Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Беседа с ученици в Окръжния съд във Видин

4
Снимка: Радио Видин

Беседа с единайсетокласници от Средно училище "Цар Симеон Велики" се проведе в Окръжния съд във Видин. Поводът е Образователната програма на Висшия съдебен съвет "Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури", каза председателят на Окръжния съд Илия Илиев


"Програмата е насочена към формиране на правна грамотност и култура сред учениците, към повишаване степента на доверието им в съдебната власт. Спазване на законите и уважение към институциите."


Младши съдия Весислав Генов запозна учениците с работата в съдебната система. В края на беседата постави на 11-класниците и конкретен казус.


"Целта на днешната среща с учениците беше да ги запознаем със структурата на съдебната система, на прокурорската система, цялостната съдебна система, за  която да имат познания и да запалим част от тях да станат наши колеги  в бъдеще, да разбират нагласите в цялото ни демократично общество. Затова ги запознахме с такъв етичен казус, в който понякога и медиите играят своя елемент и искахме да се превърне в една обществена дискусия, с която да развием тяхното обществено мнение.", каза Генов.


Изабела Цветанова и Симона Стоянова влязоха в съдебна зала за първи път:


"Лично за мен, мога да кажа, че тези мероприятия са много важни, защото аз съм взела решение да следвам след средното си образование право. Смятам, че тази информация, която получих много ми помогна и помогна дори на останалите, които не са се насочили към тази сфера, защото този казус, който решихме е свързан с обществения живот в нашата държава и повечето хора не сме толкова информирани."


"Аз смятам, че е нещо различно от обикновения урок в класната стая, самата обстановка, различните хора много допринасят за усвояването на дадения материал."


Образователната програма "Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури" се изпълнява по споразумение между Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката вече десета година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Навършват се 175 години от избухването на въстанието в Северозападна България

На 1 юни се навършват 175 години от избухването (1850 г.) на въстанието в Северозападна България срещу османската власт - Видинското въстание. Това въстание е връхна точка на селските въстания от втората половина на 19-ти век. Насочено е срещу спахилъка, грабежите и насилията.  Първите сражения стават още на 27 май, но масово въстанието избухва,..

публикувано на 01.06.25 в 09:05

Враца се прекланя пред подвига на Ботев и неговата чета

1 юни във Враца е празника на града. Свързан е с подвига на Христо Ботев и неговата чета, в борбата им за освобождението на България от турско робство. Празникът е част от традиционните Ботеви дни, които се организират във Враца между 24 май и 2 юни. Честването на 149 години от подвига на Ботев и неговата чета ще започне с панихида в Храм "Свето..

публикувано на 01.06.25 в 07:55

Монтана празнува 1 юни с игри, театър и риболов за деца

На 1 юни площад "Жеравица“в Монтана ще се превърне в сцена на игри, спорт и творчество. По повод Деня на детето, от 10:00 до 13:30 часа Община Монтана и "Малка Театрална Компания“ канят малки и големи на празнично събитие. Амбицията на организаторите е тазгодишният Ден на детето да бъде изпълнен с незабравими моменти. При дъждовно време,..

публикувано на 01.06.25 в 07:50

"Щуроландия" посреща видинските деца в Деня на детето

На 1 юни Крайдунавският парк до крепостта "Баба Вида" във Видин ще се превърне във вълшебното градче "Щуроландия". Инициативата за детския празник, който се провежда за 12- та година е на  фондация "Подкрепа за реализация". Началото ще е от 09:30 часа, каза социалният работник Татяна Иванова. "Ще има интелектуални игри и спортни състезания. Отново..

публикувано на 01.06.25 в 07:40

Млади писатели от Монтана с първо събитие в София

Дебора Йорданова и Димитър Петров от "Съюз на младите писатели"  в Монтана събраха любители на поезията и музиката  в уютната атмосфера  в София . "Музика и поезия под звездите"  оживя благодарение на прекрасните произведения, прочетени от талантливите млади автор и Анита Станимирова, Михаела Стоянова, Мая Илчова, Теодора Джерекарова, Таня..

публикувано на 31.05.25 в 16:27

Видинчани протестираха в защита на българския лев

Видинчани отново протестираха в подкрепа на българския лев. "Протестът мина добре и спокойно", коментира Макси Делчева , организационен секретар на "Възраждане" Видин, които са сред инициаторите на протеста. "Събраха се около 70 човека, много хора са в София...Протестът протече много мирно, много спокойно, с изказвания на хората относно..

публикувано на 31.05.25 в 14:30

В Мездра се готвят за Деня на детето

По случай Международния ден на детето - 1 юни , Община Мездр а и Археологически комплекс "Калето" организират   празник за най-малките.  Специално участие в програмата ще вземат гост-аниматори от "Вълшебната улица" . Във всички села в общината, където има читалища също ще организират забавления за децата.  Кметството и читалището в Брусен..

публикувано на 31.05.25 в 14:10