Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Петрова: Седем от десет деца имат нужда от логопедична терапия

2
Гергана Петрова, логопед
Снимка: Гергана Петрова, Личен архив



На 6 март отбелязахме Европейският ден на логопедичната терапия. През последните години все по-често чуваме за тази професия и родителите все повече имат нужда от помощ за езиково-говорното развитие на децата си. Увеличават ли се случаите на деца с проблеми в говора и каква е ролята на логопеда за формиране на правилна реч, разговарям с Гергана Петрова, логопед и слухово-речев рехабилитатор с 18-годишен опит:
 
"От близо 5-6 години забелязвам увеличаване, много рязко се увеличават и родителите много неглижират проблема, някой търсят по-късно помощ и нещата се случват доста по-трудно и бавно. Телефоните и дигиталните устройства също влияят на езиково-говорното развитие на децата. Все повече зачестяват говорните проблеми, които обхващат група звукове, говорът е неразбираем, не могат да се изразяват правилно - така нареченият "бебешки говор". Родителите си ги разбират, те си получават каквото искат и затвърдяват тези грешни навици с течение на времето. След 2 години децата трябва да използват изречение, активният речник все повече се запълва с нови думи и би трябвало да се произнасят правилно, защото при грешно произнасяне затвърдяват този навик."

Гергана Петрова има дългогодишен опит в логопедията, работила е в детски градини и училища, а от няколко години има кабинет, в който с колегата ѝ Даниела Иванова провеждат логопедични терапии на деца, но има случаи и на възрастни желаещи да коригират говора си. В какво точно се състои работата на логопеда, обяснява Гергана Петрова: 

"Показваме на детето според възрастта точно къде да постави езичето, за да произнесе правилно определения звук, който липсва или ако го заменя с някой друг. По-малките ги провокираме да използват повече думички, чрез игра и различни материали, да ни подражават, да повтарят след нас правилните думи. С всякакви методи и средства се опитваме да предоставяме по интересен начин задачите, които искаме за часа да бъдат изпълнени. Пред огледало също правим интересни упражнения за раздвижване на езика и устните."

От проблем с речта децата могат да страдат от по-ниско самочувствие, да се притесняват да разговарят или да се изнервят, когато говорят, а другите не ги разбират добре. Колкото по-бързо се вземат мерки, толкова по-лесно детето успява да коригира проблема. 

Албена Авакумова е майка на две деца в предучилищна възраст, едното от които посещава логопед. Комуникативните умения са от огромна важност за развитието на едно дете, казва тя и допълва:

"Реших да се обърна към специалист, не съм оставила нещата да се решат от само себе си. Тя казваше, че той много се старае при нея, две работни тетрадки изписа за тази учебна година, винаги се прибираше с упражнения и за вкъщи. Работеше се за всички звукове, с които има проблем, упражнявахме и вкъщи. Наесен е първокласник и ми се иска лятото отново да поработи логопед с него, по-усилено, защото ме притеснява, че по всяка вероятност ще му създаде проблем, когато започнат да пишат думи, той ще ги изписва по начина, по който ги чува."

Добрата новина е, че всеки проблем с говоренето подлежи на терапия и напълно може да бъде коригиран стига да се обърнем възможно най-бързо към логопед. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18

Първото екоучилище във Враца е "Никола Войводов"

СУ "Никола Войводов" стана първото екоучилище в град Враца. Учебното заведение получи зелен флаг- символ за отлични екологични показатели. Главният учител Дафина Сарафска разказа, че през годините са се включвали в подобни инициативи, свързани с опазване на околната среда и това са дейности, които децата вършат с желание. "До финала на..

публикувано на 27.06.24 в 16:08

Музеят във Враца предлага занимания за децата през лятото

Множество активиности за деца организира това лято Регионалният исторически музей (РИМ) във Враца. Интерактивно-образователните игри започват от юли месец. Част от тях включват "Кюар код приключение", "На лов за стари сгради и забележителности във Враца", "В обувките на археолога", "Търсачи на загадки и артефакти", обясни за Радио ВИДИН Тихомир..

публикувано на 27.06.24 в 14:00

Увеличава ли се интересът към настолните игри?

Настолните игри преживяват ренесанс през последните години, завладявайки вниманието на хора от всички възрасти и социални прослойки. Те са се превърнали в популярна форма на забавление, специализация и обучение.  Този тип игри има дълга история, която започва още в древността. Игрите, като шаха например, са съществували още преди хиляди..

публикувано на 27.06.24 в 10:45

Млади таланти от Ново село представят дебютна изложба във Видин

Талантливи художнички от училище "Св. св. Кирил и Методий" във видинското село Ново село ще представят съвместната си изложба, озаглавена "Талант в цветове и багри" във Видин днес, 27 юни. Идеята за експозицията се заражда, след като възпитаниците на клуб "Арт ателие" в учебното заведение напредват бързо и доразвиват вече заложения си талант към..

обновено на 27.06.24 в 10:38

Видин и Козлодуй ще отбележат 145 години от създаването на Военноморските сили

Военноморските сили на България отбелязват 145 години от тяхното формиране, както и 140 години от създаването на представителния им духов оркестър.   Честванията започват днес, 27 юни, от Видин. Повече за отбелязването на годишнината в града разказа за Радио ВИДИН началник на щаба на Военноморските сили Ваньо Мусински : "Видин е по Дунава,..

обновено на 27.06.24 в 10:34