Последиците от климатичните изменения и какво предвиждат европейските зелени политики за опазване на околната среда коментират:
Радан Кънев - евродепутат от групата на Европейската народна партия.
- Каква е европейската екологична политика въплътена в европейската зелена сделка?
- Какви са целите и ползите от Директивата за енергийните характеристики на сградите и Директивата за емисиите от промишлеността?
Драгомир Цанев- изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект".
- Защо е важно санирането и с каква скорост върви процесът на сградно обновяване в Европа и в България?
Радостина Славкова - координатор "Енергия и климат" в екологичното сдружение "За Земята".
- Какви са ползите за хората от европейските програми за чист въздух?
Емилия Пръмова - с дългогодишен опит в академичния свят, изследвайки екосистемните услуги и климатичните промени. Живее и работи в Германия.
- Защо е важно възстановяването на екосистемите и как в Германия работят в тази посока?
- Каква роля има залесяването в борбата с климатичните промени?
Николина Иванова - специалист "Маркетинг и реклама" в Северозападно държавно предприятие /СЗДП/- Враца.
- Колко площи и с какви дървета залеси СЗДП- Враца с европейски средства?
Изменението на климата е много сериозна заплаха и последиците от нея оказват влияние и въздействие върху множество аспекти на живота ни. Европейската политика в областта на околната среда е една от най-активните през последния мандат на ЕП и ЕК, в голяма степен въплътена в т.нар. Европейска зелена сделка. Това е огромен пакет с над 15 законодателни акта, насочени в две основни посоки. Едната е опазване на околната среда и здравето на хората от замърсители, а другата е предотвратяване или забавяне на климатичните промени, т.е. забавяне на отделянето на парникови газове.
Санирането на сградите е със сигурност политика, която е разбираема за гражданите, защото това е нещо, което може да се усети, което намалява сметките ни за енергия след санирането на една сграда, но е една от политиките, които не са добре обяснени.
На сградния фонд се пада 40% от общото енергийно потребление в Европейския съюз. Намаляването на потреблението на енергия и използването на енергия от възобновяеми източници в сградния сектор представляват важни мерки, необходими за намаляване на енергийната зависимост на Съюза и на емисиите на парникови газове.
В стратегическите и нормативни документи на ЕС се залага темп на обновяване от най-малко 3%. В България темпът на обновяване е 0,4% годишно с оглед на инвестираните средства в размер на над 3 милиарда лева от 2015 г. Добрите примери в Европа идват от страни със същия сграден фонд и режим на собственост като у нас - балтийските републики, Чехия.
Вредните емисии, които имат парников ефект, т.е. отношение към климата, да бъдат намалени до максимум, цели голямото изменение в Директивата за емисиите от промишлеността, по която приключиха преговорите между ЕП и националните правителства.
Качеството на въздуха е един от ключовите елементи в "Зелената сделка". Едно от решенията в посока чист въздух е замяната на ниско ефективни печки на дърва и въглища, които замърсяват атмосферния въздух с екологични такива. Над 2900 домакинства са сменили старите печки в община Видин в текущ проект на Общината.
Паралелно с програмата за смяна на печките в страната вървят и други програми като тази за саниране с мерки за енергийна ефективност, има и отделна ВЕИ програма, чиито втори етап ще започне през февруари т.г.
Възстановяването на екосистемите е от ключово значение за борбата с изменението на климата и загубата на биологично разнообразие. Около тази позиция се обединиха членовете на Европейския парламент във връзка с новия Закон за възстановяването. До 2030 година Европейския съюз (ЕС) трябва да въведе мерки за възстановяване, които да обхващат поне 20% от неговите сухоземни и морски територии, решиха евродепутатите. Окончателното гласуване на закона предстои през февруари т.г. Ако бъде приет страните членки ще трябва да предоставят на Комисията национални 2-годишни планове за възстановяване, ще трябва да показват и как постигат тези цели. Залесяването обаче не е панацея в борбата с промените в климата. Северозападно държавно предприятие - Враца като бенефициент по европроект на Оперативна програма "Околна среда" 2014-2020 г. залеси над 3600 декара държавни гори с около 680 хиляди фиданки.
Горите в ЕС поглъщат около 11% от генерираните емисии на парникови газове всяка година. Затова е важно възстановяването на горите, както и увеличаването на горските фондове.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..