Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Каймакамски от Средогрив: Гората трябва да се възстановява

Тя е богатството, което нашата държава пренебрегва

6
Снимка: радио Видин


Иван Каймакамски e патриот и родолюбив българин, обичащ родния си край, Балкана, гората, природата и селото си.
Той е от село белоградчишкото село Средогрив. Родът му е свързан с борбите за освобождение на България от турско робство.
Прапра дядо му е кнез Тодор, който е участвал в барикадите на въстанието от 1850 година. Убит е в битките съвсем млад.  Споменът за неговия героизъм остава и днес.  
Фамилията Каймакамски се появява по-късно, преди това фамилията на рода е била Стойнини. 
По време на османското робство прапрадядото Тодор Стойнин се е борил за свободата на своя край и често се е шегувал, че когато победят, той ще стане каймакамин. 
Каймакам или каймакамин (на турски: kaymakam, от арабски със значение на "наместник") първоначално е титла в Османската империя, давана на заместника на великия везир или на заместника на валията, когато те отсъстват.
По-късно местните започват така да наричат неговия син, което от прякор прераства във фамилия. 
Днес Иван Каймакамски се включва в организацията на клуб "Лето 1850", който  има за цел да организира подобаващи чествания на 175 години от въстанието в Северозапада.
Идеята е да се разкаже на теория и нагледно на учениците за въстанието, да се запознае и обществеността с историческата памет. Това да стане чрез читалищата и училищата и  да се отдаде почит на всички борци за свобода. 
Иван Каймакамски е роден през 1954 година в село Средогрив. Учи до 4 клас в родното си село, продължава да учи до 8 клас в Долни Лом. 
Спомня си, че годините са трудни във времената на немотия. Хората били бедни, но в живота им присъствали сплотеност, задружност и подкрепа, което ги прави по-силни и така по-леко преодоляват трудностите. 
Средното си образование получава в Електротехникума в Монтана. От него излиза с професия  "трети разряд техник".
 Задължителна е казармата по онова време, а след нея започва работа в Телефонния завод в Белоградчик, който е по-близо до родното му село.  Тук се запознава се със съпругата си, която е от Горно Белотинци, Монтанско. 


Според поговорката  "Откъдето е жената, оттам е и родата" младото семейство  заминава за Монтана. Започва работа в Сервиз за медицинска техника. 20 години от неговия трудов стаж са свързани с тази база. Тук се поддържа и ремонтира  специализирана техника - физиотерапевтична, стоматологична, рентгенова,  за обдишване на хора с дихателни проблеми. 
След промените много производства са унищожени и много хора остават без работа. По това време Иван Каймакамски е председател на Профсъюзите на базата и оглавява стачните действия протестиращите.  
Когато навлиза електрониката, се оказва, че зрението му се влошава и не може да работи фините дейности. 
Решава веднага да се преквалифицира - записва Техникума за горски служители в Берковица. 
Става лицензиран лесничей. Започва работа в дивечовъдната фирма в Чупрене. Работи тук  до 2011 година, когато започват съкращения. В цялата страна са съкратени 2000 горски служители. 


Връща се в село Средогрив и продължава да работи като лицензиран горски. 
Има и хоби - ловува.  Обяснява, че ловците не само убиват, но и осигуряват храна за дивите животни в студените зими. 
В свободното си време се занимава с пчеларство.
Той е автор на книгата  "История на село Средогрив" - краеведски труд, плод на десетгодишните му проучвания.
Има желание да издаде две книги с поезия и разкази. Повечето от стихотворенията са му на турлашки диалект.  Желанието му е да се запази турлашкия с неговата неповторимост и нюанси, като ценност и богатство и част от българския език. 


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Реплика на средновековен таран е възстановена в "Баба Вида"

Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено.  Тараните са мощни машини за разбиване на..

публикувано на 08.04.25 в 16:55

Ромски младежи от Видин - пример за успешна реализация

В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700". В нея всеки дава..

публикувано на 08.04.25 в 15:25
Ясмина Витанова

Видинска ученичка получи награда за най-добра бизнес идея

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил.  Проектът на Ясмина и нейния екип показва..

публикувано на 08.04.25 в 14:20

Зрелостник от Видин вече е студент след силно представяне на национално състезание

  Николай Евгениев, зрелостник на видинската природо-математическа гимназия, вече е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет "Свети Климент Охридски".  Това стана възможно след като той се нареди на четвърто място във втория кръг на Националното състезание по елементарна математика "Проф. Борислав..

публикувано на 08.04.25 в 13:10
 ОУ

8 април - Международен ден на ромите

На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година  в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес.  Днес този ден се смята за "Ромското..

публикувано на 08.04.25 в 11:00
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56