Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благородна инициатива в Козлодуй подава ръка на местен музикант

Снимка: Десислава Тодорова

В Козлодуй организират благородна инициатива в помощ на местен музикант. Чичо Вълко е познат на жителите в града с изкуството си - свири на акордеон. Дори и в най-студените месеци от годината неговата сцена е улицата, където изкарва прехраната си. За да помогнат на музиканта, от Арт център "Шарени ключета'' - Козлодуй решават да му дадат възможност да учи деца на музикални умения. Уроците са с благотворителна цел, като събраните средства от тях ще подпомогнат мъжа, обясни инициаторът и собственик на арт центъра Десислава Тодорова. 

"Животът ме срещна с чичо Вълко пред един голям хипермаркет в град Козлодуй, където той свири всеки ден, независимо какво е времето... Винаги с дъщерите ми спираме да го послушаме и му оставяме парички. Той винаги е много усмихнат, много любезен и очите му греят и виждаме как свири от сърце. Може би всички хора, които минават оттам се спират да послушат и имат специално отношение към него, защото той е изключително лъчезарен човек... След това в мен дойде идеята, че бихме могли с него да предоставим възможност на деца, които искат да свирят на музикален инструмент да бъдат въведени в света на музиката. И той да им покаже тези възможности, съответно да ги научи да свирят на акордеон... Чичо Вълко ще може всеки четвъртък да преподава на деца в арт центъра и се надяваме да има доста желаещи, които да се включват. Като парите, които изкарва ще отидат изключително и само за него..."

Вълко Борисов е на 67 години и е професионален музикант. Работил е в "Концертна дирекция" в София, участвал е в много групи с известни имена. Известно време е живял и в Испания. Но съдбата го сваля от голямата сцена и го праща на улицата. Въпреки това Вълко казва, че не губи надежда и продължава да раздава обич чрез музиката си. 

"Музикант съм от много години, цял живот с това се занимавам, с музика. Участвал съм в много концерти, работил съм в София, в "Концертна дирекция", 80-те години. Участвал съм в групите тогава, български фолклор, народната музика и правихме концерти. Имахме щатни заплати, всичко беше точно. Двайсет години бях в Испания и сега съм тука вече. От голямата сцена стигнах до улицата, музикантският живот е така. На улицата засвирих в Мадрид, в Испания, за първи път. И сега се прибрах тук, в Козлодуй и вече не мърдам от тук. Сега, напролет, ще строя някаква къщичка. В момента нямам собствено жилище, живея на квартира. Доходите си изкарвам само от музика... Аз свиря европейска музика, мога да свиря и наша, народна музика. Обаче много много не я приемат народната музика, защото покрай този поп фолк, където го измислиха и хората не приемат баш народната музика. И свиря европейска музика, това ще каже - френска, италианска, испанска музика, евъргрийни, джаз свиря малко, класика. На акордеон свиря и хората я приемат много добре музиката... Аз се надявам на тези уроци да има деца, понеже в града ме познават хората. Вчера, от оня ден някои хора ме подпитват, така, така "Вярно ли, че ще има?" Казвам "да". И хората казват "Много се радваме, че ще има къде да водим дечицата да уча да свирят акордеон". Музикант се учи от дете... Ще ги обучаваме, ще ги учим да свирят забавна музика, народна музика..." 

Уроците ще са всеки четвъртък, от 17:00 часа, в Арт център "Шарени ключета'' в Козлодуй. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10