Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Снимка: Младежки дом Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци.
Магията на тези типично български облекла е пленила сърцето на народната певица, читалищен деятел, страстен колекционер и познавач на народните носии Корнелия Александрова. Тя  представи в Монтана изложбата си от автентични национални носии, наречена "Хубост българска".
Как се е откупувало авторското право върху моделите шевици, защо се вплита конски косъм в дантелите на забрадките и в кой край на България, къде мъжете носят панталони с дантели - разказа за Радио ВИДИН пазачът на всички изложени носии Корнелия Александрова:

"От дълги години ги събирам. За мен думата не е "колекционирам", бих предпочела да кажа "съхранявам". Някак ми звучи по-достоверно. Съхранявам ги, за да могат хората, които ще посетят изложбата, да ги видят и да се насладят. Да видят нещо, което е автентично, изработено от ръцете на българката преди сто години, че и повече... Изложбата включва 16 носии от различни краища на България... Конският косъм се заплита в зарафлъка. Така се нарича дантелата, украсата на кърпите на тракийките, жените в Тракия. По този начин са украсявали кърпата. Кърпата е от тънък плат, връзва се на главата, двата края на кърпата се спускат от двете страни и украсяват главата. За да може да стои красиво, като ореол, трябва дантелата да е твърда, затова се влага конският косъм, оплита се с конец и като се сложи, тя стои като ореол - изпъната, твърда... Когато представям влашките носии, едната на баба, едната на дядо, казвам така: "Погледнете, мъжки гащи с дантели.". Това са влашките носии. Те имат изключително богата украса - мъниста, бродерии, шебак, а кърпите по вашия край са уникални. техниката на изработка много прилича на макрамето на изплитането, уникални са."

Корнелия Александрова има и една видинско-кулска носия, но споделя, че иска да дойде на място, тук, в нашия регион, да разгледа етнографските музеи, за да бъде и максимално точна при евентуалното ѝ излагане в колекцията си. Тя признава още, че да събереш носии от всички краища на страната не е никак лека задача. И ако едни от тях намира с лекота, то на други буквално се налага да им вдъхне нов живот.

"Имам много, които са ми подарени, други съм купувала, имам дрехи, които съм намирала на боклука, разбирате ли, изхвърлени. Виждам едно крайче и казвам: "Това е елек.". Измъквам го от боклука - реставрация, химическо чистене, разпаряне, зашиване на нови гайтани, дантели, за да бъде както трябва, в същия вид, в който е била в началото... Има една история от ризата на баба - изключително тънка, фина риза с много красива бродерия, румънска бродерия или влашка бродерия. Баба видяла ризата в едни хора и поискала да вземе модела, обаче те не си дават модела и казват, че трябва да жъне три дни. И баба жъне на нивата три дни за да ѝ разрешат да зашие модела, да си направи същата такава, да хване модела. Това го знам от нея, от нейните спомени. Тя почина на 94 години и това, което ми е останало от нея за мен е изключително ценно. Като семейна реликва. Дори и стъкленото герданче, което дядо ѝ е подарил и то е съхранено и е представено заедно с носията."

Изложбата е съпътстващо събитие на 16-тия Национален фолклорен конкурс "Напеви от Северозапада" и е подредена до края на седмицата във фоайето на Общински младежки дом - Монтана.
След приключването на конкурса тя се премесва за две седмици в Художествена галерия "Кирил Петров". Изложбата се осъществи с подкрепата на Община Монтана и в партньорство с Регионален исторически музей - Монтана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30

Видински доброволци се включиха в кампания срещу хазартната реклама

Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..

публикувано на 03.04.25 в 14:00

Изпитателен срок за младите шофьори приеха в ЕС

Двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, удължаване на валидността и въвеждането на мобилни шофьорски книжки- това са част от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от Европарламента . Промените предвиждат шофьорите с по-малък опит да подлежат на по-строги изисквания и наказания при шофиране без..

публикувано на 03.04.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 03 април 2025 слушаме Пласидо Доминго - син

Буквално преди два дни приключи седемдневното турне - дебют на Пласидо Доминго – джуниър у нас с концертното шоу Volver – Anima Tango, гостувайки в седем български града. Син на легендарния тенор, Доминго - младши е изключителен певец, композитор и продуцент. Партньор на сцена с него бе италианската певица и актриса Анализа Бианкофиоре, която..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00