Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онлайн анкета събира мнения на потребителите за въвеждането на еврото

Снимка: Радио Видин



Приемането на еврото в България поставя редица въпроси за нашата защита като потребители от нарушения и нелоялни практики от страна на недобросъвестни търговци. До 24 април тече обществено обсъждане на законопроекта за въвеждането на единната европейска валута у нас. За да се съберат повече мнения и на гражданите, включително в частта потребителска защита, некомерсиалната онлайн платформа "Ние, потребителите" създаде кратка анонимна онлайн анкета по специфични въпроси относно обявяването на цените в периода на двойното им обозначаване. 
Разработеният от “Ние, потребителите” електронен въпросник приканва гражданите да споделят как за тях ще бъде по-лесно и удобно посочването на цените на продуктите при кампании за намаления например в периода на двойното обозначаване - в лева и в евро. Това обясни за Радио ВИДИН създателят на платформата Габриела Руменова:

"Идеята е давидим какво е мнението на потребителите, относно някои конкретни текстове, които на мен ми се струва, че могат да бъдат проблемни и текстове, които са в законопроекта за въвеждане на еврото в България. Те касаят изцяло потребителската тематика. Нека да видим хората как биха се чувствали. Три са основните въпроси - два са свързани с обозначаването на цените в периода, в който ще бъде задължително да има и двете цени - в евро и в лева. Това е период, който ще започне един месец след влизането в сила на решението за приемането ни в еврозоната и ще продължи една година, след като вече еврото ще бъде официална валута и в България."

От “Ние, потребителите” питат хората още искат ли да има изрична забрана за връщане на “смесено” ресто - в евро и в лева, през първия месец от приемането на еврото, когато все още ще е възможно да се плаща и в лева. Съгласно предвиденото в закона за еврото, в този период, дори при плащане в лева, търговците ще връщат ресто приоритетно в евро. Изключения се допускат за случаите, в които няма да имат достатъчни наличности от тази валута.

"Възможно е да се стигне до такъв казус, защото ще има период от един месец след въвеждането на еврото, в който хорта ще могат все още да плащат и в лева, не само в евро, но там е посочено, че търговецът трябва да връща рестото приоритетно в евро, но ако няма такава наличност е възможно да върне и в лева. Никъде обаче няма изрична забрана да не се връща смесено ресто. В някои магазинчета, особено по-малките, може да се стигне до случаи, в които продавачът да върне в каквито възможности има в евро, останалите в лева и за хората ще е много трудно на опашката, на крак, да сметнат дали правилно им е върнато рестото."

Анонимната онлайн анкета е активна от края на март с идеята да се събирам мнения до 20 април, тъй като 24 април е последният срок, в който гражданите ще могат да изразят становище по законопроекта, публикуван за обществено обсъждане, обясни още Руменова и добави:

"Хубаво е, че има и един отворен въпрос, който събира общи мнения, т.е. той касае възможността хората да предложат някакви свои гледища, пак от чисто потребителска защита. Наистина има интересни предложения, върху които си струва да се разсъждава. Ще ги обобщим по някакъв начин и ще ги поставим на вниманието на законодателя с идеята не да затрудняваме търговците и бизнеса, по-скоро да се осигури спокойствие на гражданите, които искат да има повече информация за правилата, които ще се случва този преход."

Законопроектът и мотивите към него са публикувани на Портала за обществени консултации на Министерския съвет, за да бъдат събрани становища и гледни точки от възможно най-много заинтересовани страни.
Разработеният от “Ние, потребителите” е-въпросник е публикуван тук: https://forms.gle/Jqs1vkrDq2R2eNgL6 .

*Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес тя е..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07

Кампания помага за лечението на млада жена от Монтана

Наталия Делионова, която е музикален педагог и майка на три деца от Монтана, се бори с тежко онкологично заболяване. Започна лечение в турска клиника, но сумата, която е необходима, е непосилна за семейството на Наталия. В Монтана се правят благотворителни инициативи за набиране на средства. За Наталия болестта започва  неочаквано, от..

публикувано на 07.02.25 в 11:50