Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България и светът отбелязаха Часа на Земята

Стотици хора у нас подкрепиха каузата на WWF като подариха своите 60 минути на планетата

Снимка: WWF

От Мадрид до Ханой и от Хелзинки до Кейптаун светът отбеляза Часа на Земята. За 18-а поредна година WWF направи милиони хора съпричастни към каузата за опазване на околната среда. Хиляди емблематични сгради изгасиха светлините за един час между 20:30 и 21:30, за да отдадат почит към природата и да изпратят послание към бизнеса, правителствата и всички нас какво влияние могат да имат малките постъпки върху голямата планета.


Ние в България


По традиция България се включи активно в тържественото отбелязване на празника на природата. Центърът на София, както и на много други общини у нас, потъна в мрак за един час вечерта, а през деня редица светофари в столицата светеха със зелени сърца. Десетки хора се стекоха на двете благотворителни кинопрожекции на хитовата анимация „Кунг-фу панда 4“, които WWF и Cinema City организираха, за да съберат подкрепа за природата. Приходите ще бъдат дарени на WWF в помощ на работата им по спасяване на още мечета-сираци и завръщането на добре познатите Никола, Анета и Мишо у дома.


Природозащитната инициатива влезе и в домовете на много българи. Стотици хора посветиха поне един час от времето си на планетата, като приеха предизвикателството на WWF и се включиха в някоя от многобройните активности, задълбочаващи досега им с околната среда. Едни се качиха на велосипедите, други се насладиха на ново меню, подготвено изцяло от сезонни или местни продукти, трети се отдадоха на природна фотография, включиха се в доброволчески инициативи или се запознаха с научно-популярната поредица „Нашата планета“, разказана от Дейвид Атънбъроу. Благодарение на техния ентусиазъм България подари на природата близо 4000 часа, давайки пример за отговорност и любов към нашия общ дом - Земята. На 29.03. /петък/ WWF ще изтегли на случаен принцип десет от всички включили се в инициативата и те ще получат специална награда.


„С кампанията си, посветена на Часа на Земята, имаме още една важна мисия – да мотивираме и насърчим хората да опазват природата не само в рамките на този час, но и през останалото време от годината. Тъй като без ресурсите, които ни предоставя, ние няма как да водим пълноценен и качествен живот. Ние правим всичко възможно да бъдем пример в това отношение, като години наред работим за опазването на българските гори, води, диви животни и защитени територии, стремим се да спомогнем за смекчаването на последиците от климатичните промени и да вдъхновяваме младите хора у нас да правят същото“, коментира Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF.

Снимка: WWF

За WWF Часът на Земята продължава цяла година


Специалистите на WWF посвещават живота си на опазването на старите гори в България, които са дом на хиляди растителни и животински видове и от своя страна пазят водата, почвата, климата и биоразнообразието. Те си сътрудничат с институции и граждани с цел спиране на незаконните сечи и възстановяване на унищожени крайречни екосистеми. Също така залесяват подходящи терени с местни видове, устойчиви на климатични промени.


Освен в горите, експертите на WWF работят и в реките. Те са в непрестанна комуникация с местните общности по Дунав, със съмишленици, компании и правителства в стремежа си да защитят емблематични видове като изчезващите есетри, да възстановят деградирали влажни зони, да поддържат реките свободно течащи, да увеличат защитените зони и да изградят устойчивост към променящия се климат.


Природозащитниците опазват не само екосистемите, но и техните обитатели, като например кафявата мечка – най-едрия хищник у нас. Спасителният отряд на WWF реагира при сигнали и подпомага работата на институциите в опит да предотврати конфликти между мечките и хората. Ихтиолози от години проучват ценните есетрови популации в Долен Дунав – вид, който съществува от над 200 милиона години, но днес е на път да изчезне. По тяхно предложение бе създадена и единствената в България защитена територия, посветена на есетрите.


Заедно с грижата за животните, специалистите на WWF работят и за бъдещето на хората. Ключова цел на природозащитниците е декарбонизацията на енергетиката и индустрията и внедряването на иновативна, кръгова икономика без парникови емисии и отпадъци. Те помагат на градове, компании, институции и организации да намалят своя въглероден отпечатък, поставяйки си амбициозни цели, базирани на климатичната наука. WWF мечтае за справедлив преход към възобновяеми и екологично-устойчиви енергийни източници, които да трансформират икономически регионите, зависещи от въглищата, и да осигурят препитание на заетите в сектора в една модерна и технологична среда.


WWF работи активно и за въвеждане на по-добре действащо законодателство, свързано със защита на природата. Опитните експерти на организацията следят плановете и проектите, които засягат защитените територии, и предприемат действия, ако се застрашава природата в тях. Разработват становища, писма, сигнали и жалби до български и европейски институции по най-проблемните случаи със защитените територии. Един от знаковите им успехи е опазването на Национален парк „Пирин“.


И не на последно място, WWF ангажира българските младежи с проблемите на природата, като ги вдъхновява и им предоставя необходимите знания и умения, за да могат да я опазят за бъдещите поколения. Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: НОВА, БНР, БНР-Благоевград, БНР-Бургас, БНР-Варна, БНР-Видин, Българска телеграфна агенция, ClubZ.bg, DarikNews.bg, Dir.bg, Gobio.bg, Netinfocompany.bg, Ohnamama.bg, OFFNews.bg, Podtepeto.com, Vesti.bg, Vbox7.com.


Столична община е официален партньор на инициативата Часът на Земята.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 11 декември 2024 година

Отмениха  режима на вода  във всички населени места в област Монтана. Падналите валежи са покачили запасите във водоемите. Язовир "Среченска бара" покачва нивото си.  От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на  Бюджет 2025 .  Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен..

публикувано на 11.12.24 в 18:00

Епизоотичната комисия във Видин обсъди мерки за Шенген

До 17 декември Областната епизоотична комисия във Видин трябва да излезе с предложения за начините на дезинфекция на българо-румънската граница след отпадането на контрола при предстоящото пълноправно членство на страната ни в сухопътното Шенгенско пространство. Решението е взето на проведеното днес заседание на комисията, съобщиха от областната..

публикувано на 11.12.24 в 16:46

Творческа вечер по повод бележити годишнини ще се състои в Мездра

Литературен клуб "Христо Ботев"  при Народно читалище "Просвета 1925" в Мездра  организира творческа вечер за годишнини на видни български писатели:  135 години от рождението на Стоян Загорчинов;  135 години от рождението на Христо Ясенов;  130 години от рождението на Николай Хрелков;  115 години от рождението на Никола Вапцаров;  100 години от..

публикувано на 11.12.24 в 16:23
Патриарх Даниил

Патриарх Даниил е предложен за почетен гражданин на Видин

Инициативен комитет във Видин предлага Българският патриарх Даниил да бъде обявен за почетен гражданин на общината. Като Видински митрополит от началото на 2018 година той е неразривно свързан с живота в епархията, обясни отец Арахин от катедралния храм във Видин.  "Негово Светейшество нашият патриарх е достоен да бъде почетен гражданин на..

публикувано на 11.12.24 в 15:58

Двама обвиняеми получиха наказания за трафик на мигранти в Монтана

Двама обвиняеми за незаконно подпомагане на мигранти да преминават през страната в нарушение на закона в района на град Монтана са с наложени наказания „лишаване от свобода“ и глоби, съобщиха от Апелативна прокуратура - София. Престъплението е установено през август тази година на главен път Е-79 в района на Монтана.  Двамата обвиняеми в нарушение..

публикувано на 11.12.24 в 15:42
Людмил Минев, главен инженер на ВиК-Монтана

Водният режим в област Монтана е отменен

Отмениха  режима на вода  във всички населени места в  област Монтана . Падналите валежи са покачили запасите във водоемите. Язовир "Среченска бара" покачва нивото си.  Няма населено място в област Монтана на воден режим. Премахването на ограничението е от тази седмица, съобщи  инж. Людмил Минев , главен инженер на ВиК Монтана: "Има водоснабдяване..

публикувано на 11.12.24 в 15:21

Видинчанин получи 5 месеца условно за закана с убийство

Подсъдим за закана с убийство в условията на домашно насилие във Видин получи условна присъда, съобщиха от прокуратурата. Съдебното дело е приключило с наложено наказание 5 месеца „лишаване от свобода“ с 3-годишен изпитателен срок.  Случаят е от декември миналата година, а извършителят е 56-годишен видинчанин. В хода на досъдебното производство той..

публикувано на 11.12.24 в 15:11