Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възможно ли е екологично и достъпно строителство

Снимка: Ани Петрова

Строителството е една от индустриите с най-голям негативен ефект върху околната среда от гледна точка на материалите, които се използват, както и от гледна точка на начина, по който сградите функционират. 

Възможно е строителство с екологични материали и в същото време да е достъпно за потребители, казва д-р Божидар Иванов- част от авторския екип на Климатека, градски и социален изследовател. За целта трябва да има една малко по-активна жилищна политика в България, която да насочва инвестициите в тази посока, така че да бъдат с добра възвращаемост за инвеститорите, да бъдат достъпни за различните цели групи и да бъдат екологично съобразни.

"Някои от примерите в други държави, работя точно в тази посока, да кажем с решения като зелените сертификати на сгради или с конкретни политики, които въвеждат облекчения или по-добри условия за жилища, които се развиват в един по-екологично съобразен начин и се строят с грижа за околната среда. За заимстването е малко по-сложно в България, тъй като разликите в системите за планиране и в начина, по който се осъществяват политики са значителни между различните държави. Това са традиции и регулации, които се възпроизвеждат с времето и доста трудно се променят. Така че бих казал, че е доста трудно да дам пример, който директно може да се копира в България, но мога да илюстрирам да кажем с пазара на жилища в Нидерландия, които също страдат от така голямо количество жилища, които са строени в период, в който е имало недостиг и съответно са строени доста евтино и с не особено добри материали и като качество, и съответно от гледна точка на енергийна ефективност, не са особено добри, но сега от две години насам са въвели допълнителни стимули като част от жилищната политика, която е изключително активна там, стимули за инвеститори, които инвестират в по-добри материали и строят по-енегийно ефективни сгради. Там имат местна система, с която ги квалифицират и съответно това дава възможност след това на бъдещите купувачи, които също получават облекчения ипотечни условия, ако купят жилище с по-висок енергиен клас, да имат съответно по-малки сметки, да се използва енергията по по-умен начин в новата сграда. Проект, да кажем, асансьорът да използва енергия от соларни панели, които са включени в сградата", обясни д-р Божидар Иванов.

Зелените сертификати са международна система за оценка на сгради. Трите най-известни сертификата са  LEED, BREEAM, EDGE. Тези сертификати дават препоръки на инвеститора строител, който подготвя някакъв проект по какъв начин да интегрира, да кажем начина, по който се строи сградата - да вземе предвид къде се намира сградата, местообитания в близост, материали, които имат по-малък климатичен отпечатък, начинът по който се проектира функционирането на сградата. Този комплексен подход към самата сграда вдига летвата за инвеститорите да полагат малко повече усилия, така че просто сградата да не бъде нещо, с което се строи набързо и след това да се продаде, а тъй като ще остане за дълго време да се грижи за околната среда и да има по-малък отпечатък, допълни Божидар Иванов.

Климатичният отпечатък на строителната индустрия продължава да расте. Според последните данни на ООН, през 2021 г. строителният сектор е бил отговорен за над 34% от търсенето на енергия, както и за около 37% от замърсяването с въглероден диоксид, в резултат на енергоемкостта и управлението на строителството на сгради. В допълнение, последващият ефект от една сграда идва от начина, по който тя ще функционира. 

Как една сграда може да получи зелен сертификат може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30