Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обелязваме Деня на българския спорт

Снимка: колаж: Радио Видин

Днес на 17 май отбелязваме Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта. Денят е обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 г. На тази дата през 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и др. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната след освобождението й от османско иго (1878). За първи път в България швейцарците внасят футболни топки и различни уреди за гимнастика. Те основават и гимнастическата организация "Юнак". Шарл Шампо е и първият участник за България на Летни олимпийски игри - през 1896 г. в Атина. Състезава се в три индивидуални дисциплини на гимнастика. На прескок заема престижното пето място и донася първите две точки за България. По този повод ви предлагам да поговорим за това - къде е българския спорт сега и къде беше в миналото. Темата коментира един голям треньор по вдигане на тежести видинчанина Людмил Кочев:
"Огромна е разликата между спорта преди и сега. Когато започнахме в щангите през 1961 година, тогава всичко беше аматьорско. Държавата не отделяше пари не само за щангите, а за спорта като цяло. Зали нямаше-тренирахме в старата турска пожарна, която се намираше до сегашния музей. Илия Николов като е дошъл във Видин през 1958 година от тогава започва съвременното дигане на тежести в града. Завършил Института, майстор на спорта-Илия Николов е първия заслужил треньор на България. И тогава започнахме. Богомил Петров и другите, които бяха много по-големи от нас вървяха много напред. Този световен рекорд, който го направиха 1964 година, го помня като ден днешен...Сега нещата са различни. Забелязва се обаче напредък в българския спорт. Имаме прекрасни олипийци...", коментира Людмил Кочев.
Направихме анкета по темата, като в нея се опитахме да сравним и положението в съседна Сърбия, където спорта е издигнат в култ. Ето какво споделиха видинчани за това кои спортисти биха назовали и къде е българския спорт:
"Поименно ми е трудно, но мисля че момчетата, които сега ще участват-щангистите и тримата са много добри. Даже как се казваше това момче от Русе, дето е надъхано да стане световен и олимпийски шампион. Те са много бившите спортисти, нашите борци, щангисти, в леката атлетика- Йорданка Христова ли се казваше?! Със своите постижения навремето караха България да бъде на челните места на олимпиади и световни първенства, докато сега....Не знам , не се сещам за спортист....Да кажем Димитър Бербатов го назовавам на прима виста. Нямам наблюдения .Не гледам дигане на тежести. Ангажиран съм, но съм убеден, че Радио Видин ще отрази всичко необходимо и от там ще се осведомя...".





По публикацията работи: Теодора Йорданова-Спасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46