Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои 15-ият преглед на ученическите духови оркестри и мажоретни състави във Вършец

Снимка: Радио ВИДИН Архив

На 11-и и 12-и май Вършец ще бъде домакин на традиционния преглед на ученическите духови оркестри и мажоретни състави, като участниците ще бъдат от цялата страна – съобщи кметът на общината Иван Лазаров. 


"Готови сме, празнично ни е. Да не забравяме, че духовата музика е част от традициите и фолклора на Северозапада. Надяваме се и времето да е с нас и да се получи истински празник."


Прегледът е възстановен през 2010 г. след близо 20-годишно прекъсване по инициатива на маестро Димитър Пеев и ръководството на Община Вършец. Първите цели, поставени от организаторите, са да бъдат възвърнати, съхранени и развити традициите на духовите оркестри и запазването на звученето и музицирането.


През 2017 г., след кончината на маестрото, прегледът е преименуван на негово име.


Целта на инициативата е популяризиране и творческа изява на ученици, занимаващи се с музикално и танцово изкуство, приобщаване на младото поколение към българската култура и стимулиране извънкласната дейност на училищата.


Националният преглед на ученическите духови оркестри и мажоретни състави е без състезателен характер. Право на участие имат всички ученици от І до ХІІ клас, без разделение по възрастови групи.

В тазгодишния преглед участие ще вземат :

1.Духов оркестър ДЕФИЛИР и Мажоретен състав при СУ Иван Вазов гр. Вършец

2.Духов оркестър и мажоретен състав при СУ “Иван Вазов “-гр. Плевен,

3.Децата на Априлци- духов оркестър при НЧ“Светлина-1894“ гр. Априлци

4.Младежки духов оркестър при Първа английска езикова гимназия и читалище „Д-р Петър Берон- 1925

5. Духов оркестър Джуниър бенд при СУ Емилян Станев гр. Велико Търново

6.Детски духов оркестър „Берковица“ при НЧ “Ив. Вазов -1872“ гр. Берковица

7.Клуб „Мажоретки“ при ЦПЛР- гр. Белоградчик

 

ПРОГРАМА:

11 МАЙ (СЪБОТА)

16.30 ч. - Дефиле на участниците в прегледа от парк „Св. Мина“ /по алеята с чинарите/ до НЧ „Христо Ботев - 1900”

17.00 ч. - Откриване на прегледа и представяне на участниците, концертна част

Място: Естрадата пред НЧ „Христо Ботев – 1900“

12 МАЙ (НЕДЕЛЯ)

10.30 ч. - Дефиле на участниците в прегледа от парк „Св. Мина“ /по алеята с чинарите/ до НЧ „Христо Ботев - 1900”

10.50 ч. - Концертна програма

13.00 ч. - Награждаване на участниците и закриване на прегледа

Място: Естрадата пред НЧ „Христо Ботев – 1900“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обявиха носителите на званието "Почетен гражданин на Видин"

На тържествена сесия на Общинския съвет във Видин, по повод Димитровден, бе връчено званието "почетен гражданин" на миналогодишните удостоени. През 2024 година, 26 октомври бе изборен ден и затова днес двамата носители на званието "почетен гражданин на Видин" бяха обявени от председателя на Общинския съвет Светослав Славчев: "С решение №203 от 25..

публикувано на 26.10.25 в 14:45
Снимката е илюстративна

Задържаха наркопласьор от Лом

46-годишен наркопласьор от Лом задържаха служители на полицията. Той е арестуван в районна на ЖП гарата.  След получен сигнал за лице, което държи наркотици с цел разпространение в Районно управление Лом е сформирана оперативна група. Вчера около 16.00 часа в районна на ЖП гарата в Лом е установен и задържан 46-годишен жител от града, съобщават от..

публикувано на 26.10.25 в 14:35

С празнично шествие продължиха проявите за Димитровден във Видин

С тържествена церемония на централния площад "Бдинци" във Видин бе посрещнато празничното шествие по повод Димитровден - духовен празник на града.  Бяха издигнати знамената на Община Видин и Република България, а тържествено слово произнесе кметът на Община Видин Цветан Ценков. "Видин е древен и вечен. Той идва от хилядолетията, живее в..

публикувано на 26.10.25 в 13:43

Катастрофа ограничи движението между Враца и Ботевград

Временно се ограничава движението по път I-1 Враца -  Ботевград при разклона за Скравена при км 192 поради ПТП. Пътуващите от Враца посока София изчакват на място. Пътуващите от София за Враца ползват маршрут: Скравена - Новачене - Враца, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура".

публикувано на 26.10.25 в 13:26

В Мездра организират викторина в помощ на Центъра за обществена подкрепа

В навечерието на Деня на народните будители - 1 ноември, Неправителствената организация БУМ /Будни, Устремени Мездренчани/ оганизира за малки и големи  припомняне на  важни моменти от нашата история със забавна викторина. Тази година #БуденКуиз на БУМ е с кауза и ще има символична сума за участие.  Събраните средства ще бъдат дарени на..

публикувано на 26.10.25 в 10:17

Челопек е домакин на фестивал на книгата, добрините и традициите

Ученици от Враца и градове в страната, преподаватели, общественици и приятели на книгата се включиха във второто издание на Фестивала на книгата, добрините и традициите в село Челопек, който обединява любовта към знанието, българските традиции и човешката доброта. Събитието откри кметът Калин Каменов, който приветства участниците и гостите с думите:..

публикувано на 26.10.25 в 10:11

На Димитровден видинчани се помолиха за здраве и благоденствие

С тържествена Света литургия, отслужена от Негово Високопреосвещенство видински митрополит Пахомий, в катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин започнаха празничните прояви по случай Димитровден, духовен празник на града празник.  Видинчани се помолиха за здраве, мир и благоденствие: "Помолих се за здраве и по-хубави времена. Да има..

публикувано на 26.10.25 в 09:52