Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За и против проверката на уменията на по-възрастните шофьори

Снимка: Радио ВИДИН

Трябва ли да се проверяват уменията на по-възрастните шофьори? Този въпрос бе поставен в Европейската комисия с приемането на правила за обучение на водачите. Според тях не се предвижда да има проверка на уменията на шофьорите, навършили 70-годишна възраст, но всяка страна има право сама да реши дали да въведе такова изискване. Според автоинструктора от Враца Красимир Начев, след като един водач е здрав не трябва да бъде подлаган на каквито и да е други проверки, свързани с шофьорските му умения: 

"След като човек се чувства здравословно здрав, има все пак лекарска комисия, която оценява двигателно-опорния апарат, зрението, слуха и след като водачът е здрав, защо трябва да му се отнемат и да се ограничават правата като шофьор? Мисля, че това ще бъде крайно непочтено и несправедливо спрямо хората, които са здрави... Младите са по-агресивни, мислят, че животът е безкраен. Докато възрастният човек е препатил, видял е много и е по-внимателен... След като му дадат документ, че той е здрав и читав да управлява автомобил, аз не виждам каква е причината да му бъде забранено. Тук в момента имам двама, трима колеги, които са на 78-80 години и си работят, и виждат, и чуват, и са прекрасни. Да се радваме на такива хора..." 

Експертът от Европейския център за транспортни политики Диана Русинова определи като притеснително, че не се предвижда проверка на уменията на водачите над 70-годишна възраст. Като много съществена разлика, която повечето по-възрастни шофьори изобщо не знаят, тя посочи това, че след 1999 г. пешеходецът вече е с предимство и на двата вида пешеходни пътеки:

"... До 99-та година на двата типа пешеходни пътеки предимството е било различно. На "зебрата" винаги пешеходецът е бил с предимство. Докато на малката пешеходна пътека, както е по светофарите, по-скоро пешеходецът там не е с предимство, сега и на двете пешеходни пътеки пешеходецът е винаги с предимство... Правилата за движение по пътищата, за организация се променят във времето..." 

Въпросът за това трябва ли да има проверка на уменията на по-възрастните шофьори раздели мнението на видинчани:

"За по-възрастните не, защото те имат опит и могат да карат. Въпросът е само за зрението и рефлексите, това трябва да се проверява друго не... Може би за любителите да, но за професионалисти не. Аз съм бил автобусен шофьор 28 години, Сега наскоро навърших 71 години. Обиколил съм и Европа, и Америка. Тираджии, дето обикалят Европа, ти ще го караш да кормува и да паркира... Сега с възрастта различно шофира, има мои набори, говоря откровено, трудно карат из града... Трябва да се преминава опреснителен курс над определена възраст. Той създава предпоставки за ПТП, абсолютно би трябвало, въпреки че аз отивам на тази възраст, 65 години... Значи опитът си е опит, няма как това да се забрави, все едно да забравиш да караш колело." 

Да направим и едно уточнение - у нас всеки водач без значение от възрастта, при подновяване на шофьорската книжка задължително трябва да представи карта за физическа годност. Уменията на по-възрастните водачи към този момент не се проверяват. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли решение проблемът с безводието

Хидротехническият факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия организира днес среща-дискусия, посветена на течовете във водоснабдителните системи , на тяхното откриване, оценка, намаляване и техники и методи на отстраняване. Факултетът ежемесечно провежда срещи, свързани с проблемите на водата, каза доц. Венци Божков- заместник..

публикувано на 27.11.25 в 16:42
Боклук - илюстративна снимка

Как работи моделът "плащаш, колкото изхвърляш"

От 1 януари 2026 г. в България трябва да започне въвеждането на модела "замърсителят плаща". Принципът стимулира по-малко генериране на отпадъци и повече разделно събиране. В момента плащаме на база данъчната оценка на имота, което прави системата несправедлива и необоснована.  "Има различни варианти за пресмятането спрямо вида жилище,..

публикувано на 27.11.25 в 15:45

Кога ще заработи Социалният план за климата

България в момента е в процес на финализиране на Социалния план за климата. Страната ни ще внесе в Европейската комисия  втори вариант на социалния план за климата, това стана ясно след среща с експерти на FFW-България и Хабитат България, която е част от проект "BioJust". Проектът експериментира с евентуално приложение на общинско ниво с частични..

публикувано на 27.11.25 в 14:53

Мотористи закриват сезона с импровизирана среща във Видин

На 29 ноември, събота, във Видин ще се проведе мотосреща на открито. Организатор на инициативата е Георги Георгиев , представител на "Bulgarian Adventure Group" /BAG/ - мото група за любители на приключенията на две колела. Идеята е непретенциозна - да се съберат всички фенове на мотори, независимо от това дали са "свободни ездачи" или членуват в..

публикувано на 27.11.25 в 14:00

Болницата в Лом очаква своите нови библиотечни пространства

Над 250 книги ще бъдат дарени на МБАЛ "Свети Николай Чудотворец" в Лом утре, 28 ноември. Акцията се реализира благодарение на Зорница Михайлова от Монтана, която е създател на инициативата "Библиотерапия!". Инициативата започва в родния ѝ град с дарение в болница „Сити клиник“, като тогава тя не е предполагала, че кампанията ще се разрасне,..

публикувано на 27.11.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 27 ноември 2025 слушаме ZZ Ward

Понякога я наричат "момичето с шапката". Истинското и име е Жужана Ева Уорд. Вестник "Ню Йорк Таймс" пише за нея: "Енергията и напомня на Тина Търнър, стилът и - на Арета Франклин, а душата и - на Ета Джеймс". Закърмена от детинство с ритъм енд блус, продължава линията и до днес, като добавя звученето на поп, рок, кънтри и соул. Харизматична млада..

публикувано на 27.11.25 в 09:00

Забрана за паркиране предизвика недоволство във Видин

Жители на Видин не са съгласни с новото ограничение за паркиране на улица "Христо Ботев“ в града. В рамките само на един ден  над 300 души са се подписали с искане мярката да отпадне, а още подписи на недоволни продължават да се събират. Става дума за участъка между улиците "Широка“ и "Гео Милев“, където живеещите твърдят, че нямат къде да..

публикувано на 26.11.25 в 15:20