Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Берковица търсят енергийни решения за домакинства, зависими от твърди горива

3
Снимка: Радио ВИДИН

Кметът на Община Берковица Радослав Найденов и националният директор на Хабитат България Минчо Бенов подписаха рамково споразумение за партньорство във връзка с реализирането на проект Biojust. Берковица е една от двете демонстрационни общини по проекта. 


Проектът има за цел да се подпомогнат уязвимите домакинства, зависими от твърдо гориво, в прехода към сграден фонд с ниски емисии и ниско потребление на енергия, в съответствие с по-високата амбиция на “Fit to 55” в България, Унгария и Румъния. Пакетът на ЕС "Fit to 55" предвижда намаляване до 55 % на емисиите на CO2 до 2030 година.


Biojust се осъществява в партньорство между WWF и Habitat for humanity и е финансиран от европейската инициатива за климата (EUKI). Общината и националните партньори ще си сътрудничат в реализирането на всички дейности, планирани за изпълнение до 22 декември 2025 г. 


За постигане на енергийни подобрения в демонстрационните общини ще бъдат събирани и обобщавани добри практики от региона, ще бъдат разработени и мерки на локално ниво – чрез насоките, общините ще бъдат подпомогнати да създадат собствени планове за енергиен преход. Предвижда се и среща на местно ниво във връзка с общинския план за енергиен преход, както и срещи с представители на енергийно бедни домакинства с фокус върху конкретните мерки заложени в плана. При енергийно бедни домакинства е предвидено и финансиране и реализиране на част от заложените мерки в общинския план за енергиен преход.  


Общата стойност на локалния проект е 20 000 евро.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Общински съветници в Макреш сигнализират за проблеми с ремонт на улици

Общинските съветници в Макреш се събраха на първото си редовно заседание за 2025 година. Те заседаваха по 5 точки като най- дискутирана бе точка "Разни". Дебатите бяха за проведеното извънредно заседание на създадената временна комисия за проверка на строително-монтажните и пътно строителни дейности извършени с капиталови средства на община..

публикувано на 03.02.25 в 07:30

Започна данъчната кампания във Враца

Започна плащането на местните данъци и такси за 2025 година, съобщиха от общинската администрация на Враца. От там призоваха данъкоплатците да изпълнят задълженията си като внесат нужното за налозите върху недвижими имоти, такса битови отпадъци, данък за МПС, както и патентния данък и налога за таксиметров превоз. От администрацията..

публикувано на 02.02.25 в 13:45

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са двамата претенденти за Видински митрополит

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са избраните от епархийските избиратели на Видинска епархия кандидати за нов Видински митрополит, посочва на сайта си  Българската православна църква - Българска патриаршия . Браницкият епископ Пахомий получи 24 гласа, а Мелнишкият епископ Герасим - 18 гласа. Те събраха изискваните от Устава..

публикувано на 02.02.25 в 13:37

Започва изборът за нов Видински митрополит

Във Видин започна изборът на нов Видински митрополит, след като настоящият патриарх Даниил, който ръководеше епархията повече от шест години, оглави Българската православна църква. Седем са кандидатите - Велички епископ Сионий, Мелнишки епископ Герасим, Константийски епископ Михаил, Браницки епископ Пахомий, Главиницки епископ Макарий, Велбъждски..

публикувано на 02.02.25 в 11:55

Организират конкурс за най-качествено домашно вино във Вършец

Конкурс за най-качествено домашно вино правят във Вършец. Той е по повод празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан и се организира традиционно от Община Вършец. В него могат да участват производители на домашно вино, реколта 2024 година, бяло и червено. Не се допускат до участие ароматизирани вина. Пробите ще се приемат в Туристическия..

публикувано на 02.02.25 в 09:35
митрополия

Избират кандидатите за нов Видински митрополит днес, на 9 февруари е каноничният избор

Очаква се днес да станат ясни имената на двамата кандидати за нов Видински митрополит, съобщи пресслужбата на Българската православна църква - Българска патриаршия (БПЦ-БП). 8 епископи са кандидати за Видински митрополит. С писмо на Смоленския епископ Висарион до Българския патриарх и Св. Синод на БПЦ се отказа в края на миналата седдмица..

обновено на 02.02.25 в 08:40

В Игнатица ще почетат Сретение Господне

На Сретение Госпоне мездренското село Игнатица празнува. В 12:00 часа п о традиция ще се освети курбан на оброчното място до Светещият кръст над Черепишкия манастир. Организаторите канят от 13:00 часа в обновеният салон към читалището на село Игнатица с пожеланието: "Нека за един ден да забравим забързаното напрегнато..

публикувано на 02.02.25 в 08:15