Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви вреди нанасят преградите по реките

Снимка: Радио ВИДИН, архив

60% от реките, езерата и влажните зони в Европа не са в добро състояние, което се отразява пряко върху качеството на водата, както и върху популациите на животинските видове, обитаващи съответните екосистеми. Основна причина за това е огромният брой язовири, бентове и бариери. По данни на WWF Европа е континентът с най-много преградени реки и повече от 1 милион действащи бариери. Освен това европейските реки са наситени с над 20 000 активни водноелектрически централи, а други 8 000 са планирани за изграждане. Като преградите могат да бъдат язовирни стени, да отклоняват водата на ВЕЦ или бентове. 

"Свободни реки са тези, които нямат бариери по течението, които да пречат на свободното движение на рибите и на разливането на реката. Има европейска директива за водите, която България е ратифицирана и която предвижда освобождаване на реките от бариерите и подобряване на екологичното им състояние. Очакванията са поне да започне идентифицирането на изоставени прегради без собственик и да се започне тяхното премахване, а тези които не могат да бъдат премахнати на тях да бъдат построени т.нар. рибни проходи. За това има най- различни финансови инструменти, посочи Стоян Михов- ръководител на програма "Води" на WWF- България.

"Това е проблемът, че няма изградена ясна система как ще бъдат премахнати тези съоръжения, за чия сметка и дори и в какъв срок ще бъдат премахнати. Дори няма и законово основание да започне това премахване, защото когато някой няма собственик кой всъщност трябва да отговаря за премахването. Не е уредено със закона. Това са едни от много големите предизвикателства и това е и причината в България почти да няма премахнати такива бариери. Ние имаме един-два опита с много малки бариери. Настина е много дълъг и труден бюрократичен процес", каза Стоян Михов.

Най-големият проблем, който създават преградите по реките, е за рибните популации, защото те имат нужда от определено пространство в реката, за да се размножават. Сегментиратето на реката унищожава рибните популации. Речната екосистема започва да отмира и реката оставя като един канал. Преградите по реките в България не са и описани, затова и никой не знае мащаба на проблема.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05