Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В „Музикална зона“ слушаме Горан Брегович с "Оркестър за сватби и погребения" по случай деня на ромите

  Основният двигател на "Биело дугме" и автор на повечето им хитове наскоро навърши 74, но е все така младолик чаровник. Горан Брегович намести изчезналата от политическата карта Югославия в музикалния свят. 

Той е най-разпознаваемото лице на световната музикална сцена от Балканите. Музиката му има южнославянско и циганско звучене, което му печели почитатели от цял свят. Брегович заема специално място в сърцата на почитателите си в България с неговия "Оркестър за сватби и погребения", в който откриваме и гласовете на две български народни певици.

 Горан Брегович- сърцето на балканската музика… Благодарение на него и неговия "Оркестър за сватби и погребения" тази музика звучи и в респектиращи европейски зали.

 На сцената почти винаги е облечен в бял костюм, понякога с яркозелена брошка на яката на ризата. „Така обичайно се обличат диригентите на циганските оркестри. Целите в бяло - разкошни хора. Аз също искам да изглеждам като цигански барон“- казва популярният музикант и композитор.

 "Ако аз се забавлявам на сцената, и вие със сигурност ще се забавлявате" - е неговата философия за добро изкарване на музикално събитие. 

 Със сигурност и вие ще се забавлявате днес с тяхната музика- Горан Брегович и неговия „Оркестър за сватби и погребения“ изнася своята шарена балканска програма – компилация от народни ритми и оригинален звук  в Международния ден на ромите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В края на годината приключва регистрацията на кладенци

От Министерството на околната среда и водите напомниха, че до 28 ноември тази година собствениците на водовземни съоръжения за подземни води са длъжни да ги регистрират. Водовземни съоръжения за подземни води са кладенци, сондажи, герани, каптирани извори, дренажи и др. Заявленията за вписване на съоръженията се подават в съответната..

публикувано на 14.08.25 в 16:49
Оля Генова

Оля Генова: Превенцията на горските пожари е важна

Природен парк "Врачански Балкан" това лято не пострада от пожари. Благодарни сме на всички туристи и хора, които живеят в населените места около парка, каза Оля Генова- експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Територията на парка се наблюдава с изградената система за ранно оповестяване на пожари. Това са три кули, които се..

публикувано на 14.08.25 в 16:20

Колко енергия харчат умните системи

Безспорен е приносът на технологиите за развитието на различни сфери от обществото. Зад всичко това стоят физически устройства, а те консумират енергия: чипове, графични процесори и центрове за данни. Всеки път, когато питаме изкуствения интелект (ИИ) това изразходва енергия.  Прогнозите са, че само до 2026 година световната индустрия за ИИ ще..

публикувано на 14.08.25 в 15:40

Георги Георгиев от Коста Перчево - за каучуковия завод в Кула и застраховането

Днес в "Думата имат старейшините" ви срещаме с Георги Георгиев от кулското село Коста Перчево. Той е кмет на населеното място от 2005 година, преди това е работил в каучуковия завод в Кула като окачествител, определял е качеството на продуктите. Бил е зает и в сферата на застраховането. Неговият баща, дядо и прадядо са сърби, строители по..

публикувано на 14.08.25 в 15:00

Професионалната гимназия във Вълчедръм има нов STEM център

Два модерни STEM кабинета ще посрещнат учениците от Професионална гимназия „Димитър Маринов“ във Вълчедръм през новата учебна 2025-2026 година. За изграждането им в училището са извършени ремонтни дейности, допринасящи за нова, модерна и достъпна архитектурно-образователна среда, обясни Петя Славкова , директор на учебното заведение:..

публикувано на 14.08.25 в 13:00

Легендата за Орфей и Евридика ще оживее в Магурата

Легендата за Орфей и Евридика и тяхната голяма любов ще оживее в пещерата Магура край Белоградчик. Ще я разкаже Академия "Орфика", която за трета поредна година избра пещерата за сцена на своя интерактивен спектакъл "Възкресението на Евридика". Събитието е част от фестивала "Тракийски мистерии", който се провежда за пета поредна година. Каква е..

публикувано на 14.08.25 в 11:15

В "Музикална зона" на 14 август 2025 слушаме Камий Сен-Санс

Той е френски композитор, органист, преподавател и диригент. Притежавайки енциклопедична култура, твори в почти всички музикални жанрове - опера, симфония, симфонична поема, концерт, камерна и сакрална музика. Написва редица литературно-теоретични трудове. Запален пътешественик, писател, математик и филолог. Слушаме откъси от фантазията за оркестър..

публикувано на 14.08.25 в 09:00