Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приятели на гората избраха мотото на Седмицата на гората

Снимка: ИАГ

Всяка година отбелязваме Седмицата на гората в първите дни на месец април. Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) проведе анкета за избор на мото на Седмицата на гората за 2024 година. Анкетираните трябваше да дадат отговор на въпроса "Какво е за Вас гората?" 

"Всяка година мотото за Седмицата на гората се избира от предложения, дадени от лесовъдската колегия. Мотото предава отношението ни към гората и емоциите, които са пречупени през нашия професионален поглед. През настоящата година решихме да се допитаме не само до колегите, но и до нелесовъди и приятели на българската гора, наши партньори, желаещи да споделят усещанията си с нас. Ето защо пуснахме една анонимна анкета, на която всеки желаещ можеше да отговори еднократно с една дума, която изниква в съзнанието му първосигнално при поставения въпрос "Какво е за Вас гората". Какво се случи с анкетата? В рамките на 48 часа всички желаещи отговаряха. Това са 958 човека, които посочиха 176 уникални отговора с различна повторяемост. В резултат чрез софтуер се образува облак от думи, като най-често използваните думи се визуализираха с по- едър шрифт", каза Петя Матева- експерт в ИАГ.

Най-често срещаните думи предават духовно възприятие от страна на хората. Това са думи като себенамиране, прераждане, спасение, светилище, дихание, съдба, душа. Друга група отговори са свързани с продоволствената обезпеченост и добруването на хората - лукс, комфорт, дърва, необходимост, търговия, работа, изсичане, допълни Петя Матева:

"Мотото беше компилирано от първите 10 думи, които бяха дадени с най-голяма честота. От всичките тези 958 човека, 431 човека са дали думата живот, това са 45% от отговорите. На второ място е спокойствие, 45 пъти написана, отговорност - 44 пъти. Свобода, любов, богатство, въздух, здраве, вдъхновение, дом. От тези 10 първи най-често срещани думи комисия в Изпълнителната агенция успя да обедини и да излъчи едно мото, което гласи "Гората е живот и обща отговорност". Считаме, че по този начин мотото изказва всички положителни емоции и асоциации, които са показани чрез анкетата."

Цялото интервю с д-р инж. Петя Матева може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

9-годишна туристка от Козлодуй със златна значка от БТС

9-годишно момиче от Козлодуй посети всички 100 места, включени в Движението "Опознай България - 100 национални туристически обекта" и получи Златна значка от Българския туристически съюз /БТС/. От съвсем малка Калина Христова обикаля със семейството си най-хубавите места в страната - природни забележителности, исторически обекти и музеи. Така..

публикувано на 08.08.25 в 17:31

„Гаснеща светлина“ – мрачен реализъм с хаплив хумор от Шотландия

Според всички негови колеги, детектив-сержант Логан Макрей, познат още като „Лазар“, от Грампианската полиция в Абърдийн е много добър полицай. Е, поне според повечето от колегите му. Както се очаква, има и такива като детектив инспектор Нейпиър, които са намразили Логан от пръв поглед и половин дума. Надхвърлиш ли едно определено ниво на..

публикувано на 08.08.25 в 17:05

Ани Димитрова: Модният дизайнер мисли като артист, твори като архитект

Ани Димитрова е моден дизайнер. Дълги години е работила в чужбина, след това със съпруга си се връщат в България и се установяват в град Годеч. Участва в прет-а-порте във Видин, на което бяха представени модни колекции на дизайнери от Северозапада. Казва, че професията е творческа, модният дизайнер мисли като артист, но всъщност е архитект, който..

публикувано на 08.08.25 в 16:25

Среща с Миха и Бела в Международния ден на котката

8 август е Международен ден на котката. Избрахме да ви разкажем за две видински котки- майка и дъщеря, порода "Британска късокосместа". Майката се казва Миха, на 8 години, а дъщеричката е на 2 години и се казва Бела. Двете женски котки отначало съжителстват трудно на една територия, разказа Мария-Надежда Миленова: "И съответно малката е на..

публикувано на 08.08.25 в 15:40
Богомил Николов

Богомил Николов: Умението да пестиш от електроенергия е преди всичко навик

С повишението на температурите през лятото се увеличава и разходът на електрическа енергия.  Можем ли обаче да се насладим на комфортна прохлада, без да се притесняваме за по-високи сметки за ток? Този въпрос си задаваме всяка година между юни и септември, когато зачестяват продължителните периоди на високи температури. Ежедневието на всяко..

публикувано на 08.08.25 в 15:24

25 души от Видинско са одобрени за модерни помощни средства

Общо 25 души от област Видин очакват да получат своите високотехнологични помощни средства . Това е нова социална услуга, която се предоставя по Националния план за възстановяване и устойчивост. Срокът за изпълнение е краят на 2025 година, каза Венцислав Боянов , директор на Регионалната дирекция "Социално подпомагане"- Видин. "На територията на..

публикувано на 08.08.25 в 14:00

Богата програма за панаира в Оряхово

Традиционният оряховски панаир и тази година ще зарадва жители и гости на града. От 13 до 24 август са планирани широка палитра от различни събития, отговарящи на интереса на всички възрастови групи. Предвидени са концерти, различни културни и спортни събития. Панаирните дни в Оряхово имат почти 100-годишна традиция, като през 2025 г. ще е 94-тото..

публикувано на 07.08.25 в 14:00