Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Център "Книгини" - мястото за култура и изкуство във Враца

Снимка: Радио ВИДИН

На гости сме на Център "Книгини" във Враца, където ни отвежда желанието да се докоснем до книгите, изкуството и културата. Центътът е втори дом за няколко жени, които имат за цел да развиват в различни отношения младите хора, да ги интегрират в обществото, да дават нов живот на старите книги и по този начин да подпомагат развитието на Северозападния регион. Мими, Лети, Зори и Криси, плюс още 4 творящи жени - това са дамите, двигатели на сдружението и центъра, на прага, на който ни посрещна Първолета Николова.
Книги за вътрешен дизайн - това е едно от креативните предложения на центъра за нов живот на старите четива. В "Книгини" книгите служат както за четене, така и за полици, на които да се постави изискана декорация или картина. 

"Мисията, която имаме и с която възнамеряваме да ангажираме все повече общността около нас, е именно това - да показваме на хората, че вместо да изхвърлят книгите в кофата за боклук, книги, които смятат, че по една или друга причина не им вършат работа, как могат да ги приложат в интериорния дизайн, как могат да ги рециклират, как могат да си направят едни красиви мебели от тях и наистина да им вдъхнат живот. Това е една от сериозните ни мисии, с които се гордеем и които надграждаме в годините...За нас няма мъртви книги, но за съжаление има такива, които намираме до контейнерите, такива, които са мухлясали и нищо не става от тях и затова вместо да стигат до там, можем малко по-рано, преди това да стане, да им вдъхнем живот", каза Първолета Николова.

Не е тайна, че много хора изхвърлят непотребните си вещи в кофата за боклук и сред тях често могат да се видят стари книги от още по-стари и отдавна забравени библиотеки. Доказателства за такива действия, по думите на Лети, престъпни, се намират и в социалните мрежи.

"Винаги много присърце приемаме, когато до нас достигат такива публикации и ние сме тагнати, за да може хората да ги изпратят до нас, като популярност, защото все още нашата цел - всеки да знае за нас в страната, не сме стигнали до нея, но да, факт е, случва се и когато хората намират такива книги, се свързват с нас и ги изпращат и ги даряват...Даряват ни изключително ценни книги. Част от тях ние събираме, за да може да направим в бъдеще един много хубав музей на книгата, който сме замислили. Част от тях продаваме, за да може всичко това, което виждате, да се самоиздържа, тъй като това не е по проект - всичко ние го правим с лични средства."

Всички идеи и дейности момичетата от "Книгини" осъществяват с много ентусиазъм и любов. Но доста рядко хората ги наричат ентуасиасти. Къде на шега, къде не, се обръщат към тях по един малко по-различен начин.

"Много често ни наричат луди, но пък ние се гордеем с това, защото смятаме, че не може само да живуркаме, не може само да изискваме. Ние трябва да даваме - не само пример, но и възможности. Може би това ни държи в годините да продължаваме и да се зареждаме въпреки трудностите, които срещаме, защото знаем, че има смисъл, има кауза, има хора, които го виждат..."

За развитието на сдружението и центъра във Враца говорим и с Мария Дончева. По думите ѝ тенденцията в търсенето и даряването на книги е положителна, а кръгът от дарители и купуващи се разраства все повече и повече. 

"Има една жена, която си купува книги от нас, но и ни дарява за да ни подкрепя в дейността. Тези примери стават все повече и повече и всъщност жената не е от нашия край, тя е от Южна България. Има такива примери от Североизточна България, да, има и от Северозападна България, но кръгът от подкрепящи и разбиращи ни все повече се разгръща. Имаше определен период от време, в който наистина повече бяха въпросите, отколкото отговорите... При нас плановете са изключително динамични, но един от бъдещите ни планове е тук, в град Враца, Център "Книгини" да бъде открит, надяваме се, още март месец."

Център "Книгини" във Враца разполага с различни помещения, в които може да се намерят както книги и ръчно изработени изделия, така и отдих и спокойствие. Неотдавна там е обособено и място за фотосесии, където вече много от жителите на Враца избраха да запечатат своите мигове. Много скоро предстои да стартира и обучение за деца и родители как да управляват финансите си. Идеята му е да помага и на деца в неравностойно положение, предвидени са посещения и гост-лектори. Накрая, но не на последно място, всички, които са уморени от четенето на книги, могат да посетят стаята за виртуална реалност.

"Идеята е младежите да идват тук, при нас, защото освен че има филми, които са с различна насоченост - сферата на културата, изкуството, културно-историческото наследство, а всъщност могат да се забавляват и с игри във виртуалната реалност", обясни Първолета Николова.

"Ние не отричаме новите технологии - напротив, смятаме, че те са част от нашия живот, както настоящето, така и бъдещето. Така че единственото, което трябва да се направи, е да се намери баланс. Мисля, че постигаме този баланс - имаме книги, имаме и нови технологии", каза Мария Дончева.

Съвсем скоро се очаква център "Книгини" във Враца официално да отвори врати, стопанисван от неговите малко, но големи момичета. Ще очакваме и музеят на книгата, когато му дойде времето. А то ще дойде. Така, както идва музата при писателя - бързо, ударно и величествено. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18