Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Иновации в действие" в час по история в езиковата гимназия във Видин (снимки+видео)

3
Снимка: Радио Видин

Нови методи на преподаване представиха в Гимназията с преподаване на чужди езици „Йордан Радичков“ във Видин, която е включена в националната програма „Иновации в действие“. Преподаватели и ученици от три училища, с които си партнират - Иновативно училище „Васил Левски“ от град Ардино и училищата от село Драгоево, община Велики Преслав и Нова махала, община Батак, посетиха някои от учебните  часове в гимназията. 


Уроците по история и цивилизация започнаха от кабинетите, но продължиха извън класните стаи и училището. Мисията на историята е в борбата с времето и забравата, каза преподавателят по история и цивилизация в ГПЧЕ „Йордан Радичков“ Валентина Александрова.


„За пореден път със съдействието на национални програми  на Министерството на образованието и имаме възможност да бъдем домакини и най-вече да покажем стила на 21-ви век на преподаване, на образование, на развитие на умения с нашите ученици, точно както го изисква обществото на технологиите. В нашата идея на иновативни методи на преподаване стои и една от най-актуалните ни теми, която върви в съвременния свят, 100% лежаща върху гражданско образование, което е неизменна част от общото ни образование в училище, но най-вече чрез история. Виждаме колко е сложно да се говори за история на полюсите, т.е. тези моменти от историята, които по-скоро ни разделят, отколкото обединяват и колко е трудно дори в съвременното общество, говорейки за памет и паметници, обществото да спре със своето разделение. С нашата смелост  и с помощта на националните програми на Министерството на образованието и науката, които акцентират върху традициите, бойната слава и историята на българската армия, имаме допирни точки до тези поляризиращи моменти от историята, които бихме могли да включим, да използваме градската ни среда и още веднъж чрез тази градска среда не само да образоваме учениците, но най-важното е да изграждаме отношение към миналото.То да не стои застинало. Цялата идея на обучението по история е ние хората, които сме съвремието по тези земи и ходим около паметта на хората, на които дължим най-големите ни ценности днес  - свободата и правото на избор, как да не позволим времето да ги погълне и да потънат в забравата. Мисията на историята е в борбата с времето и забравата – памет, паметници, забрава и минало.“


За да се подготвят, ученици са събирали информация за историческите паметници в града.


„Работата ни в групи от различни випуски е много важна в нашето обучение, така че първата част в идеята „Памет и паметници“ е да покажем как разхождайки се всеки ден в нашата градска среда, не гледаме на нея като отворен учебник по история. Как занемарявайки някои паметниците, даже гражданите вече не обръщат внимание, дори не си задават въпрос за новопоявилите се паметници защо са в града, кои са тези личности." 


Петър Георгиев участва в проучване на паметника на Скърбящия воин, а Теодора Тодорова разказа за лейтенант Кирил Минков.


„Първо в училище направихме презентация. Представихме я пред класа. Прочетох доста информация, прегледах доста снимки... Беше интересно да науча за човек от Видин, за когото много хора не знаят.“


Пред паметника на площад „Бдинци“ Сдружение за съхраняване на националните традиции „Бдинци“ –гр. Видин представи възстановка на събития от участието на Трети пехотен бдински полк в Първата световна война.


Преподаватели по история и цивилизация в Нова махала и Драгоево казаха, че също ще приложат в училище подхода на преподаване във Видин.


„Очарован съм от града и училището. Уроците са много интересни... Видяхме много интересни идеи, които ще използваме и в обучението на нашите деца.“


Националната програма "Иновации в действие" е възможност за обмяна на идеи, каза директорът на ГПЧЕ "Йордан Радичков" Боянка Никова.


„Хубавото на тази национална програма е, че е много полезна точно с обмяната на идеи. Всяко едно училище представя своите най-добри практики и иновативни дейности в обучението, които прилага. Това е най-полезното, че ние можем да черпим идеи едни от други, посещавайки, както ние сега сме домакини, след това училището от Ардино ще бъде домакин на такава среща, където ще представят своята работа по различните учебни предмети и своята иновация.“


Видео: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=228823320296512




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нинко Кирилов: Срещите ми във Видин са с приятели и читатели

На 8 май е премиерата във Видин на седмата книга на писателят Нинко Кирилов . Стихосбирката "Портокал" излезе миналата година и е посрещната много позитивно от критиката. Роденият и израснал във Видин Нинко Кирилов приема с охота определението за книгата като "Вселюбовна поема", наречена така от Антония Апостолова. С Нико Кирилов..

публикувано на 03.05.24 в 17:33

Приказката на "Малката пекарна": Две години по-сладка

Преди близо 2 години  в едно не голямо видинско село отвори врати една никак не голяма пекарна. А зад щандовете, приютили всякакви благоуханни печива, ни посрещна една никак не голяма пекарка. Това е Криси Иванова . Смело момиче, на безсрамно крехка възраст, поело върху плещите си смелите си мечти и големите си очаквания. Днес, почти 2 години,..

публикувано на 03.05.24 в 12:10

Катя Апостолова, учител от Монтанско - за образователната система преди и сега

В "Думата имат старейшините" ви срещаме с Катя Апостолова, която е работила като учител в Монтанско. Тя е преподавала по български език и литература, музика и руски език, завършила е Великотърновския университет, впоследствие и Шуменския университет. Родена е в Провадия, но още през през 1979 година се мести в Монтана, откъдето е нейният съпруг...

публикувано на 02.05.24 в 16:50

Доволни ли са колоездачите от новата велоалея във Видин

С дългоочакваното отваряне на ремонтираното платно на видинския булевард "Панония" колоездачите в града вече могат да ползват нова велоалея. За да бъде защитена от недобросъвестни шофьори, спиращи автомобилите си върху зоната, тя е маркирана със знаци, изградена е дори вертикална преграда с колчета. Подобни места за хората, обичащи да се..

публикувано на 02.05.24 в 15:55

В "Музикална зона" на Велики четвъртък слушаме произведения от разнообразни автори

Седмицата на Христовото страдание, както и последващото Възкресение са вдъхновение за редица композитори. Преди да чуем музиката, инспирирана от евангелската история обръщаме поглед към класическия композитор и виртуозен виолончелист  Луиджи Бокерини . Следват  Жан Батист Люли  и  Te Deum ,  Йохан Себастиан Бах  -  Air ,  Йозеф Хайдн  с  ораторията..

публикувано на 02.05.24 в 09:00

Видинският художник Петър Дарковски показва свои творби във Великденска изложба в Орешак

Видинският художник Петър Дарковски участва със свои творби във Великденска изложба на Плевенското дружество на художниците, подредена в една от залите на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак. Макар че живее и работи във Видин, Петър Дарковски е част от творческата организация на художниците в Плевен. За..

публикувано на 01.05.24 в 16:26
Археологът Ваня Ставрева изнася беседа пред посетители на Исторически музей

Археолог: Промените в праисторията са свързани с промени в труда

Намираме повод в  Международен ден на труда -1 май, за да се върнем към самото начало на тази основна човешка дейност и да разберем как се е променяла и какъв е приносът ѝ за човечеството. Тръгваме от онова далечно минало, за което няма никакви писмени данни, а според някои хипотези по това време трудът бил чисто женска дейност. Това каза археологът..

публикувано на 01.05.24 в 15:00