Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парфюмът и здравето

Снимка: БГНЕС

Съвременната наука много сериозно изучава състава и биологичната активност на растенията и етеричните масла, които се получават от тях и от други продукти. Това каза проф. Радостина Александрова от БАН и поясни, че още древните китайци смятали, че всеки аромат е лекарство. Вярвали, че парфюмите пречистват въздуха и ни пазят от болести. Тя проследи пътя на парфюма отпреди около 4000 години, когато в Месопотамия откриват тамяна и започват да го използват. В Древен Египет дори имало бог на парфюмите, а персите успяват да развият процесите на дестилация и са първите, които получили парфюм без масло. През Възраждането производството на парфюми се превръща в наука. 

"В Китай основно са използвани тамян и това не е никак учудващо, защото според даоисткото учение, те са правели една аналогия с него, по същия начин, по който тамянът от твърдо вещество се превръща в едно ефирно благоухание, по същия начин става трансформацията от чисто физическото към възвишеното, към духовното. Така че тамянът е бил много на почит..."

Заради убеждението си, че ароматите помагат на хората и ги пазят от болести, китайците ги използвали в ежедневието си, а по-заможните имали специални кадилници, от които ароматът на тамян се е разнасял по цял ден. Когато излизали навън, напоявали дрехите си с него.

"Китайците са влагали аромати и в мастилото, с което са пишели, в хартията, върху която са пишели точно, защото са вярвали, че той помага да се чувстват добре и че всеки аромат е лекарство. Тамянът продължава да интересува и днес учените. Всъщност това е смолистият екстракт от едни дървета от род Босвелия, които от древни времена се използват, не само в Китай, но и в Индия, и в Африка. Използвали са ги при традиционната медицина при хронични възпалителни заболявания. Минимални са страничните ефекти. В Китай са го използвали за подобряване на кръвообращението, за облекчаване на болката. Някои проучвания показват, че употребата на тамян може да подобри ученето, запомнянето. Така че има смисъл да се изследват неговите съставки за това могат ли те, как и в каква степен могат да помогнат в терапията на различни мозъчни, паметови разстройства. Така че тамянът съдържа смоли, етерични масла и някои от неговите съставки са с доказани антитуморни свойства и противовъзпалителни свойства, такива имат и етеричните масла, такава има босвелиевата киселина, която се съдържа в него. Така че това, което хората в миналото са използвали, без да имат съвременните познания, чисто по емпиричен път са разбирали, че им помага, днес науката започва много сериозно да изучава."

Проф. Александрова даде и някои практични съвети, свързани с употребата на парфюм.

"Когато пробваме парфюм, специалистите казват, че първото, което усещаме, това е т. нар. връхна точка и тя продължава от 5 до 10 минути. Само че ние трябва да изчакаме, за да стигнем до сърцето на парфюма, или средната нотка. Това е нашият парфюм, просто защото в този случай вече ароматът, който улавяме се дължи не само на парфюма, но и на взаимодействието му с нашата кожа. Всеки един от нас има уникална химия и уникален микробиом на кожата. Но тук трябва да минат поне 20 минути. По-нататък стигаме до базовата нотка, това е вече, което ще остане трайно. Интересното е това, че хората, както видяхме, са използвали парфюми и за това да ги пазят от болести, но ние очакваме от парфюмите на само да ухаят приятно, но и да помогнат да се чувстваме по-добре, да подобрят настроението ни, да ни заредят с повече енергия. Така че днес има дори наука - аромакологията, която се занимава с това да изследва връзката между благоуханията и това какви реакции те предизвикат в нашето съзнание. А иначе едва ли има човек, който да не е разбрал, че понякога миризмите са в състояние да събудят у нас спомени. Много често даден аромат може да ни върне назад във времето. Проучванията на учените показват, че студентите, докато се готвят за изпит, се радват на едно и също благоухание, ако след това същото благоухание бъде пуснато и на изпита, те ще покажат по-добри резултати. Разбира се не трябва само на това да се разчита."

Понякога парфюмите могат да предизвикат алергична реакция, предупреди проф. Александрова. 

"Всяко нещо знаем, че има две страни. Възможно е хората да развият алергични реакции към някоя от техните съставки. Не винаги е толкова лесно да се разбере коя от съставките е отговорна за алергиите, защото в парфюмите се влагат много съставки, не е задължително да са отбелязани в етикета. Общо взето не трябва да бъдем много натрапчиво парфюмирани, защото това може да създаде дискомфорт на хората около нас, дори да нямат алергия. Казват, че най-хубавата миризма, която човек може да издава, това е всъщност ароматът на едно чисто здраво тяло." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да реагираме, ако в менюто липсва грамаж или ясна цена

Когато седнем в ресторант, кафене или на морския бряг с чаша студена лимонада, последното, за което искаме да мислим, е дали ще ни изненада сметката. Но законът е категоричен - в менютата на заведенията задължително трябва да са посочени и цените, и грамажите на предлаганите ястия и напитки. И това не е просто формалност - то е наше право..

публикувано на 18.08.25 в 16:30

Видин посрещна участниците в гребната регата ТИД

Участниците в Международната гребна регата по Дунав ТИД (TID-Tour International Danubien) пристигнаха във Видин. По традиция лагерът на гребците е разположен край крепостта "Баба Вида" в града. Най-дългото гребно събитие в света, с дължина от над 2500 км, започна в края на юни месец от Инголщад, Германия. Преди да навлязат в българските води на..

публикувано на 18.08.25 в 15:57

"Урок по шофиране" - българска история на големия екран в един от най-престижните фестивали

Дебютният филм на младата режисьорка Анастасия Ангелова ще направи своята премиера днес, на 18 август, в рамките на един от най-престижните кинофестивали в Европа - този в Сараево . "Урок по шофиране" е игрален филм с автобиографични мотиви, заснет изцяло във Видин и Брегово. Историята, вдъхновена от личните спомени на авторката, ще бъде..

публикувано на 18.08.25 в 15:30

Видинчани: Не цената, а условията в такситата са проблемът

От началото на месеца таксиметровите услуги във Видин поскъпнаха с 1 лев, а новината предизвика оживени реакции сред жителите на града . За някои това е поредното увеличение на цените, което натоварва бюджета им, но за мнозина проблемът не е толкова в сумата, колкото в качеството на услугата. В социалните мрежи видинчани споделят своите..

публикувано на 18.08.25 в 15:15

"Неделник" от 17 август 2025 година

Свърши отпуската. Свърши и морето. Време е за ефир. Време е за "Неделник". Акцента днес ще падне върху XIII - то издание на Националния събор на народното творчество проведен в Копривщица преди седмица. Ще поговорим за участитето и наградите на читалищата в селата Неговановци, Софрониево и Раковица . Но преди това ще..

публикувано на 17.08.25 в 13:56

Силата на вярата

Намираме се в Десета неделя след Петдесетница, в която си припомняме едно събитие от живота на Господ Иисус Христос, което ни разкрива неговата сила и величие, неговото човеколюбие и грижа за спасението на човешкия род.  "Ако имате вяра колкото синапово зърно, ще речете на тая планина:  “П ремести се от тука там и тя ще се премести; и..

публикувано на 17.08.25 в 08:00

Фредерик Бегбеде и неговата изповед

Има книги, които звучат като закъсняло извинение. Други са като пиянски монолог в два след полунощ. „Изповедта на един назадничав хетеросексуален мъж“ на френския писател Фредерик Бегбеде е и двете едновременно. Тя е своеобразен негов автопортрет, рисуван сякаш с премигващ неон, доза цинизъм и плахо чувство за вина. Макар да е родом..

публикувано на 15.08.25 в 17:10