Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финалният етап на националния конкурс "Малкият принц" ще се състои в Селановци

Снимка: Фейсбук Кметство с. Селановци

Вторият, заключителен етап на Националния конкурс за малките философи "Малкият принц" ще се проведе на 30 март, събота, в Селановци. Врачанското село организира проявата за 11 поредна година. Участниците във втория етап на съревнованието са ученици от цялата страна, които се включиха в първата част на конкурса и писаха на тема "Пустинята е хубава, защото крие някъде кладенец". Общо 80 ученици взеха участие в нея, уточнява Петя Русинова, член на Инициативния комитет за състезанието.

"За участие обаче в срещата на малките философи бяха поканени първите 15, които са получили най-висок брой точки от учениците V-VII клас. Те ще гостуват на Селановци в събота, на 30 март, за да пишат по избрана, изтеглена друга от пет предварително известни теми и ще пишат в рамките на два часа. Интересното е, че докато те пишат, тези възрастни, които са пристигнали с тях, родители, учители, директори, хора, които ги подкрепят, участват в една среща на възрастните, която е под надслов, свързан с първия етап. Този път ние ще си говорим за пустините и кладенците в живота на децата."

Програмата на конкурса в събота започва от 09:30 часа и е предвидено да продължи до 16:00 часа, като инициативите ще се проведат в училището и читалището в Селановци. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Огромна мартеница украси скалите над село Гара Лакатник.

За поредна година огромна мартеница украси скалите срещу село Гара Лакатник.  Тя беше спусната от алпинисти от Лакатник.  Инициатори на събитието са Народно читалище "Искърски пролом - 1934 ", Туристическо дружество " Репей " , Учителско настоятелство - Основно училище "Христо Ботев " , Кметство Лакатник  и Детска градина "Мики Маус "...

публикувано на 01.03.25 в 16:36

Протест блокира за кратко два пътни участъка във Видинско

Граждански протест спря за минути движението по международния път Е - 79 на кръстовището към Видин, Белоградчик и Ружинци, както и на пътя Монтана-Видин край село Тополовец.  Действията са в рамките на национален протест срещу разполагането на ветрогенератори и фотоволтаици в земеделски земи. Като организатори в социалната мрежа са обявени земеделски..

публикувано на 01.03.25 в 11:50

Нови паралелки разкриват в Лом и Монтанско

В Лом ще учат за програмист на роботи. Професията е нова и за първи път се предлага за реализация в област Монтана. В приема след VII клас за новата учебна година са предложени 45 паралелки, а след IV клас остава само една.   45 паралелки са предложени за държавен план-прием за следваща учебна година в област Монтана. 14 са профилирани и 31..

публикувано на 01.03.25 в 11:00

Ученици от Мездра рецитираха стихове за 3 март

В Основно училище  "Свети свети Кирил и Методий" в Мездра се проведе емоционална беседа , посветена на Деня на освобождението на България. Г-жа Румяна Антова , преподавател по история, води учениците от I до IV клас в "Пътешествие във времето", запознавайки ги със значението на 3 март и Руско-турската война. Събитието включваше рецитиране на..

публикувано на 01.03.25 в 09:30

Обсъждат съдбата на емблематични сгради във Враца

Старата поща във Враца се превърна в обект на разгорещен дебат, след като сградата е пред разпад. Става дума за имот, който е частна собственост. От общината във Враца уточниха, че старата поща не е паметник на културата и няма статут на такъв.  Повод да се търси мнението на градската управа стана бъдещото събаряне на зданието, което се намира в..

публикувано на 01.03.25 в 09:00

16 години Радио Видин

Генералният директор на Българското национално радио Милен Митев поздрави екипа и слушателите на Радио Видин по повод 16-ия рожден ден на медията. По думите му, в региона, който се задъхва от демографски и икономически проблеми, е особено важно да има медия, която стои по-близо до хората.  "Разрастването на националната мрежа на Националното радио..

публикувано на 01.03.25 в 08:05

Снимката на 28 февруари 2025 година

Изложба с творби на ученици от Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" е подредена в художествената галерия "Никола Петров" във Видин по повод 16-ата годишнина на Радио Видин. Представени са картини от Националния конкурс "По стъпките на Сирак Скитник", организиран съвместно от БНР и Националната художествена гимназия "Димитър Добрович"..

публикувано на 28.02.25 в 18:00