Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Затруднен е достъпът до лекар за хората в село Чичил

Населеното място е без обществен транспорт, жителите му получават медицинска грижа в общинския център

Снимка: Виктория Топалска

Парламентът прие на първо четене мобилна медицинска помощ да обслужва жителите на селища без личен лекар. Промените в Закона за здравето бяха одобрени със 133 гласа "за" и 36 "въздържали се". С внесените от парламентарната група на "Има такъв народ" изменения се предвижда въвеждането на мобилна медицинска помощ чрез специализирани автомобили за населени места, в които няма общопрактикуващи лекари или постоянен медицински пункт, а целта на предложението е превенция и навременно лечение на заболявания. 

България и в частност Северозападна България има нужда от медицинска помощ от този тип, коментира за Радио ВИДИН председателят на Районната колегия на общопрактикуващите лекари във Враца д-р Ирена Мазнева, според която промяната ще бъде глътка въздух за българското здравеопазване и най-вече в полза на пациентите.

"Според мен имаме нужда от мобилна помощ, защото сме страна с неголяма територия, но с доста разпръснати населени места. В момента с лекарския съюз обсъждаме успеваемостта на личните лекари да покрият изискуемия минимум за профилактични прегледи и възниква проблемът с някои лекари, че те казват - работя на село, нямаме лаборатория и когато аз настоявам, че дядо Х трябва да си направи едни изследвания, той трябва да хване такси, за да отиде до града, до лаборатория, да даде изследванията, след това на другия ден и да си ги получи, защото дядо Х може да не се справя с телефона си, може да няма интернет, за да си провери онлайн резултатите и така, пациентът, за да си извърши профилактичния преглед, се натоварва финансово с неща, които са извън здравеопазването..."

Редица населени места в страната страдат от липса на лекари. На хората им се налага да пътуват километри, за да стигнат до личния си лекар, други дори нямат такъв. В доста малки села нямат и транспорт, с какъвто да се стигне до лекарски кабинет. Едно от тези места е Чичил. Там няма дори обхват на мобилните оператори. Жителите на селото са 30-ина, а единствено спасение за удовлетворяване на нуждите на хората е кметът Цветомир Дамянов. Преди години в селото е идвал такъв мобилен медицински екип, каза за Радио ВИДИН управникът:
Цветомир Дамянов, кмет на с. Чичил
"Мисля че беше преди две години, звъннаха ми, направих събрание, опитах се да събера всички хора, за да могат да дойдат и да ги прегледат, но беше точно след пандемията и всички стари хора се бяха уплашили да се събират на едно място и само две баби дойдоха да ги прегледат... Сега биха се съгласили, според мен би било много добре да може по някакъв начин да се следи здравословното състояние на старите хора, но според мен е по-добре да не се събират на едно място, а например да ходят по домовете... Те са много плашливи, страх ги е от всичко, повечето живеят сами, като всички стари - притесняват се за всичко... Всеки ден за мен това е задължение, обикалям цялото село, виждам всички хора, питам ги как са, добре ли са, имат ли нужда от нещо и те ми заръчват..."

За жителите на село Чичил ходенето на лекар е трудна работа, изискваща доста усилия. За някои от тях е мираж. Ако някои могат да си позволят да идат до Кула с личен автомобил, то други не са били на преглед от години. 

"Вярно е, имам кола, но ако може в месеца веднъж ли, два пъти ли, да идва. Ще се радваме да има... Последно ноември ходихме в Кула и тогава ни правиха изследвания. На кардиолог. Имаме личен лекар в Кула, по ни е близо. Лекарствата си взимаме от Видин. Налагало се е и до Видин да ходиме, но нашият кмет ни обслужва и сме много доволни... Добре е да има. Нашият кмет е злато. Кажа му, че нямам асперин и той ми носи... Ако не е това момче, ние сме 20-ина - 30 души, така ще си умреме... Във Видин съм била на лекар преди, но преди 20 години съм дошла тук и не съм ходила оттогава. Дори и сега в момента ми е лошо много. Меря си кръвното през няколко минути. Сега е паднало... Ако имаше лекар, можеше да ми каже какво да пия, защото пия едни лекарства от 20 години, имам един вагон, ама няма файда. На 92 години съм, как да ми не е лошо... Да се мащам."

Дали мобилна медицинска помощ ще получават хора като дядо Калоян и баба Станка или пък като баба Вата, чиито лекарства не са сменяни от 20 години, това не може да кажем. Само ви срещнахме с тях, за да се убедите и вие, че някъде, в някои места, привидно забравени от света, има и живи хора, нуждаещи се от лекарска грижа. Лекарска помощ, до която трудно се добират. Или пък до която въобще не стигат. Хората в Чичил разчитат на своя кмет, но някъде, някой, може би няма на кого да разчита и като баба Вата, бърза да се "маща".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09