Близо 5 500 000 лв. са реализираните до момента инвестиции чрез проекти от Стратегията на Водено от общностите местно развитие (ВОМР) на територията на община Лом, обяви изпълнителният директор на МИГ-Лом Румяна Симеонова. Фирмите, земеделските производители, училищата, читалищата, неправителствените организации и Община Лом са получили за проектите си малко над 4 600 000 лв. безвъзмездна финансова помощ, а близо 780 000 лв. е собственото финансиране от страна на фирмите и земеделските производители, информират от местната общинска управа. Кметът Цветан Петров бе избран за председател на Управителния съвет на Местната инициативна група (МИГ) – Лом. Той обяви пълната си подкрепа и съдействие при изпълнение на проектите и благодари на екипа на МИГ-Лом, както и на всички представители на малкия и среден бизнес, на земеделските производители, на училища, читалища и граждански сдружения, които кандидатстваха и получиха финансова подкрепа по програмите с европейско финансиране.
Проектът на Стратегията на ВОМР на МИГ-Лом за периода 2023-2027 г. предвижда бюджет малко над 9 000 000 лв. и финансиране по програмите: "Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони" „Конкурентоспособност и иновации в предприятията”, „Развитие на човешките ресурси“, „Образование“ и „Околна среда“. Очаква се Стратегията да бъде одобрена от Управляващия орган към Фонд „Земеделие“ през втората половина на тази година.
Започна новият археологически сезон на обекта антична Бонония във Видин. Разкопките вече са в ход и се финансират със средства от държавния бюджет чрез Министерството на културата, както и с допълнително финансиране от Община Видин. По целева субсидия за археологически разкопки са осигурени над 50 хиляди лева, които ще покрият работата през целия..
Авария наруши водоподаването в пет села в общините Чипровци и Георги Дамяново, област Монтана, днес. Причината е, че помпената станция в село Бели мел е спряла да работи. Заради авария на помпената станция в чипровското село Бели мел нарушено е водоподаването на близо 600 души, живеещи в пет села. От там се захранва водопровод, който подава вода за..
Свободните места в приема след 7. клас в област Монтана са към 200. Днес обявяват резултатите от четвърто класиране. До сега са реализирани 44 паралелки от държавния план приема за новата учебна година. Към 200 са незаетите места в приема след 7. клас в област Монтана. В четвърто класиране могат да участват ученици, които не са записани в нито..
На 9 август, събота, край язовира във видинското село Гюргич ще се проведе Фолклорният младежки събор „Среща на три поколения“. Подготовката за събитието вече тече, съобщават от местното читалище „Просвета“. Съборът събира участници от различни възрасти и цели да съхрани и предаде българските фолклорни традиции между поколенията. Очаква се в програмата..
Ограничено е движението за всички превозни средства по 10-километров участък от третокласния път 112 в областите Видин и Монтана. Затвореното за преминаване трасе е от разклона за град Лом до село Тополовец. Причината е, че се извършват ремонтни дейности, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Участъкът е част от алтернативното трасе на..
Във Враца ще отбележат подобаващо 12 август – Международният ден на младежта . Младежки център – Враца със съдействието на общинската управа са подготвили прояви, които ще създадат много нови приятелства, емоции и приятни забавления. Активностите започват в 18,30 часа в парка зад паметника на Христо Ботев. Ще има: изложения на младежки..
Започна новият археологически сезон на обекта антична Бонония във Видин. Разкопките вече са в ход и се финансират със средства от държавния бюджет чрез Министерството на културата, както и с допълнително финансиране от Община Видин, каза за Радио Видин ръководителят на проучването доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с..