Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден за борба с глаукомата

Снимка: Радио Видин

На 12 март отбелязваме Световния ден за бора с глаукомата - втората по честота причина за слепота в световен мащаб. Наричат глаукомата "тихият крадец", защото се развива без особена симптоматика и всеки ден краде от зрението, обясни д-р Андрей Вълчев от Очното отделение на видинската болница.

"Рисков фактор е най-вече наследствеността - роднина с това заболяване. Друг рисков фактор е женският пол, друг рисков фактор е възрастта - с напредване на възрастта зачестява тази диагноза, и също така това, което ние доста активно следим, е вътреочното налягане. Мерим вътреочното налягане, защото засега това е най-силният фактор, който ни подсказва, че има глаукома и за съжаление е единственият, който можем да повлияем, за да стопираме прогресията на заболяването." 

Ранната диагностика е изключително важна при глаукомата. Ако диагнозата се забави и заболяването напредне, увреденото зрение не може да се възстанови, може само да се забави или да се спре прогресията, обясни офталмологът. Той препоръча хората в риск да се изследват. В зависимост от стойностите на вътреочоното налягане и етапа, до който е засегнато зрението, се преценява какво да бъде лечението.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 30 юли 2025 година

Собственици на изгоряла при пожар кравеферма в Дъбова махала отправиха апел за  помощ .   Огнената стихия унищожи преди дни и 18 необитаеми къщи в монтанското село. Правителството реши да отпусне еднократна финансова помощ от 3 000 лева на пострадалите от пожарите през 2025 година. За изплащането й ще са необходими до 900 000 лв., които са..

публикувано на 30.07.25 в 18:00

Семейство от Дъбова махала, чиято ферма изгоря, търси помощ

Собственици на изгоряла при пожар кравеферма в Дъбова махала отправиха апел за помощ. Огнената стихия унищожи преди дни и 18 необитаеми къщи в монтанското село. В гасенето на пожара се включват местни хора, а земеделски производители от селата Дондуково и Василовци помагат с техника и водоноски.  Огънят тръгва от сухи треви около населеното..

публикувано на 30.07.25 в 15:15

Децата в Ослен Криводол творят с глина в лятна школа

В Народно читалище "Развитие 2022" в мездренското село Ослен Криводол в рамките на лятната школа децата се учат колко много неща могат да се сътворят от глина – от калени паници и вазички до малки скулптури и дори миниатюрни глинени къщички. Днешното занимание беше посветено на изработката на глинени медальони. Малките творци мачкаха черна и бяла..

публикувано на 30.07.25 в 15:10

Над 10% е безработицата в област Враца

Всеки трети жител на Хайредин и селата от общината в трудоспособна възраст си търси работа , това показват данните на Бюрото по труда във Враца за юни. 442-ма от шестте села представляват 34% от хората, които могат да се трудят, но няма къде. Малко по-добро е положението в община Борован, където един на четирима е без постоянни доходи, а..

публикувано на 30.07.25 в 15:00
Ново село

Ще насърчават заетостта в общините Видин, Брегово и Ново село

На 31 юли в Дирекция "Бюро по труда"-Видин започва прием на заявки от работодатели от общините Видин, Брегово и Ново село за сключване на договори за ползване на програми и насърчителни мерки за заетост или обучение по Закона за насърчаване на заетостта . За това информира директорът на институцията Александра Рачева : "Те са за разкриване на нови..

публикувано на 30.07.25 в 14:15

Ниско е равнището на безработица в страната за първото полугодие

Малко над 5 процента е средномесечното равнище на безработицата в страната,  стана ясно на национално съвещание на Агенцията по заетостта, което се проведе в Пловдив и на което присъстваха изпълнителният директор Смилен Вълов и директорите на 106-те дирекции в страната. На съвещанието бяха проведени няколко срещи и беше обсъдено равнището на..

публикувано на 30.07.25 в 11:36

Брегово е част от лятната кампания за достъп до еЗдраве

Мобилни екипи на Регионална здравна инспекция /РЗИ/ Видин продължават да посещават населени места от областта и да оказват съдействие на желаещите да активират мобилното приложение "еЗдраве", което осигурява достъп до електронното ни здравно досие. Днес мобилен екип ще работи в сградата на Община Брегово. Инициативата е част от лятна национална..

публикувано на 30.07.25 в 10:01