Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Берковица ще се преклони пред Апостола

| обновено на 19.02.24 в 09:51
Снимка: Община Берковица

Берковица ще отбележи 151 години от гибелта на Апостола на свободата днес, 19 февруари. Поклонение ще се състои от 10:30 часа пред паметника на Васил Левски (на бул. „Мрамор“) в града. Ученици от Профилирана гимназия „Д-р Иван Панов“ и деца от Детска градина „Малина“ – Берковица ще изпълнят литературно-музикална програма. 

Община Берковица и Музейният комплекс в града подготвят и изложба, посветена на годишнината. Експозицията ще бъде отворена за посетители на 19 февруари, каза временно изпълняващият длъжността директор в Музеен комплекс - Берковица, Станислава Витанова:

"Предстои общоградско отбелязване на годишнината от обесването на Васил Левски, след което ще открием гостуваща мобилна изложба на Държавен архив - Монтана в Къщата - музей "Иван Вазов". Изложбата се казва "Памет за Левски"."

Откриването на изложбата в Берковица е от 11:15 часа. 

Много сериозно за поклонението се подготвят и в Лесотехническата професионална гимназия. В една стилна компилация от поезия, драматизации и оригинални документи от разпитите и присъдата на Дякона ще бъде разказан животът му. За рамка на цялата драматургия е използвана одата „Левски“ на Иван Вазов. Ученици от всички класове се включват в драматизацията. Сценарият е на Петя Генова.


Учениците ще се включат и в националната инициатива за масово рецитиране на „Обесването на Васил Левски“, което ще бъде от 12:00 часа.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Музеят във Враца отчете ръст на посетителите

Регионалният исторически музей  (РИМ) във Враца е бил посетен от 22 251 души през миналата година, сочи отчетът на институцията, който беше представен от директора Георги Ганецовски. Това е ръст от 28% в сравнение с посетителите през 2023-а.  През миналата година са реализирани 75 събития и 56 временни експозиции и мобилни изложби. Увеличена е..

публикувано на 03.02.25 в 13:00

Дрогиран шофьор блъсна пиян пешеходец в село Студено буче

Пешеходец е пострадал, след като е бил ударен от кола на пътя в монтанското село Студено буче . Инцидентът е станал вчера, 2 февруари, вечерта. Пробата на 36-годишния шофьор, местен жител, е положителна за канабис. Тестът за алкохол на 34-годишния пешеходец от област Враца е отчел 2,25 промила. Шофьорът е закарал пострадалия до болница, където е..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Полицията иззе незаконно оръжие в Кула

Криминалисти иззеха незаконно притежавана пушка и патрон за нарезно оръжие в Кула . Претърсването е извършено в  частен имот , обитаван от 40-годишен местен жител.  Образувано е досъдебно производство.

публикувано на 03.02.25 в 10:44

Учениците в област Монтана преминават на дистанционно обучение

Учениците в  област Монтана  минават на  онлайн обучение  от днес. Решението бе взето от медицинския щаб при областния управител. Увеличаващият се брой на болните ученици и учители в област Монтана е причината от днес, 3 февруари, учениците да остават по домовете си.  Директорите на училищата са предупредени да осигурят лаптопи на учениците,..

публикувано на 03.02.25 в 09:48

Общински съветници в Макреш сигнализират за проблеми с ремонт на улици

Общинските съветници в Макреш се събраха на първото си редовно заседание за 2025 година. Те заседаваха по 5 точки като най- дискутирана бе точка "Разни". Дебатите бяха за проведеното извънредно заседание на създадената временна комисия за проверка на строително-монтажните и пътно строителни дейности извършени с капиталови средства на община..

публикувано на 03.02.25 в 07:30

Започна данъчната кампания във Враца

Започна плащането на местните данъци и такси за 2025 година, съобщиха от общинската администрация на Враца. От там призоваха данъкоплатците да изпълнят задълженията си като внесат нужното за налозите върху недвижими имоти, такса битови отпадъци, данък за МПС, както и патентния данък и налога за таксиметров превоз. От администрацията..

публикувано на 02.02.25 в 13:45

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са двамата претенденти за Видински митрополит

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са избраните от епархийските избиратели на Видинска епархия кандидати за нов Видински митрополит, посочва на сайта си  Българската православна църква - Българска патриаршия . Браницкият епископ Пахомий получи 24 гласа, а Мелнишкият епископ Герасим - 18 гласа. Те събраха изискваните от Устава..

публикувано на 02.02.25 в 13:37