Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дизайнер показва облеклото на цар Иван Срацимир в крепостта "Баба Вида"

Снимка: Теодора Василева, Личен архив; олаж на Радио ВИДИН


Какъв е бил дрескодът през Средновековието и какви дрехи са носили владетелят на Видинското царство цар Иван Срацимир и неговата съпруга царица Анна? Отговорите могат да бъдат открити в крепостта "Баба Вида", която през XIV век царят обитавал като феодален замък, а днес в една от залите му са подредени възстановки на облекла от този период. Създадени са по идея на музейни работници от дизайнера Теодора Василева. За да изработи представените костюмни възстановки, дизайнерката провежда проучване и издирва материали, максимално доближаващи се до тези, характерни за късното Средновековие. 

"Една книга на Венера Наследникова "История на българския костюм", също и от книгата на една дизайнерка - Калина Атанасова, която прави възстановки на средновековни костюми и от интернет... В Средновековието основният костюм е носена отдолу туника, риза и върху нея - друга дреха, можело е да се носи втора туника или направо кафтан за мъжете или рокля за жените, която е била богато орнаментирана, ако е от по-висш ранг - цар, боляр или деспот, били са орнаментирани със злато, перли, скъпоценни камъни, като всичко това е пришито на ръка. Около 2 хиляди перли са по костюма на царицата. Цветовете са били предимно по-тъмни за разлика от предните векове..."

Освен облеклото на цар Иван Срацимир, Теодора Василева създава възстановка на короната, а също така и на ботушите, които владетелят е носил.

"Самите ботуши трябва да бъдат задължително червени, на царя и царицата. Те също са украсени с перли и на царя на ботушите е избродиран двуглав орел, който пак е символ, но той го носи само върху ботушите си и върху специална възглавничка, на която стои, а болярите и деспотите, които го заобикалят, техните дрехи може да са украсени повече с този символ и също с хералдическа лилия, която пак символизира царската власт... Смята се, че последната (корона - бел.ред.), която е изгубена, на българския цар, се предполага, че може да е короната на Ищван Бочкай, който е бил княз на Трансилвания. Мисля, че сега е в музей в Швейцария. тя е била украсена с много редове перли, камъни, богато украсена..."

Болярски костюм от две части допълва възстановката от облекла, създадени от дизайнерката Теодора Василева. Работата ѝ по възстановяване на дрескода на Средновековието продължава с изработката на още костюми, които предстои да бъдат представени. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

26 декември - Ден на бащата

На втория ден от Коледа, 26 декември, в България се отбелязва Денят на Бащата. Това е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете, така както на Деня на майката се отбелязва майчинството. Обикновено на този ден се правят подаръци на бащите и семейството празнува заедно през деня. Празникът прославя бащите и бъдещите..

публикувано на 26.12.24 в 11:05

В "Музикална зона" на 26 декември 2024 слушаме песни, посветени на празника Рождество Христово

Един от най-светлите християнски празници всяка година е Рождество Христово. Не че е просто празник, но събитията, случили се преди повече от 2000 г., променили летоброенето на човешката история си заслужава да се споменават и до днес. Не бива да забравяме тяхната важност и факта, че те са общовалидни и в съвременността. От цял свят "ангелски"..

публикувано на 26.12.24 в 09:00

Ученици дариха одеяла на новородените в град Лом

Коледа не е просто дата в календара, тя е чувство, от онези приятните, които носят уют и топлина в сърцето ни. Тя е  празник на душата, която носи незабравими мигове и жестове към любимите ни хора. По Коледа винаги ставаме по-добри и освен към близките ни хора, проявяваме жестове на добрина и към околните. За това и днес, повлияни от коледния дух ще..

публикувано на 25.12.24 в 17:05

Цветелина Цветкова: "Нищимошката" е моята коледна магия

Писателката Цветелина Цветкова ще представи първата си детска книга "Нищимошката" пред малки читатели от Видин. Срещата е тази събота, 28 декември, от 11 часа, на коледния базар в града.  "Нищимошката" я измисли моята приятелка Момо, която сега е на 15 години. Тя ми разказа за нея, когато беше на 5. Значи Нищимошката ми стои в главата от 10..

публикувано на 25.12.24 в 16:43

Майсторки с възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинско

Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат..

публикувано на 25.12.24 в 13:58
Врачански митрополит Григорий

Рождественско послание на Врачанския митрополит Григорий

Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да..

публикувано на 25.12.24 в 00:05

Във Видин пресъздадоха обичаите за Бъдни вечер

Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..

публикувано на 24.12.24 в 14:30