Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Абитуриентските балове - повод за празник или излишна суета?

Снимка: Радио Видин

Абитуриентските балове са уникално преживяване не само за завършващите, но и за техните родители, учители и приятели. Всеки млад човек иска да направи този момент специален и запомнящ се. С какво, обаче се свързва абитуриентският бал - последно сбогом с класа, учителите и безгрижието или с излишното суетене и влагане на много средства? Често това е повод за дискусия, не само от старо и по-младо поколение, но и от връстниците. Не са и малко примерите, за които чуваме, в които например един цял клас дарява за благотворителност парите си за тоалети и младите хора отиват по тениски на бала си, или пък други, които купуват обувки на известни марки струващи една средна работна заплата в България. Изисква ли днес тази специална вечер дълга подготовка и сериозна сума? Разговаряхме с абитуриенти от видинското училище по изкуствата "Свети Свети Кирил и Методий":

"Завърших музикална специалност в шестото, музикант съм. Свиря на пиано, китара ... Чувството е хубаво, подготовката беше съвсем нормална и не беше нищо особено, чисто финансово не притесних родителите си ... Искам да си живея във Видин, харесвам града си ... Завърших специалност "пиано" към училището по изкуствата  "Свети Свети Кирил и Методий", но няма да се занимавам с музика. Чакам за позиция в "Гранична полиция"."

Абитуриентският бал е повод за огромно вълнение не само за младите хора, но и за техните родители. Какво изисква подготовката на подобно събитие - това попитахме Таня Кълцева, родител на абитуриент от Видин.

"Ако трябва да съм честна, подготовката започна сигурно още преди една година с вълнението на тогава бъдещите абитуриенти. Разбира се на мен винаги ми се струваше, че е прекалено рано. Дори и преди половин година пак ми се струваше, че е прекалено рано. Вълнението неминуемо се предава и в семейството. То е от дълго време и сега предстои кулминацията."

Желанието да си най-красив, оригинален и екстравагантен почти винаги завладя абитуриентите и днес не само дамската част от тях показват сериозна суета. Не са малко и случаите, при които дори се злоупотребява, а това не се харесва особено на страничните наблюдатели. Как видинчани коментираха поведението на младите хора - проверихме в анкета:

"Миналата година беше брутално и музиката и всичко. Аз отдавна съм си изпратила моите абитуриенти. Този празник си остава завинаги, вярно е, че времената коренно се промениха и няма нищо общо с нашите деца, които сме изпращали. Всеки родител дава от себе си. Не бива да критикуваме децата ... Абитуриентите са си нормални млади хора, ентусиазирани, радват се, че завършват и че поемат нов път в живота."






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39