Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Баба Първанка от Градсковски колиби - за волята да останеш в родното си село

Снимка: Наско Цанов

Баба Първанка, която заедно със съпруга си са последните постоянни жители на видинското село Градсковски колиби гостува в рубриката "Думата имат старейшините". Възрастната жена разказва за волята да останеш в родното си място, как се справят и как живеят в селото без други хора:

"Тук съм родена, в това село, тук съм живяла цял живот, от тук не съм мръднала. Аз съм потомка на това село, моят дядо е воювал в три войни. Той е минал през границата тогава, когато е дошъл Ньойският договор. Той каза тогава: "Българин съм се родил и българин ще мрем". Нощно време с волски коли  са си прекарвали децата, багаж. В три войни е участвал за тая България и вика така: "Сине, няма по-хубаво от родното място". 


Цял живот съм работила тук, тежка работа, животновъдство, овчарка, говедарка и сега имам говеда, работя и от тук не мърдам. Навремето знаеш ли какви кръшни хора са се играли тук, колко народ имаше, весел народ? Сега, на 19 март, направих 70 години. Един аспирин не съм пила никога, а работя тежка работа колко мога. Не пия лекарства, кръвно нямам, пийвам си по една чашка винце. 


Искам да кажа на тези господа отгоре, да правят нещо да върнат тези деца. Аз съм направила къща тук, на два етажа, шест стаи имам горе. Не ми е скучно тук, гледам четири крави и седем телета. Не ходя никъде, идват зетьовете и ми носят каквото трябва. Аз седя тук и зима, и лято, в града не умея да ходя. Имам апартамент във Видин, но още не съм ходила да го видя. Зимата, като затрупа снегът, качвам коня и за хляб с него ходя. Когато имам да продавам сирене, качвам всичко на гърба с коня и идвам. Хляб ми карат от Кула веднъж седмично иначе си меся. Дядото ми е роден 1951 година. Ще изкараме до 90 години. Аз съм потомка на род, моят дядо почина на 96 години. Беше ранен от тези войни в Одрин и в Първата световна, а е работил до 96 години. 


Пожелавам на всички да са живи и здрави и тези хора да се връщат по родните си места."






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 3 ноември 2024 година

Позната, непозната и мистична е историята ни. Заповядайте да послушате историите в "Неделник" . Те също ще ви развълнуват. Днес - 3 ноември, е Денят на българския художник . На тази дата се отбелязва църковния празник в памет на свети Пимен Зографски. Той е обявен за покровител на българските художници. Срещам ви с един прекрасен..

публикувано на 03.11.24 в 15:08

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55