Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

4
Снимка: Радио ВИДИН

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани. Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р Николай Георгиев. Проверката беше съвместна с Гранична полиция. 

"Целта на акцията беше да направим профилактика и да проверим дали на територията на горната част на река Дунав има кърмаци, които са за улов на есетрови риби- те са с абсолютна забрана, за съжаление обаче има такива недобросъвестни рибари, които си позволяват да пускат такива кърмаци и да ги ловят...  Преди месец направихме акция в средното и долното течение на река Дунав със звеното от Русе... Благодаря на колегите от трите звена, както и на Гранична полиция, които ни подкрепиха с катер и с жива сила...  При Козлодуй извадихме 12 лави кърмаци, при Видин и Лом са извадени три лави кърмаци, има извадени и немаркирани мрежи... Има намерени и въдици на  за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани от неизвестен извършител, който най-вероятно е напуснал мястото..."

Иззетите уреди се прибират в териториалните звена на агенцията и след това се унищожават. Трудно се установявт бракониерите на есетрови риби, а след време те отново се връщат на същите места, посочи Николай Георгиев:

"Те са доста изобретателни, обикновено това го правят в тъмната част на денонощието, въпреки че ние сме добре екипирани, имаме техника за нощно виждане, високопроходими автомобили, патрулни лодки и катери. Често се налага да влизаме на местата, които сме наблюдавали и знаем че има забранени уреди за улов на есетрови риби, както и днес- наложи да влезем и да ги отстраним... Практиката показва, че след две-три седмици на същите места се появяват същите забранени уреди". 

 От 15 април е в сила забраната за улов на пролетно- лятно размножаващите се риби. Контролът по време на периода на забраната ще е засилен, ще се извършват ежедневни проверки, каза още Николай Георгиев:

"Българинът трябва да придобие тази култура, че когато е забраната за улов на риба, не бива да се злоупотребява, защото рибният ресурс е изключителна държавна собственост... Санкциите са сериозни- за физически лица са 1000 и 2000 лева, а за юридически- между 2000 и 4000 лева- не си заслужава..."
 
В акцията на ИАРА участваха екипи от звената от Враца, Видин и Монтана и катер на Гранична полиция". Акцията е успешна, каза Ростислав Василев- началник сектор "Рибарство и контрол"- Монтана към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА).

"Проведохме акцията от Козлодуй до Ново село... Тепърва ще се установява точния метраж на средствата, които са забранени, има установени и немаркирани хрилни мрежи, те са конфискувани, и въдици без лицето, което извършва риболов- или лицето няма билет, или въдиците са хвърлени за улов на шаран, който в момента е забранен... Акцията беше ориентирана за незаконни уреди тип кърмак, с който се лови моруна... Регулярно извършваме такива проверки, и трите звена отговарят за контрола на рибния ресурс в река Дунав и постоянно откриваме забранени уреди... Преди три години заловихме лице, санкцията беше доста висока, конфискувахме лодката, уредите... Проверките ще бъдат засилени, ще обърнем внимание и на стопанския риболов, идеята е да се спазват правилата по време на забраната..."

Контролът ще продължи и във вътрешните водоеми. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39