Нови методи на преподаване представиха в Гимназията с преподаване на чужди езици „Йордан Радичков“ във Видин, която е включена в националната програма „Иновации в действие“. Преподаватели и ученици от три училища, с които си партнират - Иновативно училище „Васил Левски“ от град Ардино и училищата от село Драгоево, община Велики Преслав и Нова махала, община Батак, посетиха някои от учебните часове в гимназията.
Уроците по история и цивилизация започнаха от кабинетите, но продължиха извън класните стаи и училището. Мисията на историята е в борбата с времето и забравата, каза преподавателят по история и цивилизация в ГПЧЕ „Йордан Радичков“ Валентина Александрова.
„За пореден път със съдействието на национални програми на Министерството на образованието и имаме възможност да бъдем домакини и най-вече да покажем стила на 21-ви век на преподаване, на образование, на развитие на умения с нашите ученици, точно както го изисква обществото на технологиите. В нашата идея на иновативни методи на преподаване стои и една от най-актуалните ни теми, която върви в съвременния свят, 100% лежаща върху гражданско образование, което е неизменна част от общото ни образование в училище, но най-вече чрез история. Виждаме колко е сложно да се говори за история на полюсите, т.е. тези моменти от историята, които по-скоро ни разделят, отколкото обединяват и колко е трудно дори в съвременното общество, говорейки за памет и паметници, обществото да спре със своето разделение. С нашата смелост и с помощта на националните програми на Министерството на образованието и науката, които акцентират върху традициите, бойната слава и историята на българската армия, имаме допирни точки до тези поляризиращи моменти от историята, които бихме могли да включим, да използваме градската ни среда и още веднъж чрез тази градска среда не само да образоваме учениците, но най-важното е да изграждаме отношение към миналото.То да не стои застинало. Цялата идея на обучението по история е ние хората, които сме съвремието по тези земи и ходим около паметта на хората, на които дължим най-големите ни ценности днес - свободата и правото на избор, как да не позволим времето да ги погълне и да потънат в забравата. Мисията на историята е в борбата с времето и забравата – памет, паметници, забрава и минало.“
За да се подготвят, ученици са събирали информация за историческите паметници в града.
„Работата ни в групи от различни випуски е много важна в нашето обучение, така че първата част в идеята „Памет и паметници“ е да покажем как разхождайки се всеки ден в нашата градска среда, не гледаме на нея като отворен учебник по история. Как занемарявайки някои паметниците, даже гражданите вече не обръщат внимание, дори не си задават въпрос за новопоявилите се паметници защо са в града, кои са тези личности."
Петър Георгиев участва в проучване на паметника на Скърбящия воин, а Теодора Тодорова разказа за лейтенант Кирил Минков.
„Първо в училище направихме презентация. Представихме я пред класа. Прочетох доста информация, прегледах доста снимки... Беше интересно да науча за човек от Видин, за когото много хора не знаят.“
Пред паметника на площад „Бдинци“ Сдружение за съхраняване на националните традиции „Бдинци“ –гр. Видин представи възстановка на събития от участието на Трети пехотен бдински полк в Първата световна война.
Преподаватели по история и цивилизация в Нова махала и Драгоево казаха, че също ще приложат в училище подхода на преподаване във Видин.
„Очарован съм от града и училището. Уроците са много интересни... Видяхме много интересни идеи, които ще използваме и в обучението на нашите деца.“
Националната програма "Иновации в действие" е възможност за обмяна на идеи, каза директорът на ГПЧЕ "Йордан Радичков" Боянка Никова.
„Хубавото на тази национална програма е, че е много полезна точно с обмяната на идеи. Всяко едно училище представя своите най-добри практики и иновативни дейности в обучението, които прилага. Това е най-полезното, че ние можем да черпим идеи едни от други, посещавайки, както ние сега сме домакини, след това училището от Ардино ще бъде домакин на такава среща, където ще представят своята работа по различните учебни предмети и своята иновация.“
Видео: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=228823320296512
Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..
Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..
Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство. Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..
Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..
С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..