." 

По отношение на Османската отбранителна система архитектите са търсили начин тази археологическа ценност да се впише по-добре в съвременната градска среда, като същевременно получи нови функции. Като архитектите имат различни предложения, обясни архитект Стефанова:

"Те обръщат внимание на двете порти по-специално - Еничар капия и Пазар капия, като предвиждат в анексите, които са към тях, към двете капии има помещения, особено при Пазар капия ще бъде изключително удачно те да бъдат с търговски функции. Идеята е в тези малки магазини, бутикови, там да се предлага най-доброто, което в района на Видин се предлага. И оттам нататък да прерасне търговската функция към един пазар, който може би ще намери малко по-различна архитектурна форма и ще има някаква връзка с пазар капия."

Връщане на достолепието на бившия Военен клуб - сега Художествена галерия "Никола Петров", е друга идея, залегнала в проектите на архитектите. Този архитектурен паметник е разгледан в контекста на средата, в която се намира - Крайдунавския парк: 

"Непосредствено след Освобождението, когато се формира новият елит на обществото, всъщност Военният клуб и военните са част от този елит. И има една достолепност в тази сграда, която в момента - няма нищо лошо, че тя изпълнява дейността на Художествена галерия, напротив, хубаво е, но може да се върне блясъкът ѝ и градът ще спечели от това."

По отношение на сградите на бившата Земеделска банка и на Дизеловата електроцентрала архитектите също очертават нова визия за функциите на двете сгради и ролята, която те могат да изпълняват, включително с акцент върху възможния им принос за развитието на туризма във Видин:

"Бившата земеделска банка... тя все още отвън изглежда прекрасно, но вътре е раздадена напълно хаотично на различни най-вече организации и частично на фирми. А пък тя не случайно е построена на това място - тя е един от символите на площада на Видин и в същото време е много близко до Дунава, нейното място е сериозно мислено... Първо, тя е имала едно стълбище, което е централно - сега стълбището не е централно, то е странично... Колегите смятат, а и ние сме съгласни, че връщането на централното стълбище би допринесло за една по-различна композиция, която добре ще стои... Смятаме, че там е мястото на информационния център - покрай улицата, която води към Речната гара, защото точно оттам идват туристите от круизите... Аз разбирам, че ще обявяват обществени поръчки за Дизеловата електроцентрала - нашите колеги, без да знаят каква поръчка ще се направи, те предложиха това да стане един музей, показващ как се е развивало електричеството в България, как настъпва, как става електрификацията на България. Разбирам, че обществената поръчка е с някаква подобна тема...", обясни архитект Стефанова.

Основният замисъл на проектите е четирите паметника да се изявят и да не са нещо, което пречи на града, а да са жалони на неговото историческо минало, да се превърнат в ценност, която да привлича интереса на туристите, посещаващи града, обясни архитект Стефанова:

"Много история дава Видин и много култура дава Видин на България, а пък в същото време това някак си не се чувства в града в момента. И ние приехме като наша задача да направим така, че Видин да се възползва от всичко, което има, да се върне малко блясъкът му. Пребивавайки във Видин една седмица, ние видяхме, че масово спират круизни кораби... Ако всички тези сгради и паметници на културата са изявени, те ще станат жалони на града. И може да се помисли тогава вече не целта да е развитие на туризма, а туризмът да показва какво притежава градът и градът да живее със своето си минало в настоящето..."

Архитект Стефанова изрази надежда, че при бъдещо представяне на проектите във Видин работата на архитектите ще предизвика интерес не само сред професионалната общност, но и сред широката видинска общественост, включително сред хора, които помнят как са изглеждали тези паметници на културата в миналото и с носталгия ще си спомнят за това. 

Повече по темата можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дигитална галерия показва рисунките от Магурата

Посетителите на пещера "Магурата" ще могат да разгледат уникалните праисторически рисунки на древните ѝ обитатели по един нов, модерен начин. На входа на пещерата вече функционира дигитална галерия, която ще ви върне назад във времето и ще ви даде отговори на много въпроси.  Галерията с оригиналите на рисунките е затворена от 2019 г. от..

публикувано на 09.07.25 в 17:25

Безводие обхвана видински села

От безводие се оплакват в селата Раковица и Киреево, община Макреш . В Раковица кранчетата пресъхнали, след като водата от резервоара за питейно-битови нужди била изчерпана при гасенето на големия пожар в края на миналата седмица. Хората се спасяват с вода от кладенците в селото, но не всички имат такива, обясни временно изпълняващата длъжността..

публикувано на 09.07.25 в 17:05
Габриела Георгиева на церемонията

Сопраното Габриела Георгиева се завръща у дома с "Магията на операта"

Петото издание на Летните музикални празници беше открито снощи във Видин с оперетата "Прилепът".  Сцената пред "Стамбол капия" ще посрещне още две музикални вечери – концерта "Магията на операта" на 10 юли (четвъртък) и спектакъла "Звездите на оперетата" в събота, 12 юли. На сцената ще излязат някои от най-изявените български оперни..

публикувано на 09.07.25 в 16:39

Предизвикателствата за пчеларите в условията на суша

Днес православната църква отбелязва Деня на св. Прокопий. В традиционната българска култура светецът се приема за закрилник на пчелите и покровител на пчеларите, затова го наричат „Прокопи пчелар“. Имат ли днес пчеларите нужда от закрила и кои са предизвикателствата пред сектора- в "Земята, която ни храни" говорим с Теодор Пушкаров - потомствен..

публикувано на 08.07.25 в 16:07

Най-добрите ученици в Националното състезание по роботика са от Видин

Две първи места и едно трето на Националното състезание по роботика "Роботика за България" в София спечелиха отборите на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин.  В голямата надпревара училището участва с четири отбора и получи също 19 плакета, казва преподавателят по информационни технологии Гергана Георгиева. Според нея  най-важното за..

публикувано на 08.07.25 в 14:55

Жители на Флорентин изградиха зони за отдих край Дунав

Четири зони за отдих край река Дунав изградиха в село Флорентин, община Ново село.  Масите и столчетата са направени от рециклирани материали. Масите са от използвани макари за кабели, а столчета са от паднали дървета. Идеята е на кмета, а в осъществяването ѝ се включват хора по програми към община Ново село и доброволци, казва кметът Радослав..

публикувано на 08.07.25 в 14:25

Погледни Чипровци през очите на килимарката

4 дневно обучение - предизвикателство "Погледни Чипровци през очите на килимарката" организира семейство Чушкареви от Чипровци.  Работилницата  се организира за трета поредна година и предлага обучение на тъкане на чипровски килими от А до Я, започва се от вълната, минава се през багренето и се стига до тъкането и крайния продукт - мини чипровски..

публикувано на 08.07.25 в 13:00