Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александра Иванова и нейният живот, свързан с хоровото изкуство

2
Снимка: радио Видин

Александра Иванова е днешният ни гост в рубриката "Думата имат старейшините". Нейният живот е свързан с музиката и конкретно с видинския хор "Боян Чонос". Освен в него, тя участва и във видински камерен хор, както и в хора на видинските девойки "Чайките". Сашка, както я знаят повечето видинчани, е първи сопран. 13 години пее в тези видински състави, без нито ден отсъствие.  Родена е в град Видин, в хубаво, сплотено семейство, в което също се пее и се уважава музиката. На 14 август тази година тя ще навърши 80 години. 

"Тогава такива бяха времената, всички бяхме задружни, баба, дядо, майка, баща, леля, сестра, всичко на едно място, празниците ги празнувахме заедно... Спазвам всички християнски празници... Като ученичка в гимназията ни водеха на образователни концерти в театър "Вида", изнасяха ни лекции за всеки композитор, баща ми свиреше на цигулка, пеехме всички у дома. Закърмена съм с музиката, като класиката е на първо място... Започнах от училищния хор... После отидох в хор "Боян Чонос", отидох на прослушване и ме приеха... Много се грижеха по нова време за културата във Видин, на мен ми намериха работа от хора..."

С видинския хор "Боян Чонос" Александра Иванова успява да посети много европейски държави. По онова време хористите са 120, разказва Сашка:



"Имаше "Влак на мира и дружбата". Видин беше побратимен с Ровно и натоварваме се и заминаваме. Ровно, Киев, Ленвинград, Москва - нещо неописуемо. Това е било  през 1968 година. След това Унгария, Полша, концерти, концерти.... В този хор бях приета много добре... После дойде Бобевски... Ходехме в Силистра - първо място, след това в Ямбол - първо място. Много хубави неща съм преживяла с хора. В Белоградчик сме ходили на творческа командировка...

Много маршове, руски песни, възрожденски, от опери сме пели... Пея от 1962-ра есента до 1975 година неотлъчно, никакви закъснения и отсъствия... И не само аз обичах музиката. Тези 120 души бяха като мен... Много ми е мъчно, че няма хора, които да се съберат и да направят сносен хор. Бих искала да се възроди хоровото пеене във Видин."

Пеенето в хора я научава на много важни качества като сплотеност, уважение и много обич.

Повече - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05