Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свърши ли зимата и каква пролет очакваме

Снимка: Радио Видин

Температурите през деня трайно са над нулата, захлаждането е от време на време, но не е свързано с отрицателни температури и снеговалежи. Температурите в края на февруари в Северна България и Видин е възможно да стигнат 17-20 градуса, прогнозира климатологът проф. Георги Рачев.

"Топла зима. При всички положения до края на месец февруари ни очаква още една седмица, в която температурите ще бъдат още по- високи от това, което наблюдаваме в момента... Очаква ни още една седмица, в която ще видим реалността и някъде след празниците към 5-10 март ще теглим чертата и ще кажем какво става със зимата."

Зимата почти настига тази от 2006-2007 година, която е била най- топлата зима, откакто се водят метеорологични наблюдения. В природата не може да има само добро и само лошо, то винаги е смесено, защото ние пречупваме реалността през собствените си виждания, каза още Георги Рачев:

"Непрекъснато ни убеждават, че става все по- страшно и по- страшно. Аз не виждам нищо страшно, тъй като България последните години бележи рекорд след рекорд по отношение на зърнени култури. Примерно, ние получаваме толкова зърно, че три години може да не засеем нищо и пак ще ни стигне не само за хляб, но и за фуражи."

Би било добре земеделските производители да се адаптират към такива дейности, които са атрактивни на пазара. Може да се съсредоточим върху отглеждането на слънчоглед и маслодайни култури, които биха ни осигурили пазар в Европа и света, съветва професор Рачев.

"Защо трябва непрекъснато да произвеждаме царевица, пшеница и ечемик. Пивоварен ечемик- основата на производството на бира в света. А все повече и повече се пие бира в света. Ето я адаптацията, която е свързана евентуално с промените на климата."

Лошото е, че има вероятност топлото време да провокира овощните видове, особено тези, които са ранозрейни, на първо място кайсиите да напътят, дори да цъфнат, след което може да имаме късни пролетни слани дори снеговалежи, както вече шеста- седма година се случва и всичко това да отиде на загуба. 

"Трябва да има и преструктуриране на плодовете. Не може с онези стари, как да кажа фиданки от време оно, да конкурираме европейския пазар, където са Италия, Испания, Гърция, пък дори и една Полша, и една Германия. Ние купуваме полски ябълки, които са доста евтини, но пък са в изобилие. Така че сложен е проблемът и не опира единствено и само до климата. Опира и до умствения багаж на агробизнеса и неговото адаптиране към съвременните условия", смята Георги Рачев.

Късните пролетни слани у нас не са нещо невиждано. Имало ги е преди години, има ги и сега. В момента има климатична тенденция, пролетта, специално април и май, да бъдат малко по- хладни от нормалното. И тогава това, което е настъпило като развитие през по- топлата зима може да бъде изцяло компрометирано през хладния април и май.

Според прогнозите на двата големи модела- Европейският модел за средносрочни прогнози и Американският модел на американската агенция за изследване на океаните и атмосферата, март, април и май ще бъдат с нормални температури и дори по- високи с около половин градус за Балканите, на места и до градус по-високи температури от нормалното.

"Говорим за средните температури на сезона. Което не означава, че вътре в сезона няма да има и слани, няма да има и дъждове, няма да има и хладни дни, а напълно възможно е да има и снеговалежи."

Средните температури за март трябва бъдат между 5,5 - 10 градуса, а валежите трябва да достигнат между 40 и 70 литра на квадратен метър в ниската част на България.

Цялото интервю с проф. Георги Рачев може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00

Шоу с дронове за Ботевите дни във Враца

Спектакъл с дронове, вечерни концерти и десетки събития са част от програмата на Ботеви дни 2024 година. За врачани поредицата от празнични дни са нещо повече от традиция и това си проличава от програмата за честването им през тази година. Тазгодишната програма на Ботеви дни е изключително богата - в нея влизат 38 събития, които са от основната..

публикувано на 30.04.24 в 16:37

Ученичка от Монтана спечели Национално състезание по предприемачество

"Носии на бъдещето" е името на най-добрата бизнес идея в Националното състезание по предприемачество, провело се в  Свищов, която спечели първо място. Създател на идеята е дванадесетокласничката  Катерина Домб и от Финансово-стопанската професионална гимназия "Васил Левски"  в Монтана и нейните съотборници от ПГ по икономика в Русе, Хасково и..

публикувано на 30.04.24 в 15:20

Видинчани със забележки към заграденото пространство за кучета

Две са поставените пейки в заградено пространство за разходка на кучета в парка "Владикина бахча". На тях могат да сядат стопаните, дошли с любимците си. Потърсихме мнението на ползващите пространството, за да разберем имат ли забележки или предложения за него: "Моето мнение, че заграждението не е направено като хората. Част от..

публикувано на 30.04.24 в 14:20

Кога ще се ремонтира пътя Връшка чука - Киреево

В много лошо и дори опасно състояние е третокласният път, който води от ГКПП "Връшка чука" към село Киреево. Пътят води към Е79 до Димово и Белоградчик. Опасни са банкетите и канавките, които са доста дълбоки и създават опасност от пропадане на леки коли. Проблемният участък е с дължина  около 4 км.  Оказва се, че лошото състояние на..

публикувано на 30.04.24 в 12:50

Благотворително събитие подкрепя онкоболни жени от Северозапада

Благотворителен коктейл в подкрепа на онкоболни жени ще се проведе във Враца. Целта е да бъдат закупени помощни средства - тюрбани и гръдни епитези, за пациентки на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца, които са от цяла Северозападна България.  Идеята за благотворителното събитие е на Инициативния комитет за борба с рака на гърдата. Създаден от..

публикувано на 30.04.24 в 11:25