Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко е важен сънят за качеството ни на живот ?

Снимка: Rawpixel





На 15 март отбелязваме Световния ден на съня, който има за цел да обърне внимание на дълбокото въздействие на съня върху физическото, психическото и емоционалното благополучие. Зависимост от електронни устройства, липса на достатъчно сън, пристрастяване към социалните мрежи и онлайн забавленията са ежедневие при всички нас, без значение от пол и възраст. Дори българите си имаме такава поговорка - "От сън спомен няма". Осъзнаваме ли обаче как влияе сънят или липсата му на качеството ни на живот? По тази тема потърсихме психологът от Враца Нина Димитрова.

"Сънят както всички останали неща са ни дадени за да можем да продължим напред и е от изключителна важност и като здраве и като възвръщане не само на физическите, но и на психическите сили. Възстановяването от физическата умора е по-бързо докато при психическата нещата са по-бавни. Качеството на съня до голяма степен определя и нашето общо психо-соматично здраве. По-мъдри от мен хора са посочили дори часовете в които е хубаво да се ляга и да се заспива, защото това много добре влияе на качеството на самия сън и наистина е така. Късното лягане не е за препоръчване особено при малките деца и подрастващите. Класическият вариант е минимум 6-7-8 часа, за децата може да е по-дълго. Ако денят ни е бил тежък и напрегнат е добре да заспим с билков чай с мед и книга в ръка, тя помага в много аспекти. Недоспиването е пагубно за човека. Не случайно сме устроени през деня да сме активни, а през нощта да почиваме, защото липсата на нощен сън нарушава цялостния баланс на организма"   


Доказано е, че лошият сън е свързан със сърдечни болести, диабет тип 2, депресия и затлъстяване. Особено важно е преди сън поне час ограничаването на всякаква дигитална техника - компютри, телефони и телевизия, защото влияят много лошо на съня и здравето на човека. Тези устройства излъчват синя светлина, която "залъгва“ мозъка, че е ден, блокира производството на мелатонин и съответно намалява както качеството, така и количеството на съня. По това как човек спи независимо дали става въпрос за дете в ранна детска възраст, тийнейджърския период или в зрялата му възраст е определящо за самата проблематика, която може да се търси от лекари и психолози, каза психологът Нина Димитрова и допълни:

"Много зле се отразява при тийнейджърите ако нямат правилен режим на заспиване, ставане, на отпочиване върху когнитивните процеси, като цяло. Затова е хубаво още от ранна детска възраст да се създаде един много правилен стандарт и режим, за да може като зрял човек да определя и да знае нормата и самите нарушения до които ще доведе липсата на сън на неговия начин на живот. Моят съвет е да обръщаме внимание на тези уж ежедневни неща, защото наистина са много важни. От качеството ни на живот, на организация на времето с което разполагаме зависят много неща, които в по-млада възраст човек не оценява, приемна ги като даденост, а не е така. Здравна култура трябва да имаме още от младите години, от детството да се изгражда при децата, за да може да бъдем активни в зрялата си възраст"

За съня попитахме и видинчани в следващата анкета:

"Да, след като се прибереш от работа изморен лягаш и заспиваш... Хубаво е човек да се наспи, после си усмихнат, ведър, не се ядосваш лесно...Кой не обича да спи и да си почине след тежкия работен ден, осем часа трябват за да се наспиш добре. Обичам да се събуждам без часовник."

Световният ден на съня се отбелязва от 2008 година в петъка преди деня на пролетното равноденствие по инициатива на Световното дружество на съня.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04