Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Валентин Симеонов: Трябва да се научим да ценим и пестим водата

Снимка: Радио Видин

Водата е основен ресурс, който е необходим за нас като живи същества и за много сектори от икономиката. Индустрията и селското стопанство в България потребяват около 80% от водата. България не е богата на водни ресурси, но засега има достатъчно водни ресурси, ако се използват разумно. 75% от водните ресурси се дължат на река Дунав, каза д-р Валентин Симеонов. От 1995 година работи във Федералния институт за технологии в Лозана, Швейцария- по разработване и използване на оптични методи за измерване на замърсяването на въздуха и изследване на химични и физични процеси в атмосферата, включително свързани с климатичните промени. Част от авторския екип на Климатека.

"Както знаете, река Дунав е доста замърсена. Практически ние разчитаме за питейна вода на останалите 25%. Река Дунав е особено важна за ядрената централа, за охлаждането. Но, както Вие може би по- добре знаете от мен, миналата година нивото на Дунав падна много. Във Франция имаше няколко спрени ядрени централи точно поради ниско ниво на водата", обясни д-р Валентин Симеонов. 

Причината са промените в климата, които се изразяват в топли зими, които не позволяват задържането на снега продължително време. Климатичните промени водят и до промени в честотата на валежите, колко често вали и какво количество. Затова и наблюдаваме двете крайности- обилен дъжд, който земята не може да поеме и суши, които се дължат също на тези промени, които се изразяват най- общо с промяна в температурата на земята и най- вече на атмосферата. Екстремните явления трудно се прогнозират, защото зависят от много фактори, уточни д-р Валентин Симеонов. 

"Тази година ще е по- гореща от миналата и ще ни очакват повече екстремни явления. Най- опасното за нас са пожарите в горите, защото, ако няма гори няма вода в България. Основните валежи са в планинските райони. Ние имаме къси реки и нямаме реки, вливащи се, почти нямаме реки, ако изключим Дунав, които се вливат, преминават покрай или през България..."

България е една от страните с най- много загуби във водопреносната мрежа. Официално са над 60% и трябва да се научим да ценим и пестим водата, допълни д-р Валентин Симеонов. Въпреки че консумацията на вода в България не е особено висока, тя се води около 100 литра на човек на ден, за разлика от повечето западноевропейски страни, където е 150-160 литра.

Климатичните промени са вече видими. За нас, най- притеснителни са летните сезони, когато имаме горещи вълни. Проблемът е, че тези горещи вълни нарастват както по продължителност, така и периодите, в които се наблюдават. 

Цялото интервю с д-р Валентин Симеонов може да чуете в звуковия файл. Разговорът е по повод Световния ден на водата, който отбелязваме всяка година на 22 март.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05