Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МВР: Жертвите при пътни произшествия намаляват

Експерт: Рискът от катастрофи е най-висок в Северозапада

Пътищата в България остават най-смъртоносни в Европа

Снимка: Радио ВИДИН

България е на първо място от 27-те държави в Европейския съюз (ЕС) по брой смъртни случаи при катастрофи на милион жители, сочат данните на Европейската комисия (ЕК) за изминалата 2023 година.

У нас жертвите са 82 на 1 милион души, а в Румъния - другата страна с най-висок дял на пътнотранспортни произшествия (ПТП), загиналите са 81 на милион население, при средна стойност за ЕС - 46.

В последната почти година управляващите многократно заявиха, че пътната безопасност е сред основните приоритетите на властта. През лятото бяха приети поправки в Наказателния кодекс, които позволяват да се отнемат коли от пияни и дрогирани шофьори. Направи се опит и да се повиши и събираемостта на паричните санкции - МВР даде възможност на шофьорите да проверяват за висящи и невръчени глоби. 

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов отчете преди дни, непосредствено в края на мандата, че за година жертвите по пътищата са намалели с 35 души. Вътрешният министър, който се очаква да запази поста си и след ротацията, допълни, че въведените мерки ще дадат дългосрочен резултат.

"Тук е много важно да отбележим, че мерките, които набелязахме, които в момента изпълняваме, няма да дадат резултат от днес за утре, а след няколко месеца. Резултатът вече обаче е налице. Най-важното е, че от 1 юни 23-та година до 5 март 24-та година - ние имаме 35 по-малко жертви. Всичко, което предприехме, действа. Убеден съм, че ще постигнем още по-добри резултати."

Миналата година в ЕС по пътищата са загинали общо около 20 400 души - намаление с един процент спрямо 2022 година. Въпреки това, България продължава да държи първенството по черната статистика, както се случва в последните няколко години.

Най-високият риск от настъпването на ПТП е в Северозападна България, каза Богдан Милчев, председател на Института за пътна безопасност.


"Има няколко особености в Северозапада: един път климатът, най-малките ресурси, с които разполага регионът. От друга страна, културният детерминизъм, спецификата на хората, които живеят там и разбирането им изобщо за сигурност. Когато ги наложим тези три неща, резултатът е ясен."


Най-безопасните пътища в ЕС са в Швеция (22 смъртни случая на един милион жители) и Дания (27 на един милион).

Оценката на риска показва, че Северозападна България трябва да бъде приоритет за управляващите, допълни експертът.

"Това показва нашата оценка - че те са най-опасните, най-лошите. Теренът е лош, пресечен, а инвестициите са малко. Какво трябва да се направи? Правителството да инвестира ресурси, за да може да се подобри средата. Нямаме достатъчно средства, за да оправим всички проблеми, затова трябва да се приоритизира. Това показва нашата оценка на риска - приоритет трябва да бъде Северозападна България. Оценката на риска казва, че пътищата в Софийска област са най-опасни, след това е Ловешка. Разбира се, Ботевград-Мездра също е опасен, но проблемът е комплексен. Картата е пъстра, не всичко е съсредоточено в Северозапада."

Видинчани не са изненадани, че пътищата в България остават най-смъртоносни в Европа. Според тях огромна част от отсечките се нуждаят от спешен ремонт.

"Пътища, асфалтова настилка, дори канавки няма. Едно време имаше кантонери, които поддържаха пътищата. Целият Северозапад - от Плевен насам е мор, пропаднало е до дупка... Пътищата няма да ги оправят никога... Зле са, не са добре пътищата. Цялата инфраструктура трябва да се оправи. Където и да съм бил, е по-добре... Не само са много дупки, но нищо не се прави."

През 2018 г. ЕС си постави цел за намаляване наполовина на смъртните случаи по пътищата до 2030 година, отбелязва ЕК.

До 2050 година трябва да бъде да постигната нулева смъртност по пътищата. Амбициозното желание е формулирано в Стратегическия план за действие на ЕК относно пътната безопасност и в Рамката за политиката на ЕС в областта на пътната безопасност за периода 2021—2030 година.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Историята зад песента "Твърде лично" и връзката с Видин

"Твърде лично" e най-новата R&b песен на видинчаните Християн Христов, по-познат като IMP и Божидар Пардонов, с псевдоним в рап средите PMC . Питате се защо ви я представям днес и отговорът е много прост - изпълнителите посветиха най-новата си песен на Видин, на тези, които живеят в града и на онези, отдавна напуснали пределите му...

публикувано на 10.05.24 в 17:00

Радослав Рангелов за ползата от тренировките за мобилност

Треньорът по мобилност и създател на зала за движение "Мотивити" в София Радослав Рангелов проведе занимания във видинския клуб "Аеробикс тайм". По професия той е икономист. Преди 12 години започва да се занимава с движение и оттогава се стреми да помага на хората да са по-здрави и по-осъзнати. Желанието му е да покаже различна гледна точка за..

публикувано на 10.05.24 в 16:53

Вокалистът Рони Ромеро гостува на "Мездра рок фест 2024"

Днес, 10 май, Мездра посреща поредното издание на рок фестивала "Мездра Рок". Началото на събитието бе поставено през 2011 година и след кратко прекъсване традицията продължава. Тази година организаторите вдигат летвата доста високо и на сцената на фестивала в железничарския град ще излезе голямата звезда Рони Ромеро, заедно с група ЕРИДАН...

обновено на 10.05.24 в 14:25
Борислав Каменов, преподавател по физическо възпитание и треньор по баскетбол

Борислав Каменов, треньор: Хора, движете се!

Днешният 10 май е обявен за Световен ден на физическата активност с решение на 55-ата Световна здравна асамблея през 2002 г. Мотото на деня е: "Движението - това е здраве" . Основната цел е насърчаване на физическата активност сред всички групи от населението и отговорност на всеки за утвърждаване на здравословен начин на живот, който..

публикувано на 10.05.24 в 14:00

Какви са ползите от членството в Евросъюза за развитие на сектор "Строителство"

Всички държави членки на Европейския съюз имат полза от това да са част от единния пазар и да се справят заедно с общите предизвикателства, свързани с миграцията, тероризма и изменението на климата, както и от по-конкретни неща, като по-добра транспортна инфраструктура, модернизирани и цифровизирани обществени услуги и авангардно медицинско лечение...

публикувано на 09.05.24 в 14:32

Цветана Василева от Железна - за любовта към музиката и килимарството

Цветана Василева от чипровското село Железна гостува в "Думата имат старейшините". Тя е на 84-годишна възраст, пяла е повече от 50 години и спокойно може да се каже, че музиката е в кръвта ѝ. Дълго време е ръководила местната певческа група "Здравец", която има успехи на международни и национални фестивали. За жените във формацията казва, че са..

публикувано на 09.05.24 в 14:00

Доволни ли са видинчани от ремонтираното платно на булеварда в града

Ремонтираната отсечка на видинския булевард "Панония" във Видин поема част от трафика в града вече около две седмици. Хората до толкова бяха свикнали със затвореното пътно платно, че дни след дългоочакваното му отваряне някои водачи продължаваха да влизат в насрещното движение. Да припомним, ремонтът започна в началото на август 2023 г. и в края..

публикувано на 09.05.24 в 13:00