Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гергана Петрова: Седем от десет деца имат нужда от логопедична терапия

2
Гергана Петрова, логопед
Снимка: Гергана Петрова, Личен архив



На 6 март отбелязахме Европейският ден на логопедичната терапия. През последните години все по-често чуваме за тази професия и родителите все повече имат нужда от помощ за езиково-говорното развитие на децата си. Увеличават ли се случаите на деца с проблеми в говора и каква е ролята на логопеда за формиране на правилна реч, разговарям с Гергана Петрова, логопед и слухово-речев рехабилитатор с 18-годишен опит:
 
"От близо 5-6 години забелязвам увеличаване, много рязко се увеличават и родителите много неглижират проблема, някой търсят по-късно помощ и нещата се случват доста по-трудно и бавно. Телефоните и дигиталните устройства също влияят на езиково-говорното развитие на децата. Все повече зачестяват говорните проблеми, които обхващат група звукове, говорът е неразбираем, не могат да се изразяват правилно - така нареченият "бебешки говор". Родителите си ги разбират, те си получават каквото искат и затвърдяват тези грешни навици с течение на времето. След 2 години децата трябва да използват изречение, активният речник все повече се запълва с нови думи и би трябвало да се произнасят правилно, защото при грешно произнасяне затвърдяват този навик."

Гергана Петрова има дългогодишен опит в логопедията, работила е в детски градини и училища, а от няколко години има кабинет, в който с колегата ѝ Даниела Иванова провеждат логопедични терапии на деца, но има случаи и на възрастни желаещи да коригират говора си. В какво точно се състои работата на логопеда, обяснява Гергана Петрова: 

"Показваме на детето според възрастта точно къде да постави езичето, за да произнесе правилно определения звук, който липсва или ако го заменя с някой друг. По-малките ги провокираме да използват повече думички, чрез игра и различни материали, да ни подражават, да повтарят след нас правилните думи. С всякакви методи и средства се опитваме да предоставяме по интересен начин задачите, които искаме за часа да бъдат изпълнени. Пред огледало също правим интересни упражнения за раздвижване на езика и устните."

От проблем с речта децата могат да страдат от по-ниско самочувствие, да се притесняват да разговарят или да се изнервят, когато говорят, а другите не ги разбират добре. Колкото по-бързо се вземат мерки, толкова по-лесно детето успява да коригира проблема. 

Албена Авакумова е майка на две деца в предучилищна възраст, едното от които посещава логопед. Комуникативните умения са от огромна важност за развитието на едно дете, казва тя и допълва:

"Реших да се обърна към специалист, не съм оставила нещата да се решат от само себе си. Тя казваше, че той много се старае при нея, две работни тетрадки изписа за тази учебна година, винаги се прибираше с упражнения и за вкъщи. Работеше се за всички звукове, с които има проблем, упражнявахме и вкъщи. Наесен е първокласник и ми се иска лятото отново да поработи логопед с него, по-усилено, защото ме притеснява, че по всяка вероятност ще му създаде проблем, когато започнат да пишат думи, той ще ги изписва по начина, по който ги чува."

Добрата новина е, че всеки проблем с говоренето подлежи на терапия и напълно може да бъде коригиран стига да се обърнем възможно най-бързо към логопед. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56

Видинчанинът Емо Йоцов се връща в родния град със смях без филтър

Видинчани и гостите на града ще имат възможност на 10 април, четвъртък, да се посмеят, тъй като в града ще дойде комедиантът Емо Йоцов от Стендъп Комеди Клуб София , роден и израснал във Видин.  Емо е комедиант на годината за 2024 година. Той не обича захаросаните истории. Не обича и преструвките. В стендъп комедията му няма място..

публикувано на 07.04.25 в 14:00

Нужна ли е интелектуална хигиена в социалните мрежи?

Всички ние използваме "социалните мрежи". Самото наименование означава споделяне и затова най-добрата практика в социалните медии е да се създаде продукт, който си заслужава да бъде споделен. Съдържанието може да бъде в различни формати - текст, снимки, видео. Ако то съдържа ценна информация и достигне до голяма целева аудитория, тогава хората..

публикувано на 07.04.25 в 13:13

Димитър Шонев - един от дейците на Врачанското музикално общество през миналия век (снимки)

Днес си ще си припомним живота и делото на Димитър Шонев - една личност, оставила бележита следа в музикалното общество на Враца от миналия век.  Той е роден на 13 февруари 1922 година в града под Околчица. Неговият музикален талант се е забелязвал още като е бил юноша, около 10-12 годишен, ни разказва Велик Клюнков , уредник отдел "Най-нова..

публикувано на 07.04.25 в 12:00

Ако прекрачим в сърцето си отвъд Йордан, душите ни ще намерят покой

Петата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е посветена от Църквата Христова на  преподобната Мария Египетска . "Защото и Син Човечески не дойде, за да Му служат, но  да послужи и даде душата Си откуп за мнозина." /Марк.10:45/ Миналата Неделя чрез примера на св. Йоан Лествичник Православната..

публикувано на 06.04.25 в 08:00

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29