Нови методи на преподаване представиха в Гимназията с преподаване на чужди езици „Йордан Радичков“ във Видин, която е включена в националната програма „Иновации в действие“. Преподаватели и ученици от три училища, с които си партнират - Иновативно училище „Васил Левски“ от град Ардино и училищата от село Драгоево, община Велики Преслав и Нова махала, община Батак, посетиха някои от учебните часове в гимназията.
Уроците по история и цивилизация започнаха от кабинетите, но продължиха извън класните стаи и училището. Мисията на историята е в борбата с времето и забравата, каза преподавателят по история и цивилизация в ГПЧЕ „Йордан Радичков“ Валентина Александрова.
„За пореден път със съдействието на национални програми на Министерството на образованието и имаме възможност да бъдем домакини и най-вече да покажем стила на 21-ви век на преподаване, на образование, на развитие на умения с нашите ученици, точно както го изисква обществото на технологиите. В нашата идея на иновативни методи на преподаване стои и една от най-актуалните ни теми, която върви в съвременния свят, 100% лежаща върху гражданско образование, което е неизменна част от общото ни образование в училище, но най-вече чрез история. Виждаме колко е сложно да се говори за история на полюсите, т.е. тези моменти от историята, които по-скоро ни разделят, отколкото обединяват и колко е трудно дори в съвременното общество, говорейки за памет и паметници, обществото да спре със своето разделение. С нашата смелост и с помощта на националните програми на Министерството на образованието и науката, които акцентират върху традициите, бойната слава и историята на българската армия, имаме допирни точки до тези поляризиращи моменти от историята, които бихме могли да включим, да използваме градската ни среда и още веднъж чрез тази градска среда не само да образоваме учениците, но най-важното е да изграждаме отношение към миналото.То да не стои застинало. Цялата идея на обучението по история е ние хората, които сме съвремието по тези земи и ходим около паметта на хората, на които дължим най-големите ни ценности днес - свободата и правото на избор, как да не позволим времето да ги погълне и да потънат в забравата. Мисията на историята е в борбата с времето и забравата – памет, паметници, забрава и минало.“
За да се подготвят, ученици са събирали информация за историческите паметници в града.
„Работата ни в групи от различни випуски е много важна в нашето обучение, така че първата част в идеята „Памет и паметници“ е да покажем как разхождайки се всеки ден в нашата градска среда, не гледаме на нея като отворен учебник по история. Как занемарявайки някои паметниците, даже гражданите вече не обръщат внимание, дори не си задават въпрос за новопоявилите се паметници защо са в града, кои са тези личности."
Петър Георгиев участва в проучване на паметника на Скърбящия воин, а Теодора Тодорова разказа за лейтенант Кирил Минков.
„Първо в училище направихме презентация. Представихме я пред класа. Прочетох доста информация, прегледах доста снимки... Беше интересно да науча за човек от Видин, за когото много хора не знаят.“
Пред паметника на площад „Бдинци“ Сдружение за съхраняване на националните традиции „Бдинци“ –гр. Видин представи възстановка на събития от участието на Трети пехотен бдински полк в Първата световна война.
Преподаватели по история и цивилизация в Нова махала и Драгоево казаха, че също ще приложат в училище подхода на преподаване във Видин.
„Очарован съм от града и училището. Уроците са много интересни... Видяхме много интересни идеи, които ще използваме и в обучението на нашите деца.“
Националната програма "Иновации в действие" е възможност за обмяна на идеи, каза директорът на ГПЧЕ "Йордан Радичков" Боянка Никова.
„Хубавото на тази национална програма е, че е много полезна точно с обмяната на идеи. Всяко едно училище представя своите най-добри практики и иновативни дейности в обучението, които прилага. Това е най-полезното, че ние можем да черпим идеи едни от други, посещавайки, както ние сега сме домакини, след това училището от Ардино ще бъде домакин на такава среща, където ще представят своята работа по различните учебни предмети и своята иновация.“
Видео: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=228823320296512
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..