Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живущи на видинска улица са без тротоар над 50 години


Жители на видинския квартал "Крум Бъчваров", живущи на улица "Ильо Войвода" с подписка и молба към кмета и Общинския съвет искат да им бъде направен тротоар. 

В молбата те обясняват, че на улицата са 10 къщи, като обитателите им са предимно възрастни хора, на които им е трудно да се придвижват без тротоар. Асфалт е положен преди 2-3 години и оттогава движението на коли там е много по-интензивно. Това крие риск за пешеходците, които са принудени да излизат на платното, поради липсата на тротоар. Обособено място за тротоарната настилка има, но е на ниво пръст, от която расте трева, става кално, има и остатъци от корени на дървета, дънери. На места собствениците са слагали плочки, други са асфалтирали. Неравният терен още повече затруднява преминаването, за майка с количка и хора с увреждания е невъзможно, а за възрастните е и опасно. Разговаряхме с инициаторката на подписката Искра Иванова, която живее над 50 години на тази улица.
 
"Проблемът е, че нямаме тротоар и никога не сме имали. Уличката е около 300 метра. Асфалтът го правиха на улицата, няма спор. Десетина къщи сме, не сме кой знае колко. Аз съм тук от 1970 година. Стъпваме в калта, като започне да вали. Ходихме лично с 3 жени при предишния кмет, обяснихме му, но така си остана. Не ни се обръща никакво внимание. Има и много деца. Почти всички покрай блока си направиха с цимент отпред, явно си имат пари хората и си направиха, а ние къщите така останахме, защото сме по-бедни и нямаме пари. Цяло лято има трева, всеки се е навел и дърпа, които могат пръскат, комари има. Къщите са ни лична собственост, а тротоарите са към Общината, те не са наши."

Пешеходната зона на улицата, каквато е в момента, не се ползва нито от възрастните, нито от  децата, които излизат да играят на вън. Стела Меченова, която е майка на момиченце, от малка живее там.

"Къщата е на мои баба и дядо, построена с роднини. Откакто се помня не е имала тротоар, нито от едната, нито от другата страна. За първи път помня асфалтирането, което се случи наскоро. Пред всяка една къща всеки се опитва по някакъв начин да обособи тротоар, на някои места няма, останала е само почва, растения. На други места са си сложили плочки, изляли са цимент или асфалт, но има нужда. Минават деца откъдето могат, между колите, по почвата, някой път е кално. Майки с колички много рядко минават оттук, защото трябва да минават по улицата. Имаме много възрастни хора и деца, когато излязат да играят и минава кола бързат да се скрият където могат. Възрастните ги е страх да се движат по улицата, защото откакто я асфалтираха, стана много хубава и я ползват за състезателна писта, което пък поражда нуждата от "легнали полицаи"."

Молбата на гражданите беше разгледана на заседание на постоянните комисии на Общинския съвет. Искането на хората коментира заместник-кметът по устройство на територията и развитие на инфраструктурата в Община Видин Найден Йонов:

"За въпросната улица "Ильо Войвода" - разглежда се от комисия. Аз ще предложа на въпросната комисия да бъде съставена работна група, която да посети на място въпросната улица. Да установи дейността, която трябва да се извърши по въпросното трасе. След което ще излезем със становище, в което ще е заявено най-вероятно срокове, суми, количества и СМР-та. Във въпросното становище ще бъде упоменато дали може да се включи в разходите за въпросната година на Общината или ще се търси странично финансиране... Със сигурност, "да" или "не" ще кажа, като посетим на място. Само да вмъкна за вашите слушатели да е ясно, че финансирането на такива извънредни ремонти в Община Видин имат последователност. Не можем да решим от днес за утре финансирането и ремонтирането на каквато и да е в общината. Искам да кажа просто, че има ред, процедура, която отнема период от време."

Старши експертът по "Улична и пътна мрежа" в общинската администрация Денислав Стаменов обясни каква е процедурата за гражданските молби относно инфраструктурата в общината:

"Като цяло процедурата е следната - г-н кметът на община Видин трябва да спусне заповед, с която да назначи комисия от експерти. И вече тази комисия определя съответно обхвата на дейностите. Някаква приблизителна или точна количествено-стойностна сметка се прави по дадения проблем. Това нещо се прокарва при актуализация на бюджета като предложение за допълнително финансиране. Ако се гласува към Общински съвет към Община Видин и се одобри, съответно се осъществяват необходимите СМР-та... Най-оптимистичните възгледи са на следващата актуализация на бюджета, която може би ще се осъществи около април-май месец."  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50