Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Андрей Вълчев: Офталмологията за мен е най-хубавата специалност

2
Снимка: радио Видин

В предаването "Калейдоскоп" днес ще надникнем в света на доктор Андрей Вълчев,  млад и ерудиран лекар по очни болести. Той наскоро се премести в крайдунавския град и започна работа във видинска болница. 
Вместо да продължи да работи в престижна очна клиника в София, той решава да дойде да работи във Видин. Разбира се, първата причина, която го кара да е избере нашия град  е поканата от страна на очния лекар д-р Милчев, а втората причина е, че неговата съпруга е родом от Видин. Има и трета причина - Видин е уютен и красив  град, привличащ със своето спокойствие  и възможности за добър живот. Освен това д-р Вълчев  харесва и хората тук, които са в повечето случаи много директни и искрени във взаимоотношенията си и думите си. 
Д-р Андрей Вълчев е потомствен лекар, роден и израснал в София. Днес развива своята очна практика във видинското очно отделение. Работата му харесва, правенето на операции му носи тръпка и удовлетворение, харесва му да поема рискове.  Той е роден през 1993 година в София. Семейството му е свързано по различни начини с медицината, баща му работи като общопрактикуващ лекар, майка му е завършила химия.  Като ученик има интерес към точните науки, към прецизните неща, към чертането и архитектурата. Средното си образование получава в  Техникума по строителство и архитектура в София. Предметите в техникума му харесват, учи с удоволствие, проявява се като отличен ученик  и в края на 12. клас е отличник на випуска.  Известно време се колебае, медицината надделява и то поради факта, че Андрей има желание да има по-голям досег и контакт  с хората и да им бъде в помощ. След двегодишна упорита подготовка по химия и биология, е приет за студент в Медицински университет София, специалност "Медицина". 
Очакванията на Андрей са за много четене, но се оказва, че трябва да се чете още много повече от очакваното. Първите три години са пред клинични, чете се изключително много. Преподавателите, които му преподават различни дисциплини, въздействат на студентите със своята ерудираност, възпитание, елегантно облекло и поведение. Това е част от професията и това оказва влияние на всеки студент, споделя д-р Вълчев. 
След шест години и половина следване медицина, и след пет тежки държавни  изпита, продължава с 4,5 години специализация по очни болести. 
Доктор  Вълчев харесва своята професия и споделя: "Офталмологията за мен е най-хубавата специалност и до момента продължавам да се убеждавам в това. Тя е съвкупност от доста теория, доста практика. При нея има консервативно лечение, има хирургично лечение, има лазерно лечение, с инжекции, тоест има много голямо разнообразие и в патологията, и в лечението."

В свободното си време обича да чете книги, интересува се от психология. 

Привлича го животът сред природата, животът на село. 


СЪВЕТИ ЗА ПРЕДПАЗВАНЕ НА ОЧИТЕ 
"1. По-младите и активни мъже трябва да работят със защитни очила, когато работят с режещи инструменти и когато удрят метал върху метал, защото тогава хвърчат метални частици, които се забиват на различна дълбочина в очните тъкани. Това е сравнително безобидно, но сме наблюдавали много тежки усложнения, от такива чужди тела, 
2. Бих препоръчал всички да носят слънчеви очила със защита от УВЕ лъчите, тоест очила от реномирани оптики. Защото тези УВЕ лъчи попадат на различна дълбочина в очните тъкани, най-вече в очното дъно, в макулата и с годините създават проблеми в макулата. 
3. Да посещават очен лекар винаги, когато имат някакви смущения в зрението, 
4. Окото е направено за гледане и не се уврежда от това да гледа, било то телевизор, компютър, телефон , книга. Използването на окото може да доведе до умора, но не и до трайна увреда. 
5. Използвайте очила за екрани, блокери на синята светлина. Доказано е, че имат ефект да блокират сините или близки до ултравиолетовите  лъчи  от електромагнитния спектър, които се излъчват от тези екрани. Хора без диоптър, които работят на компютър, биха могли да си направят очила за работа с компютър. "

ХИРУРГИЧЕСКОТО ЛЕЧЕНИЕ 
"Хирургическото лечение дава голямо удовлетворение, но в същото време крие и големи рискове, тоест в края на деня може ти да си героят, но понякога може да стъпиш и накриво. Така че има определени рискове, но все пак някой трябва да върши и тази работа. "

Повече - в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Ново село откриха Център за превенция към местна комисия

Център за превенция и консултации е създаден към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН) в община Ново село. Осигурява специализирана консултативно терапевтична работа с деца и юноши, чието поведение се определя като негативистично и предизвикателно и води да затруднения в социалното и..

публикувано на 06.09.24 в 19:12

"Бягай с усмивка" стартира за четвърти път

Във Врачанския Балкан за четвърта поредна година ще се проведе благотворителното състезание "Бягай с усмивка". Всички събрани приходи ще бъдат преведени на Асоциация "Лицеви аномалии", която обединява родители и специалисти в една цел - да се осигури най-доброто лечение и подкрепа на засегнатите деца. Състезанието ще е на 7 септември. Стартът ще..

публикувано на 06.09.24 в 18:22

За празника на Чипровци връчиха почетно звание

Известеният онколог  проф. д-р Иван Гаврилов стана почетен гражданин на Чипровци . В книгата на общинския съвет професорът написа: За Отечеството с вяра ! В деня на Съединението 6 септември е празникът на Чипровци. На входа на града бе открит бюст-паметник на Васил Левски, дарен от проф. Гаврилов Проф. д-р Иван Гаврилов стана почетен гражданин на..

публикувано на 06.09.24 в 17:26

За съдбата на Скърбящия воин, пред който във Видин се прекланят в Деня на Съединението

В Деня на Съединението във Видин отдават почит пред Паметник на скърбящия воин. Посветен е на загиналите в Сръбско-българската война. За монумента, английският журналист Берлайн казва, че в просветена няма такъв . Композицията изобразява воин, който, вместо да ликува заради победата, тъжи за жертвите. Дълга и героична е съдбата на..

обновено на 06.09.24 в 16:46

Във Видин честваха Съединението пред Паметника на скърбящия воин

На 6 септември отбелязваме 139 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Във Видин честването по традиция се състоя пред Паметника на скърбящия воин, издигнат в знак на признателност към отдалите живота си в Сръбско-българската война, избухнала в защита на Съединението.  Събира ни бележита дата в историята на България,..

публикувано на 06.09.24 в 13:20

Писателката Холи Джаксън се завръща с новия си самостоятелен роман "Петима оцеляват"

Британската писателка Холи Джаксън , нашумяла у нас с поредицата си "Наръчник за убийства за добри момичета", се завръща с първия си самостоятелен роман, който обаче продължава да носи всички отличителни черти на стила ѝ. Изненадващо емоционален, "Петима оцеляват" е забързан и вълнуващ трилър , в който главните герои всъщност са..

публикувано на 06.09.24 в 13:00

Тошко Кирков: Шахът е неизлечима болест

Днес В рубриката "Професия, хоби" отделяме внимание на Тошко Кирков от град Мездра . Роден е на днешния ден преди 77 години. Другият повод, да го потърсим, е едно писмо на Полина Дилчева , чиито деца са негови възпитаници. Ето какво написа тя до редакцията на Радио Видин: " Тошко Кирков , който е треньор по шахмат на децата ми, скоро..

публикувано на 06.09.24 в 12:10